Yamaha 30 2t - problem štarter

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

chino
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 08, 2014 11:19

Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a chino » Če Maj 31, 2018 08:54

Imam problem, Yamaha 30 2t na el. vžig ne vžge.
Ko dam kontakt in probam vžgati, se zobati kolešček na štarterju ne dvigne gor, temveč v notranjosti le "cvrči" in ga vrti na mestu.
Ali je lahko fuč sklopka v štarterju (po mnenju serviserja), ali je možno da je narobe tudi kaj z elektriko? Akumulator sicer star 3 leta, luči na čolnu delajo.

Hvala za mnejnja.
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1359
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a hrošč » Če Maj 31, 2018 09:13

Prva zadeva, preveri akumulator. Lahko je izpraznjen in nima moči, da obrne štarter, luči pa še gorijo. Pri avtih je isto..
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 31, 2018 09:39

Zmeri kolk voltov ima akumulator in če jih je 12 ali več najprej očisti vse kontaktne točke kablov in če še vedno ne dela vzami premostitvene kable in direktno priklopi štarter na akumulator. Če dejuje, pol imaš težavo s slabim kontaktom, če pa še vedno ne deluje je crknil štarter ''solenoid''.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 31, 2018 10:27

Aja pa redko kater (če sploh) izvenkrmnik ima solenoid kot avto štarterji, navadno je samo na vrhu en zobnik, ki ga ob vrtenju v pravo smer porine gor.

Če niso kontakti možno, da ti je zapigal štarter. A se štarter vrti na roko?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
chino
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 08, 2014 11:19

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a chino » Če Maj 31, 2018 10:49

AEgir napisal/-a:Aja pa redko kater (če sploh) izvenkrmnik ima solenoid kot avto štarterji, navadno je samo na vrhu en zobnik, ki ga ob vrtenju v pravo smer porine gor.

Če niso kontakti možno, da ti je zapigal štarter. A se štarter vrti na roko?


Štarter se vrti v notranjosti. Ko "verglam" v notranjosti vrti oz. poganja, a koleščka ne porine gor....
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6560
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Maj 31, 2018 11:18

Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a cibro » Če Maj 31, 2018 12:28

A na roke pa gre gor?
chino
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 08, 2014 11:19

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a chino » Če Maj 31, 2018 13:00

cibro napisal/-a:A na roke pa gre gor?


Ja, na roke ga spravim gor.
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a cibro » Če Maj 31, 2018 13:55

Potem kot so rekli, probaj štrom če ga ni dost, daj kable magari iz avta pa startaj.
Morda je na klemah slab stih meni se je to dogajalo na tohatsu 2t.
Ko je bil kontakt ok je dvignilo
chino
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 08, 2014 11:19

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a chino » Če Maj 31, 2018 14:04

Upam da je to ja. Kleme sem zamenjal, moram pa preverit napetost akumulatorja. Morda je prešvoh in zato ne zavergla... upam, da je to razlog.
Parkrat se mi je to zgodilo že na začetku lanske sezone, a sem ga na koncu vedno vžgal.
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a cibro » Če Maj 31, 2018 14:20

Meni je enkrat pomagalo ko sem wd spricnil tja...
bozo
Kapitan
Prispevkov: 175
Pridružen: So Jan 28, 2012 14:41
Kraj: Sežana

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a bozo » Če Maj 31, 2018 14:49

Podobne probleme sem imel tudi jaz... kriv je bil štrom. Glavno kablovje ki gre iz konzole k motorju je bilo totalno fuč (beri prepereli in skurjeni kabli ki skorajda niso več prevajali toka). Ko sem priklopil rezervno napajanje direkt na motor je užgalo brez problema, ko pa sem priklopil kable na konzolo pa nič...
Uporabniški avatar
primorc84
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Če Okt 16, 2014 12:54
Kraj: kras

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a primorc84 » Pe Jun 01, 2018 08:27

Ja morje naredi hudiča bakrom sem izkusil lansko leto.

Najbolje je zaganjač sneti in ga z kabli za vžig preko baterije za kratek čas plus na stikalo oz kjer pride en vijak kjer je vodnik gor minus pa ima na ohišju.
en mrzu špric, še raje en knc terana in ena feta pršuta, na zdravje morjeplovci
chino
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Sep 08, 2014 11:19

Re: Yamaha 30 2t - problem štarter

OdgovorNapisal/-a chino » Pe Jun 01, 2018 11:37

Odkrili problem.
In ta je v napeljavi oz. v kablu, ki gre od konzole do motorja. Točno tak problem, kot ga je 2 posta zgoraj napisal Bozo. Tako da bo zamenjava kabla rešila zadevo.
Motor pa je sicer brezhiben.

Hvala za nasvete! :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov