dolga ali kratka peta za klička

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

bole2
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: To Avg 11, 2009 09:03
Kraj: POSTOJNA

dolga ali kratka peta za klička

OdgovorNapisal/-a bole2 » Ne Avg 01, 2010 22:08

Cao ,imam vprašanje ki pa sam nevem odgovora.Kaj bi se zgodilo če bi namesto kratke pete namestil motor z dolgo peto.Se gre pa za gliser Kliček.
Ne hodi pred mano, ne bom sledil.ne hodi za mano, ne bom vodil,hodi ob meni in bodi moj prijatelj. -Albert Camus
roman v
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 78
Pridružen: Če Mar 04, 2010 17:09
Kraj: Ljubljana-Punat

OdgovorNapisal/-a roman v » Ne Avg 01, 2010 22:28

Ni najboljša kombinacija, pazi da ne boš žlobodrav v preveč nizki vodi.
Lep dan in mirno morje.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8355
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Avg 02, 2010 10:23

Tole je bil pa res strokoven odgovor, povedal si pa točno to kar ve vsak 5 let star otrok, ki je že kdaj stopil na čoln !

Kaj pa je z krmnim valom ?
lukzy
Kapitan korvete
Prispevkov: 104
Pridružen: To Mar 17, 2009 18:21
Kraj: Ljubljana - Krk

OdgovorNapisal/-a lukzy » Po Avg 02, 2010 13:52

Sicer imam Elan GT402 ti pa klička ampak vseeno mislim da je kar nekaj podobnosti.
Sam imam dolgo nogo in so mi rekli da bom s tem izgubil kak konj moči. Dolga peta je že bila na čolnu z motorjem katerega sem kupil.
Zadeva gre zelo dobro in v bistvu sploh ne vem kakšna bi bila razlika če bi bila dolga peta. Sem pa motor maksimalno dvignil ter tam kjer imaš trim postavil na najvišjo možno stopnjo.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4832
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Avg 02, 2010 15:43

Fantje dolge pete ni obstaja: kratka, dolga in ultradolga noga, ki pa se uporablja glede na višino krmne stene. Dolga noga je lahko nameščena na "kratki krmni steni obratno pa ne, ker motor ne dobi dovolj vode za hlajenje. Če pa je motor pregloboko v vodi pa je večji problem upor ki ga povzroča noga in tam se izgublja na moči-hitrosti, ter dopločeni deli motorja so izpozstavljeni vodi. (medtem ko na "dolgi " steni ne bi bili. Nekateri motor z dolgo nogo višje fiksirajo in steno podložijo in tako rešijo problem. Trimanje motorja(kot pod katerim nalega na krmno steno) nima z dolžino noge nobene veze, ampak samo tišči premec ven iz vode ali v vodo.
mattheos
Poročnik korvete
Prispevkov: 52
Pridružen: Sr Jul 21, 2010 08:06
Kraj: Atene - Grcija

OdgovorNapisal/-a mattheos » Po Avg 02, 2010 15:47

Noga oziroma visina motorja mora biti precej natancna se posebaj na lahkih colnih !!


TORAJ :

tista dva krilca katera sta na motorju morata biti v isti visini ali pa en centimeter visje od najnizjega dela colna

CE JE PRE GLOBOKO (NISKO) ZACNE COLN VIBRIRATI PRI VECJI HITROSTI IN POSTANE TOTALNO NESTABILEN

CE JE PA PRE VISOKO SE PROPELOR VRTI V PRAZNO ( CE SE PO NEKAJ UR NA PROPELOR PRIME KAMNENEC (POSTANE BELE BARVE) VES DA JE MASINA PRE VISKO)
roman v
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 78
Pridružen: Če Mar 04, 2010 17:09
Kraj: Ljubljana-Punat

OdgovorNapisal/-a roman v » Po Avg 02, 2010 21:16

Ja očitno je potem bole2 mlajši.
Lep dan in mirno morje.
blackscorpio
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Pe Jul 30, 2010 09:51

OdgovorNapisal/-a blackscorpio » Po Avg 02, 2010 21:18

za kličeka je potrebna kratka noga na motorju brez kakšne filozofije.
Samo to je hotel vedeti se mi zdi.!!
roman v
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 78
Pridružen: Če Mar 04, 2010 17:09
Kraj: Ljubljana-Punat

OdgovorNapisal/-a roman v » Po Avg 02, 2010 21:44

tex, prosim razloži mi kaj si mislil s krmnim valom.
Lep dan in mirno morje.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8355
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Avg 02, 2010 21:45

roman v napisal/-a:Ja očitno je potem bole2 mlajši.


nene, tvoj odgovor je mimo :twisted:

Bole je vprašal pametno, ti pa si streljal kozle...
bole2
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: To Avg 11, 2009 09:03
Kraj: POSTOJNA

OdgovorNapisal/-a bole2 » Po Avg 02, 2010 22:10

Nisem hotel da se med seboj kregate samo hotel sem vedeti razliko ker je večja ponudba motorjev z daljšo nogo.Vsem se pa zahvaljujem za vsakršno pomoč,saj sedaj vidim da bo potrebno le najti motor z kratko nogo.Zaenkrat morski pozdrav iz celine.
Ne hodi pred mano, ne bom sledil.ne hodi za mano, ne bom vodil,hodi ob meni in bodi moj prijatelj. -Albert Camus
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8355
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » To Avg 03, 2010 13:00

Kot vem, se pri dolgi peti poveča krmni val, in ti lahko voda teče čez krmno steno ? vsaj pri gumenjaku je tako...
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » To Avg 03, 2010 13:30

Matteos sem opazi več postih da imaš melo večje malo manjše črke. Zakaj se dereš? :wink:
Glede noge pa tako. Lahko povišaš krmno steno kar je na kličku izredno enostavno, ker je motorjev z dolgo nogo več in ceneje se dobijo, če pa ne boš morda izgubil kakega konja pa tega še opazil ne boš. S trimanjem kot je nekdo napisal se taga ne rešuje :!:
mattheos
Poročnik korvete
Prispevkov: 52
Pridružen: Sr Jul 21, 2010 08:06
Kraj: Atene - Grcija

OdgovorNapisal/-a mattheos » To Avg 03, 2010 14:29

Ne derem se ker sem civilizirana oseba..samo poskusam naglasit nekatere stvari...

Moje iskusne so res MINIMALNE samo z veseljem te povabim v mojo
tovarno tu v Atenah kjer imam zaposlenih samo 54 ljudi in dnevno zgradimo en coln in v mojih 10 letih imamo na vodi ze priblizno 7.000
gumenjakov od 2 m do 14 m ki nosijo nase ime..

krmno steno je res lahko povisati samo ne pozabi da je proizvajalec tega colna predvidil coln za kratko nogo..

Alhemije pa na morju niso dovoljene...saj to sem se naucil v moji kratki pomorski karieri..

Ker je pa na tem svetu ze itak prevec alhimij in patentov in ker osebno nisem videl specificnega colna...sem opisal moje mislenje in naglasil z velikim crkami kako naj bi bil motor postavljen na coln...toraj kaksna noga naj bi bila prava

zanimivo je se to da so pri nas v Grciji motorji z kratko nogo bistveno cenejsi...in tisti z dolgo in ultra dolgo bistveno drazji..

Prav smotan se pocutim ko razmisljam da sem pred nekaj dni placal
2x extension za yamaha 250 nekje 9.000 evrov

Sprasujem se le zakaj nisem kupil motorje z ultra long nogo v Sloveniji
ker so cenejsi kot tisti z kratko nogo :shock: :?

:lol: I live to learn
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » To Avg 03, 2010 16:24

ok potem, kar nasploh intet komunikacija če so velike črke pomeni vpitje.
ja pri ultra dolgi nogi je potrebno zopet poviševati krmo.
hvala za povabilo če je namenjeno meni, samo zaenkrat vsaj letos ne. kje pa si v grčiji?
lp

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov