Doma narejen blažilnik vibracij ' Aquadrive'

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

francelj
Admiral
Prispevkov: 1097
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » So Apr 04, 2015 20:27

Te lahko vprašam, katero zvočno izolacijo nameravaš uporabiti?

Nekje ne forumu sem sledil temi in potem tudi povprašal v Plama Podgrad, kjer pa so ta čas nehali proizvajati tisto, kar so tukaj predlagali. Našel sem nekaj različnih izolacijskih plošč po spletnih navtičnih trgovinah, ne vem katere naj vzamem.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3328
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Apr 04, 2015 20:47

francelj
Admiral
Prispevkov: 1097
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » So Apr 04, 2015 23:36

Hvala za link. Motomarine ima precej različnih. Link je za AGLOABSORBER plošče 1x2m?
Koliko pa si dal za ploščo?
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3328
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Apr 04, 2015 23:46

Mehanik priporoča to; pa glede na to, da v Podgradu ne prodajajo več tistih za avtobuse, neke druge izbire, kot te v Motomarine, niti ni.

Cene najdeš tule, na str. 505: http://www.motomarine.it/pdf/MTM2014_price.pdf

Ta moja bo (za 100 x 200 cm) okrog 220 €.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3328
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Maj 06, 2015 10:15

Vgradnja Aquadrive-a gre h koncu. Zanimivo je pa, da me vsak, ki "ima 5 min časa", pa gre za zelo izkušene navtike, prepričuje, da sem se lotil več ali manj nesmiselne vgradnje. Argument: če sta motor in aksa ustrezno centrirana ter aksa in propeler nista zvita - nima kaj tresti, AQ pa je le še ena dodatna stopnja komplesnosti več v celem sistemu. No, bom na koncu sezone pošteno poročal o izkušnjah.

Spodaj - nosilci AQ pred finalnim varjenjem:

Slika

Slika
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 386
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Sr Maj 06, 2015 10:29

Lepo Gregor.
Ti boš pa res dobro spedenal svojo ljubico.
Junija ogled karibskih otokov :D drugo leto pa preko Atlantika 8)
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3328
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Maj 06, 2015 10:39

Hvala :)
Do prečanja Atlantika je še dolga. No, mogoče pa letos v juniju zgubim en del rešpekta :)
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3328
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Maj 09, 2015 17:29

Aquadrive je vgrajen, ampak stvari se idelano razpletejo samo v pravljicah :)

Mehaniku se sedaj zdi, da so novi nosilci motorja premehki in da motor sedaj preveč vibrira.

Rabim kako dodatno mnenje, kakšna je lahko negativna posledica, če ima motor premehke nosilce in preveč vibrira (vendar ob vgrajene Aquadrive-u, kjer se te vibracije ne prenašajo na akso)? A lahko nosilec ven vtrga ali ta razpade?

Povsod po spletu tudi priporočajo mehkejše nosilce v kombinaciji z AQ, npr na njihovi uradni strani:

Because no propeller thrust reaches the mounts and strains them forward, Aquadrive engine’s mounting can be much softer. Optimized to isolate engine from hull, Aquadrive mounts are fully captive, made of natural rubber and has a steel hood that prevents diesel fuel damage. Correctly chosen, soft Aquadrive engine mounts will insure less vibration throughout all engine operating speeds.

Slika

Slika

Ob vgradnji je na plano prišlo še nekaj in sicer, da na moji barki rebra za pritrditev motorja (longeroni) niso v ustrezni liniji glede na statveno cev in skeg. Zelo verjetno šlamparija ob izdelavi longeronov v Elanu; je pa bil to izvirni greh vibracij, ki se jih nikakor ni dalo odpraviti prej. Če se ne bi odločil za Aquadrive, ki dopušča zamik motorja, bi morali predelati rebra motorja (ali skeg+statveno cev).

PS. Tudi jaz se v naslednji reinkarnaciji ne grem več navtike.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3328
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Jun 04, 2015 16:54

Evo, letošnji servis zaključen. Narejeno:
- vgrajen Aquadrive
- menjana aksa
- menjano Volvo tesnilo
- menjani nosilci motorja
- prebrušen (rja) in prebarvan motor
- menjana izolacija motorja
- očiščen tank nafte
- menjan črni panel na Yanmar kontrolni plošči v kokpitu (star bil razpokan).

Drag poseg, ampak je bil nujen.
Nazadnje spremenil Grega295, dne Ne Avg 16, 2015 11:03, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4361
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Če Jun 04, 2015 19:56

Tudi sam imam ugrajen enak Aqvadrive in mi tudi malo kot tebi striže(0,5cm) vendar podveh sezonah je bp.in ni nikakršnih težav.Saj zato pa je dvojni homokinetični zglob,da take stvari prenaša.Potisno silo itak prenaša precej velik dvokroglični ležaj.
mašinfirer
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Jun 04, 2015 22:46

Grega ne morem verjet, da so v Elanu naredili tako šlamparijo in tako zelo falili pozicijo statvene cevi. Točno se ve, da je statveno cev potrebno zalaminirat naknadno, ko je barka zgrajena, ko je vgrajen motor, skrog in os z začasnimi distančniki za centriranje statvene cevi. Skrog je možno lepo pokriviti v pozicijo.
Če bi me prej vprašal in če bi vedel, da je toliko iz centra, bi ti svetoval, da odstraniš statveno cev in zaliminiraš novo, kar ne bi vzelo kaj dosti dodatnega dela ob vsem kar ste naredili.
Vsekakor je bil pri tebi ne glede nas vse Aquadrive nuja.
LP NT
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Pe Jun 05, 2015 11:18

Tudi jaz ne verjamem ,da so v Elanu zgrešili linijo za skeg.
Prej bi rekel ,da je bila barka poškodovana ali je bil skeg iz kakega drugega vzroka zamenjan in takrat izven centra vlaminiran.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4361
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Jun 05, 2015 12:58

Kaj pa,če motor ni dobro scentriran na osovino.Pri sebi sem tudi motor prilagodil na os pogona.Saj nosilci motorja imajo možnost,da gre motor kak cm.levo-desno in naprej-nazaj pa tudi višinsko lahko prilagajaš.
mašinfirer
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 656
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

OdgovorNapisal/-a snwl » Sr Sep 02, 2015 09:33

Grega295 napisal" AQ pa je le še ena dodatna stopnja komplesnosti več v celem sistemu. No, bom na koncu sezone pošteno poročal o izkušnjah."
Bi me zanimalo kakšna je sedaj izkušnja. :-)
...Don't take life too seriously . No one gets out alive! ...
...Never sail with a crew who can't sing!...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3328
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Sep 02, 2015 09:43

snwl napisal/-a:Bi me zanimalo kakšna je sedaj izkušnja. :-)

Motor teče opazno mirnejše, ampak ne pa na ravni "čudeža". Se mi zdi, da je Gaso enkrat pisal, da je pri njemu po vgradnji AQ bilo, kot bi imel od tedaj elektromotor. No, tega pri meni ni :) Morda bi moral dati mehkejše amortizerje, ampak težava je v tem, da ene pač kupiš in namestiš in jih kasneje ne moreš kar zlahka zamenjati za druge. Jaz sem tako najprej kupil ponaredke Yanmar nosilcev v Motomarine, pa so se izkazali za povsem premehke (kot bi bil motor na žolci), čeprav sva s prodajalcem lepo pogledala v tabelo prospekta itd. Nato sem moral nabaviti original za moj motor, ki pa so najbrž za odtenek pretrdi, če je vgrajen AQ.

Gaso napisal/-a:Jaz imam dobro izolacijo pa tudi Aquadrive in motor 2cilindra, pa me marsikdo vpraša ali imam barko na električni pogon.

Več: Klik!

Glede na to, da se je pri meni menjalo veliko: od nosilcev, akse, Volvo tesnila, ležaja v skegu, izolacije itd. sem vesel, da je to za menoj in v barko imam več zaupanja; je bil pa to dolgotrajen in drag postopek.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov