Yamaha F80 - povečanje moči

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Če Avg 25, 2016 00:15

:D
Čip tuning na avtu imam.
Bom kontaktiral ponudnika če naredi na Yamahi optimizacijo za reklamo. Pa bomo videli koliko je vse skupaj boljše.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6559
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Avg 25, 2016 00:18

kr3mn1 napisal/-a:F115 pije 35. 100ka more pit okoli 30, gledano na kW


Tovarna navaja točno 35 za f100. Kar je kr veliko vzevši v obzir kako neverjetno varčni so baje 4 taktni motorji.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2525
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Avg 25, 2016 08:47

jaz nisem rekel da so varčni, ker več pokurim s 115 4T kot pa sem prej z 902T.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 25, 2016 09:17

@kondor88
    Nisem gledal cele teme, ampak domnevam, da vsaj v temle delu primerjamo porabo pri maksimalni moči, ki jo razvija motor, kar se - kolikor vem - meri pri motorju na zavori in ne pri plovbi.

    Če bi se pogovarjali porabi pri plovbi, bi bili pri rezultatih tudi podatki o porabi na prepluto miljo (kjer je skupna masa eden od bistvenih dejavnikov).

Tip.......... KS... l/h... l/KS h
F80......... 80... 28.... 0,35
F100........ 100.. 35.... 0,35
F115........ 115.. 35... 0,3043
Etec 75.... 75... 28,4. 0,3787

Za F80 in F100 je l/KS na uro - pri deljenju pride brez nadaljnjih decimalk, kar meni daje misliti, da so mogoče tovarniški podatki izračunani (recimo 80 KS * 035 l/KS h = 28 l/h) in ne izmerjeni. Da bi bil pri F89 in F100 iz izmerjenih podatkov faktor popolnoma enak, se mi zdi hudo malo verjetno, čeprav je mogoče.

kr3mn1, tvoj podatek za F115 je videti, da je meritev. Lahko kaj namigneš, od kod je podatek (tudi tovarniška ali kak drug test - ali je tvoja meritev)?

Primerjava med Etec 75 (dvotaktnik) in ostalimi (4 taktni) je zanimiva.

Razlika med kasaudiovim in AEgirjevim podatkom je manjša od razlike med AEgir-jevimi in kr3mn1-inimi podatki. Za zdaj imam zato vtis, da je razlika zaradi kakovosti vira večja od razlike med tehnologijama in torej več pove o kakovosti podatkov, kot o razliki med tehnologijami.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2525
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Avg 25, 2016 09:26

MT:

sem ze pisal v temi: poraba glede na trup - 35 vozlov (je nekih 5500 obratov) je pilo svojih 35 na uro.

na boat-fuel piše pa 36.6L/h pri WOT

90ka 2T je pri istih pogojih pila cca. 28L/h

drugače porabo zračunaš iz kW - pri takem in takem izkoristku, gre v motor toliko in toliko zraka (ker je atmosferc) in rabimo toliko in toliko goriva, kar obratno sorazmerno rezultira, iz toliko kW, je to toliko goriva na uro. Samo nimam časa sedaj pisat dvostranski roman kako in kaj.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6559
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Avg 25, 2016 09:47

To si mel Yam90 3cyl?
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2525
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Avg 25, 2016 10:24

jo imam še, v garaži stoji na stojalu. Najslabša investicija v življenju, kupit 115ko 4T in zamenjat motor na čolnu. Za ta denar bi se vozil naslednjih 10 let še lahko z "OGROMNO" porabo dvotaktaša.

Za mene so vsi seronje, ki s takim motorjem pridejo na 5L/h pri 120vozlih/h.

Tolk kW kot kkoristiš, toliko litrov. Je res da je 2T tudi spodaj pil skoraj isto, ampak jaz se nikol ne vozim pod 25-30 vozli.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 25, 2016 10:56

Hvala za info o viru podatka.
kr3mn1 napisal/-a:MT:

sem ze pisal v temi: poraba glede na trup - 35 vozlov (je nekih 5500 obratov) je pilo svojih 35 na uro.

na boat-fuel piše pa 36.6L/h pri WOT

90ka 2T je pri istih pogojih pila cca. 28L/h

drugače porabo zračunaš iz kW - pri takem in takem izkoristku, gre v motor toliko in toliko zraka (ker je atmosferc) in rabimo toliko in toliko goriva, kar obratno sorazmerno rezultira, iz toliko kW, je to toliko goriva na uro. Samo nimam časa sedaj pisat dvostranski roman kako in kaj.

Tudi jaz ne - jaz o čem običajno napišem 'roman' na forum, ko me trije ali več vprašajo iste reči in jim ni jasno, dokler ne 'pofočkamo' abecede.

Potem lahko naslednje pošljem prebrat 'roman' z abecedo, potem se pa lažje pogovarjamo naprej.

O tvojem zadnjem odstavku (strašno različni izkoristki zaradi tega in onega in potem srašno različni rezultati...) pa zdajle ne bi - ker se skipam z računalnika.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2525
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Avg 25, 2016 11:07

MT:

polno odprt gas pri obremenitvi pije isto.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 6559
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

OdgovorNapisal/-a AEgir » Če Avg 25, 2016 11:13

Mene pa mal matra al je 90 premalo in bi raje 115 dvotaktaša, ali ne.
Načeloma je več vedno bolje, ne?

Gre pa za 5m čoln s kabino..
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2525
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Avg 25, 2016 11:42

90 je dost
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Avg 25, 2016 11:45

Tista 90ka ki jo boš, vsaj upam, uspešno zrihtal je najmočnejša 90ka kar jih obstaja. Mirno se kosa z današnjimi 100 konjskimi 4takt agregati. Edini, ki se ji po moči utegne približat je mercury optimax 90. Zavedaj pa se, da bo požrla vsaj 20% več kot npr. yamaha 90 2T.

Moči imaš za svojo banjo dovolj s tem kar misliš dat gor.

Če pa bi res rad brutalno 2T moč, potem našraufaj Evinrude 115 ficht ram. Etec 115 je pobožna ovčica proti fichtu.
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Če Avg 25, 2016 14:55

:D
Po vsem povedanem se da zaključiti o porabi tole.

Ni važno ali je 2T ali 4T poraba na konjsko moč je skoraj enaka če bi bila vgrajena na enakem plovilu.

Res pa je da 4T bolj tih in lepše delajo pri nizkih obratih. To velja za večcilinderske motorje.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Avg 25, 2016 15:06

Samo ste res pomedli vse ljudi zdaj...

Itaq vsi pripirajo plin da bi bila poraba bolj racionalna. Zdaj pa zves da 2t popije enako pri visoki obremenitvi. Pa star 9p stane 2000 plus nekaj stktakov da je kot nov. Novejsi a se vedno star 4t pa 5000e
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Avg 25, 2016 15:09

kasaudio napisal/-a:Tista 90ka ki jo boš, vsaj upam, uspešno zrihtal je najmočnejša 90ka kar jih obstaja. Mirno se kosa z današnjimi 100 konjskimi 4takt agregati. Edini, ki se ji po moči utegne približat je mercury optimax 90. Zavedaj pa se, da bo požrla vsaj 20% več kot npr. yamaha 90 2T.

Moči imaš za svojo banjo dovolj s tem kar misliš dat gor.

Če pa bi res rad brutalno 2T moč, potem našraufaj Evinrude 115 ficht ram. Etec 115 je pobožna ovčica proti fichtu.

Pa je ficht mocnejsi zaradi racionalne porabe bencina ali tudi pokuri sorazmerno vec ali celo bistveno vec?
Cedalje bolj premisljujem da gredo porabe gor... in to gor na racun ekologije. Pri avtomobilih je ze tako... v navtiki pa tudi cedalje bolj vpijejo o emisijah...
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov