Epoksidno lepilo, osmoza, trdnost
Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator
Epoksidno lepilo, osmoza, trdnost
Pozdravljeni,
vprašanje je namenjeno graditeljem lesenih bark, ki so gradili barko z epoksidno smolo Herpelin 1000 (ali mogoče kaj drugega, kar je izpostavljeno slani vodi) . Ker tudi sam gradim leseno barko z epoksidnim lepilo Herpelin, ki je sicer namenjeno gradbeništvu ( [http://www.amal.si/html/ProdajniProgram/Herpelin/TehnicniList/HERPELIN%201000.doc] ), me zanimajo vaše izkušnje in morebitni nasveti za kvalitetno gradnjo, predvsem odpornost na različne dejavnike (UV, mehanska odpornost po določenem času, osmoza...).
LP, Gregor[/url]
vprašanje je namenjeno graditeljem lesenih bark, ki so gradili barko z epoksidno smolo Herpelin 1000 (ali mogoče kaj drugega, kar je izpostavljeno slani vodi) . Ker tudi sam gradim leseno barko z epoksidnim lepilo Herpelin, ki je sicer namenjeno gradbeništvu ( [http://www.amal.si/html/ProdajniProgram/Herpelin/TehnicniList/HERPELIN%201000.doc] ), me zanimajo vaše izkušnje in morebitni nasveti za kvalitetno gradnjo, predvsem odpornost na različne dejavnike (UV, mehanska odpornost po določenem času, osmoza...).
LP, Gregor[/url]
Gradnja barke
Lep pozdrav
Tudi sam gradim leseno barko čez vse 9.20 m uporabljal sem več vrst lepila ,da preizkusim trdnost itd. pri nas je dobro mitol iz sezane, sedaj pa kupujem iz uvoza je nekoliko cenejše. Tega lepila katero uporabljaš ne poznam ima mogoče certifikat ker bos ga mogoče rabil ko ti pride pogledat iz pristojne inštitucije.
Jaz sem pri koncu me zanima kako daleč si in kakšnja gradnja
Lep pozdrav
Pone
031 258 553
Tudi sam gradim leseno barko čez vse 9.20 m uporabljal sem več vrst lepila ,da preizkusim trdnost itd. pri nas je dobro mitol iz sezane, sedaj pa kupujem iz uvoza je nekoliko cenejše. Tega lepila katero uporabljaš ne poznam ima mogoče certifikat ker bos ga mogoče rabil ko ti pride pogledat iz pristojne inštitucije.
Jaz sem pri koncu me zanima kako daleč si in kakšnja gradnja
Lep pozdrav
Pone
031 258 553
Tudi jaz sem uporabljal Mitol 4, je vodoodporen, ne vlagoodporen in sem zelo zadovoljen. Tudi kot piše PONE, poizkusi pred samim lepljenjem , so zelo pomembni.
Gradbeno lepilo katero ti omenjaš, tudi ne poznam, ampak se bojim , da je v gradbeništvu potreba po trdoti, pri plovilih pa bolj po upogljivosti- prožnosti.
Opiši malo več, način gradnje, opis, slike .
LP
Gradbeno lepilo katero ti omenjaš, tudi ne poznam, ampak se bojim , da je v gradbeništvu potreba po trdoti, pri plovilih pa bolj po upogljivosti- prožnosti.
Opiši malo več, način gradnje, opis, slike .
LP
-
dobra_vila
- Kapitan bojne ladje
- Prispevkov: 139
- Pridružen: Pe Mar 07, 2008 12:54
- Kraj: Ljubljana
Tudi jaz sem uporabljal Herpelin za manjša popravila kasneje na leseni barki, ki sem jo nekoč sam gradil. Sicer sem pri gradnji barke uporabljal Araldit od Cibe, oznaka HY xxx (prodajal je Mirnik). Herpelin se mi zdi v redu, hitreje trdi. Za njega sem zvedel šele pozneje. Nisem pa z njim izvedel testa ki je bil naslednji:
V lonček naliješ zmešano smolo, po 1 tednu vzameš iz lončka in ta vzorec kuhaš cca 10 min. Araldit ni izgubil oblike niti konsistentnosti, vzorec je bil samo bolj "gumijast", ko je bil še topel. Po povrnitvi na sobno temperaturo se vzorcu ni nič poznalo (tak kot prej). Testiral sem še Donipox, ki pa je ob testu izgubil obliko in postal je krhljiv, skratka neuporaben. Poizkusi tako testirati še Herpelin.
Na UV pa tako ali tako ni noben epoksi obstojen.
LP Dobra vila
V lonček naliješ zmešano smolo, po 1 tednu vzameš iz lončka in ta vzorec kuhaš cca 10 min. Araldit ni izgubil oblike niti konsistentnosti, vzorec je bil samo bolj "gumijast", ko je bil še topel. Po povrnitvi na sobno temperaturo se vzorcu ni nič poznalo (tak kot prej). Testiral sem še Donipox, ki pa je ob testu izgubil obliko in postal je krhljiv, skratka neuporaben. Poizkusi tako testirati še Herpelin.
Na UV pa tako ali tako ni noben epoksi obstojen.
LP Dobra vila
Daj mal več podatkov o barki (načrt, osnovni podatki). Meni se to zdi zelo zanimiva reč. Čigav je načrt?
A boš imel enako snast (cutter) kot barka na posnetku?
A bi se dalo to videt v živo v delavnici?
Lp Edo
A boš imel enako snast (cutter) kot barka na posnetku?
A bi se dalo to videt v živo v delavnici?
Lp Edo
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Torej, kot sem obljubil. Naredil sem preizkus z epoksidno smolo Herpelin 1000 v slani vodi.
Vzel sem 4 naključne vzorce, ki so ostajali v lončku po končanem delu, stari so bili vsaj teden dni in jih kuhal 10 minut v slani vodi (4% soli). Še topli vzorci so bili bolj gumijasti, kasneje, ohlajeni so bili takšni kot pred kuhanjem (izgled, trdota ...).
Preizkusil sem tudi spoj dveh letvic sibirskega macesna s to smolo. Zlepil sem 4 vzorce:
1. vzorec z dvemi letvicami, beljava, hrapava površina
2. vzorec z dvemi letvicami, jedrovina, hrapava površina
3. vzorec z dvemi letvicami, ki so bile že pred tednom dni namazane z epoksi smolo (tako da sem svežo smolo nanesel na že utrjeno plast)
4. vzorec z dvemi letvicami, ki so bile že pred tednom dni namazane z epoksi smolo, a sem obe lepilni ploskvi pred nanosom sveže smole zbrusil z grobim brusnim papirjem (40)
Ko sem dleto zabil med obe letvici pri vseh vzrocih se ni v nobenem primeru vzorec razdvojil oz. razpolovil po lepilnem spoju temveč po lesu. Na prvi pogled, kar bi bilo tudi logično je 3. vzorec, delno počil tudi po lepilnem spoju.
Tej smoli sicer zdaj zaupam, a kako bom prepričal tiste strokovnjake za registracijo (atest), da je lepilo OK. Ima kdo kak predlog?
Vzel sem 4 naključne vzorce, ki so ostajali v lončku po končanem delu, stari so bili vsaj teden dni in jih kuhal 10 minut v slani vodi (4% soli). Še topli vzorci so bili bolj gumijasti, kasneje, ohlajeni so bili takšni kot pred kuhanjem (izgled, trdota ...).
Preizkusil sem tudi spoj dveh letvic sibirskega macesna s to smolo. Zlepil sem 4 vzorce:
1. vzorec z dvemi letvicami, beljava, hrapava površina
2. vzorec z dvemi letvicami, jedrovina, hrapava površina
3. vzorec z dvemi letvicami, ki so bile že pred tednom dni namazane z epoksi smolo (tako da sem svežo smolo nanesel na že utrjeno plast)
4. vzorec z dvemi letvicami, ki so bile že pred tednom dni namazane z epoksi smolo, a sem obe lepilni ploskvi pred nanosom sveže smole zbrusil z grobim brusnim papirjem (40)
Ko sem dleto zabil med obe letvici pri vseh vzrocih se ni v nobenem primeru vzorec razdvojil oz. razpolovil po lepilnem spoju temveč po lesu. Na prvi pogled, kar bi bilo tudi logično je 3. vzorec, delno počil tudi po lepilnem spoju.
Tej smoli sicer zdaj zaupam, a kako bom prepričal tiste strokovnjake za registracijo (atest), da je lepilo OK. Ima kdo kak predlog?
-
bostjanpar
- Kapitan fregate
- Prispevkov: 118
- Pridružen: Če Nov 04, 2010 11:49
- Kraj: Lj-Črvar
Zelo zanimiva tema. Tudi s stališča s stališča stekloplastičnih plovil. Sam sem vedno uporabljal epoksi za manjše popravila-laminiranje, saj je znano, da nove plasti poliestra slabo primejo na že polimeriziran poliester.
Moteče pa je, da je običajno epoksi res precej dražji. To pri manjših popravilih, ko rabiš le nekaj deci, ni problem. Sedaj imam v načrtu večje strukturne ojačitve, pa bi rabil več kot 10 kg. Sem že pomislil na uporabo gradbenih epoksijev za laminiranje, ki so verjetno res slabši od tistih, namensko narejenih za laminiranje, a po moji oceni vseeno boljši ( glede adhezije na staro plast) od poliestra.
Zanima me, kako se laminira z Herpelinom. Ali je viskoznost in omočenje tkanine ustrezno? Mogoče še druge izkušnje pri laminiranju z gradbenimi epoksiji?
Lep pozdrav
Moteče pa je, da je običajno epoksi res precej dražji. To pri manjših popravilih, ko rabiš le nekaj deci, ni problem. Sedaj imam v načrtu večje strukturne ojačitve, pa bi rabil več kot 10 kg. Sem že pomislil na uporabo gradbenih epoksijev za laminiranje, ki so verjetno res slabši od tistih, namensko narejenih za laminiranje, a po moji oceni vseeno boljši ( glede adhezije na staro plast) od poliestra.
Zanima me, kako se laminira z Herpelinom. Ali je viskoznost in omočenje tkanine ustrezno? Mogoče še druge izkušnje pri laminiranju z gradbenimi epoksiji?
Lep pozdrav
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov
