AKUMULATOR
Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator
Predsezonska pomoč
Prebiram vse možne variante in rešitve okoli akumulatorjev. Prosil bi za morebitno pomoč pri problemu, ki se mi pojavlja.
Barka ima tri akumulatorje stratnega(45Ah)+ 2 delovna(110Ah). Med seboj so za polnjenje vsi trije ločeni z diodami. Vedno se pa napolni samo en akumulator, druga dva pa ne, čeprav sta zamenjana z novimi. Diode so tudi zamenjane, prav tako kabli.
Sistem je nekaj let delal normalno
Zakaj se polni samo eden akumulator?
Morda:
- prešibek ali okvarjen altenator čeprav daje od sebe 8A,
- stika med ploščami akumulatorja, ki se edini polni in morda ima manjšo notranjo upornost
- se polni samo najbolj napolnjen akumulator, ki ima višjo napetost _( ni logično)
Vsakega odgovora bom vesel. Vem da se da sistem nadgraditi z bolj pametnimi ele. napravami, samo najprej moramo odkriti razlog neenkomernega polnjenja. Zamenjava altenatorja ni mogoča ker je vgrajen v motor kar na pogonsko os. Lamburgini.
Efek je isti tudi ko akmulatorje zamenjamo med seboj. Vedno se polni samo isti izmed njih.
Zamenjali smo tista akumulatorja, ki se ne polnita. Efekt je isti.
Kratek opis vezave: Sončna celica, Altenator in 230V polnilec so zvezani skupaj in gredo na didodni razdelilec (3 diode), iz njega pa kabel na vsak aku. posebej.
Štarter je priklopljen na startni aku., ostala dva pa sta preko nesrecnega stikala 1/2 both priklopljena na porabnike (hladilnik s pivom itd).
Se pa vsak evro pozna, morda nasveta kaj se preveriti?
Hvala
Barka ima tri akumulatorje stratnega(45Ah)+ 2 delovna(110Ah). Med seboj so za polnjenje vsi trije ločeni z diodami. Vedno se pa napolni samo en akumulator, druga dva pa ne, čeprav sta zamenjana z novimi. Diode so tudi zamenjane, prav tako kabli.
Sistem je nekaj let delal normalno
Zakaj se polni samo eden akumulator?
Morda:
- prešibek ali okvarjen altenator čeprav daje od sebe 8A,
- stika med ploščami akumulatorja, ki se edini polni in morda ima manjšo notranjo upornost
- se polni samo najbolj napolnjen akumulator, ki ima višjo napetost _( ni logično)
Vsakega odgovora bom vesel. Vem da se da sistem nadgraditi z bolj pametnimi ele. napravami, samo najprej moramo odkriti razlog neenkomernega polnjenja. Zamenjava altenatorja ni mogoča ker je vgrajen v motor kar na pogonsko os. Lamburgini.
Efek je isti tudi ko akmulatorje zamenjamo med seboj. Vedno se polni samo isti izmed njih.
Zamenjali smo tista akumulatorja, ki se ne polnita. Efekt je isti.
Kratek opis vezave: Sončna celica, Altenator in 230V polnilec so zvezani skupaj in gredo na didodni razdelilec (3 diode), iz njega pa kabel na vsak aku. posebej.
Štarter je priklopljen na startni aku., ostala dva pa sta preko nesrecnega stikala 1/2 both priklopljena na porabnike (hladilnik s pivom itd).
Se pa vsak evro pozna, morda nasveta kaj se preveriti?
Hvala
Pozdravljen na Morjeplovcu.
Ravno prebiram - se učim, z D literature. Več strani, več mnenj, večje razumevanje te teme.
Prvič, kateri aku ti samo polni, drugič , kako misliš tri ločevalne diode. Če imaš res tri v tvojem sklopu, vedi da ena loč. dioda za sebe porabi od 0,5 do 1 V. Pri treh bi to v najslabšem primeru pomenilo , padec napajanja za 3 V. Torej do akumulatorjev pride 3 V manj. Ostalo pa si "pobere" akumulator, kateri je tehnično najbolj dovršen. Ostala dva pa ne dobita nič, za to ni polnjenja.
Sicer pa imamo tukaj prave poznavalce te materije, kateri ti bodo rade volje svetovali naprej. Ampak je sobota in je že kar nekaj Morjeplovcev na svojih plovilih.
LP
No bom dopisal kar tu.
Pri "učni uri"
, sem tudi zasledil nekaj, kar verjetno zanima tudi tebe. Avtor namreč svetuje, pri uporabi ločevalnih diod, ali relejev med akumulatorji, da ne smemo oz. ni priporočljivo uporabljat akuje, kateri dosegajo ali presegajo štirikratno vrednost, katero dobimo iz alternatorja.
Torej, če imamo alternator z izhodno močjo 40 A, nikakor ni priporočljivo uporabit 160 A akumulator, ker ga ne bo niti polnil kaj šele napolnil, ne glede na trajanje polnjenja, plovbe.
Zgoraj, sem prebral, da dobiš od alternatorja samo 8 A, to potem komaj zadostuje za polnjenje 40 A štartnega akuja.
LP
Ravno prebiram - se učim, z D literature. Več strani, več mnenj, večje razumevanje te teme.
Prvič, kateri aku ti samo polni, drugič , kako misliš tri ločevalne diode. Če imaš res tri v tvojem sklopu, vedi da ena loč. dioda za sebe porabi od 0,5 do 1 V. Pri treh bi to v najslabšem primeru pomenilo , padec napajanja za 3 V. Torej do akumulatorjev pride 3 V manj. Ostalo pa si "pobere" akumulator, kateri je tehnično najbolj dovršen. Ostala dva pa ne dobita nič, za to ni polnjenja.
Sicer pa imamo tukaj prave poznavalce te materije, kateri ti bodo rade volje svetovali naprej. Ampak je sobota in je že kar nekaj Morjeplovcev na svojih plovilih.
LP
No bom dopisal kar tu.
Pri "učni uri"
Torej, če imamo alternator z izhodno močjo 40 A, nikakor ni priporočljivo uporabit 160 A akumulator, ker ga ne bo niti polnil kaj šele napolnil, ne glede na trajanje polnjenja, plovbe.
Zgoraj, sem prebral, da dobiš od alternatorja samo 8 A, to potem komaj zadostuje za polnjenje 40 A štartnega akuja.
LP
Kako debele kable pa imaš do akumulatorjev?
Izmeri napetost alternatorja in napetosti na posameznih akumulatorjih, ko se ti polnijo. Verjetno imaš takšno vezavo. Izmeri še napetost med plusom alternatorja in plusom posameznega akumulatorja, ne bi smelo biti več kot 1V, ko se aku polnijo. Potem se bo dalo sklepati kaj več.

Izmeri napetost alternatorja in napetosti na posameznih akumulatorjih, ko se ti polnijo. Verjetno imaš takšno vezavo. Izmeri še napetost med plusom alternatorja in plusom posameznega akumulatorja, ne bi smelo biti več kot 1V, ko se aku polnijo. Potem se bo dalo sklepati kaj več.

__________________
lp
motorni
lp
motorni
Vec podatkov
Vezava, ki je na sliki (sporocilo visje) je pravilna,
- sistem je 2 leti delal - brez tezav
- kabli so predimenzionirani (za prst debeli)
- ves sistem je obnovljen, ni slabih stikov (okvarjenih ločilnih diod) in podobno
- napetost na altenatorju je 14,5 V DC, toda v sebi skriva se 6V AC 150 Hz, kar "morda" lahko pripisem preobcutljivemu instrumentu, in da razni reglerji ali usmerniske diode nimajo dodatnega glajenja kot smo navajeni pri napajalnikih
- hvala za ze napisane ideje, saj veste ko si na barki 5 ur stran od doma je tezje vse skupaj koordinirat
- pravkar sem izvedel da altenator daje samo 3A od sebe torej je res lahko nekaj narobe z njim, toda sistem se ne napolni tudi ce je vec dni na 230V polnilcu ali mesece na SC.
Se zmeraj se zahvaljujem za vsak nasvet, pa ce bo se tako preprost "ali si prav obrnil +/- na akumulatorju"
Uros
- sistem je 2 leti delal - brez tezav
- kabli so predimenzionirani (za prst debeli)
- ves sistem je obnovljen, ni slabih stikov (okvarjenih ločilnih diod) in podobno
- napetost na altenatorju je 14,5 V DC, toda v sebi skriva se 6V AC 150 Hz, kar "morda" lahko pripisem preobcutljivemu instrumentu, in da razni reglerji ali usmerniske diode nimajo dodatnega glajenja kot smo navajeni pri napajalnikih
- hvala za ze napisane ideje, saj veste ko si na barki 5 ur stran od doma je tezje vse skupaj koordinirat
- pravkar sem izvedel da altenator daje samo 3A od sebe torej je res lahko nekaj narobe z njim, toda sistem se ne napolni tudi ce je vec dni na 230V polnilcu ali mesece na SC.
Se zmeraj se zahvaljujem za vsak nasvet, pa ce bo se tako preprost "ali si prav obrnil +/- na akumulatorju"
Uros
Vse se da zelo hitro rešit, če imaš tokovne klešče. Nastaviš na merjenje enosmernega toka, objameš vodnik-kabel in pri delujočem motorju pogledaš, koliko toka teče.
Napaka je lahko na alternatorju, diodi ali akumulatorju ter seveda na spojih in kablih. Potrebno bo najti napako "korak za korakom".
LP
Napaka je lahko na alternatorju, diodi ali akumulatorju ter seveda na spojih in kablih. Potrebno bo najti napako "korak za korakom".
LP
Se vec inf. resujemo jih
Se vedno se pojavlja tezava,
- nove ugotovitve, novi diodni ločilec je sure power model 703, vezava je narejena po figure 2.
http://www.surepower.com/pdf/180119A.pdf
Nekje v drobnem tisku sem zasledil da regler od altenatorja dela samo ce je breme torej startni aku neposredno prikljucen nanj (brez diode). Sedaj smo pa od altenatorja locili vse tri akumulatorje z diodami in morda zaradi tega dela nepravilno.
Vsako mnenje velja...
Motor je lambordini LDV 502 M
- nove ugotovitve, novi diodni ločilec je sure power model 703, vezava je narejena po figure 2.
http://www.surepower.com/pdf/180119A.pdf
Nekje v drobnem tisku sem zasledil da regler od altenatorja dela samo ce je breme torej startni aku neposredno prikljucen nanj (brez diode). Sedaj smo pa od altenatorja locili vse tri akumulatorje z diodami in morda zaradi tega dela nepravilno.
Vsako mnenje velja...
Motor je lambordini LDV 502 M
Aku tezave
Zvezali smo na novo, tako da je zagonski akumulator priklopljen direktno na altenator, delovna pa preko shure power 703 (diode).
Sedaj ko so vsi trije aku prazni se vse polni normalno. Ko pa se direktno zvezani startni aku. napolni se nehata polniti tudi ostala dva.
Se dv e uri na cresu- potem bo treba domov.
Sedaj ko so vsi trije aku prazni se vse polni normalno. Ko pa se direktno zvezani startni aku. napolni se nehata polniti tudi ostala dva.
Se dv e uri na cresu- potem bo treba domov.
Pa imaš glede na sliko 2 v linku, ki si ga pripel, povezano tipanje napetosti na regulator s startnega akumulatorja, tako kot je narisano? (povezava plus aku direkt do alternatorja?)
Če nimaš, je lahko problem tista AC komponenta, regler pač regulira na srednjo vrednost napetosti in jo zato ne dvigne dovolj. Rešitev bi bila en kondenzator ali dva po 10000uF/50V na močnostne priključke alternatorja, plus na plus in minus na maso.
Če nimaš, je lahko problem tista AC komponenta, regler pač regulira na srednjo vrednost napetosti in jo zato ne dvigne dovolj. Rešitev bi bila en kondenzator ali dva po 10000uF/50V na močnostne priključke alternatorja, plus na plus in minus na maso.
__________________
lp
motorni
lp
motorni
Če se ne motim, tile razdelilci polnilnega toka, ločijo akuje samo takrat , ko motor miruje. Pri zagonu jih zopet poveže, in kaj hitro se lahko zgodi , da kljub polnjenju vseh, potuje napetosts iz polnega v prazne akuje. Torej prazni, praznijo polnega. Najprej bi ti svetoval, da vse akuje lepo napolniš preko dobrega 220 V polnilca. Ko bodo vsi polni, bo alternator samo dodajal porabljen tok, ker napolnil jih ne bo nikoli.
LP
LP
Re: Se vec inf. resujemo jih
kamenko napisal/-a:Se vedno se pojavlja tezava,
- nove ugotovitve, novi diodni ločilec je sure power model 703, vezava je narejena po figure 2.
http://www.surepower.com/pdf/180119A.pdf
Nekje v drobnem tisku sem zasledil da regler od altenatorja dela samo ce je breme torej startni aku neposredno prikljucen nanj (brez diode). Sedaj smo pa od altenatorja locili vse tri akumulatorje z diodami in morda zaradi tega dela nepravilno.
Vsako mnenje velja...
Motor je lambordini LDV 502 M
Verjetno si mislil Lombardini LDW 502 M. Tukaj ti dam link za manual- priročnik, za tvoj motor. Elektronapeljave se začnejo na str. 74.
Ko se ti odpre stran , imaš na levi stolpec z motorji, poišči Lombardini, klik, potem pa na spodnji od dveh naslovov ( 2,8 MB ). Imaš popoln opis motorja , tudi za popravila , nastavitve itd.
http://www.motoren.ath.cx/
LP
Alternator ima štiri kontakte +;-;Lamp in Bat ali exu . V kolikor zadnji kontakt ni na + akumulatorju, ni spodbude in atelnator na deluje, da pa preprečiš konec polnjenja, ko je Štartni akumulator polen in to spodbujanje gre preko njega, vežeš v ta tokokrog diodo, zaradi padca napetosti na njej, alternator še vedno polni preko diodnih ločilcev akumulatorje. Dioda je polarizirana tako, da prepušča tok iz aku na kontakt.
To sem zasledil na tem forumu, na eni od razprav, sam pa še nisem poizkusil, čeprav mislim (po osnovni izobrazbi sem elektronik), da bi zadeva morala delovati.
:roll: :idea:
To sem zasledil na tem forumu, na eni od razprav, sam pa še nisem poizkusil, čeprav mislim (po osnovni izobrazbi sem elektronik), da bi zadeva morala delovati.
:roll: :idea:
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov
