Pomoč pri gradnji čolna

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Somolovac
Kapitan
Prispevkov: 155
Pridružen: Po Okt 20, 2008 08:56
Kraj: Vinica

OdgovorNapisal/-a Somolovac » Ne Dec 07, 2008 14:57

Atilone tudi meni so poslali, da je poštnina 19.90€. Se mi vidi preveč, bok kam drugam še pogledal.

Zrcalo je končano:

Slika

Klop bom še malo ob strani razširu, da bo več prostora:

Slika

Začel sem z izdelavo kabinice:

Slika

Malo me radiji zafrkavajo!!

Slika

Slika

Sedaj moram vse ojačat ob strani in postavit na prave dimenzije.
Problem je pri radiju kabinice. Čoln ni raven ampak se mu kljun vzdiguje. Mislim, da bom moral kar fajn kitat , ker se mi bo lomil radij.

LP
zami
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Sr Dec 03, 2008 15:03

OdgovorNapisal/-a zami » Ne Dec 07, 2008 17:17

pa tebi to super gre !

kaj še vse mene čaka!
Somolovac
Kapitan
Prispevkov: 155
Pridružen: Po Okt 20, 2008 08:56
Kraj: Vinica

OdgovorNapisal/-a Somolovac » Ne Dec 07, 2008 17:51

Delam kolikor mi čas dopušča. Če imaš pri hiši dva mala vražička je včasih kar težko. Klopca je enostavna, pri kabini pa mislim da bo kar hudo.

LP
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Ne Dec 07, 2008 18:05

Ma kaj, radius, ga boš že rešil, ker vidim po izrezu pregradne plošče ( zelo precizen izrez kontakta z čolnom), da delaš premišljeno in precizno.
Verjamem v lep končni izdelek.
LP
Somolovac
Kapitan
Prispevkov: 155
Pridružen: Po Okt 20, 2008 08:56
Kraj: Vinica

OdgovorNapisal/-a Somolovac » Ne Dec 07, 2008 18:14

Radius bo problem, ker sem malo slabo izrezal loke!!
Razmišljam, da bi vse loke skupaj spnel in s fleksarico malo pobrusu.
Sedaj nadomeščam tisti stiropor, ki mi je služil za oporo lokov. Vijačim gor letve. Težko bom letve dobil vse v isti ravnini, pa še zaključke radiusov bom moral popravljat. Bom prilepu kakšno sliko!
Še večji problem je ta, da so vodoodporne plošče vse zvite!!
Sem eno obtežu za tri dni pa se je bore malo izravnala!
Malo jamram.
LP
Somolovac
Kapitan
Prispevkov: 155
Pridružen: Po Okt 20, 2008 08:56
Kraj: Vinica

OdgovorNapisal/-a Somolovac » Ne Dec 07, 2008 18:21

Atilone za tisto ploščo sem se poslužu malega trika.

Najprej sem približno zrezal ploščo iz stiroporja nato pa sem jo pričvrstu z purpenom. Ko se je purpen posušu sem vse skupaj izrezal in prenesel na desko. Dobra fora kaj! :lol:

LP
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Ne Dec 07, 2008 19:34

In to je pri samogradnji najvažneje. Da se znajdeš, ker če nimaš tega v sebi ti najpreciznejši načrti in najboljše orodje in oprema ,ne pomaga nič.
Jaz , recimo, sem prišel do primernega radijusa, na zelo primitiven način.
Imel sem dolgi trak vezane plošče, odpad, ampak za šablono dober. Na parceli sem vzel dolgo vrvico, klin , štiri barvice. Klin sem porinil v zemljo, nanj navezal vrvico na katero sem naredil štiri zanke na različnih razdaljah. Na nekje desetih metrih sem poizkusil prvi zaris. V zanko sem dal prvo barvico, desko za šablono pa sem položil tako da sem z napeto vrvico in barvico na koncu prišel od ene na drugo stran šablone, potem pa zarisal. Glavno da je vrvica enakomerno napeta. Izris pa je bil lepo oblikovan. Tako sem nadaljeval z vse večjo razdaljo od klina in izris je bil vedno bolj vodoraven. Različne barvice pa za to, da se lepo vidi zaris in si izbereš katerega koli. Kateri ti pač odgovarja glede širine plovila.
Prvo narediš najdaljše podporno rebro, za najširši del plovila, po tem rebru pa zarisuješ krajše in krajše. Dobljenega radijusa ne moreš napačno prenest na druge dele, ker je en del kroga.
LP
Somolovac
Kapitan
Prispevkov: 155
Pridružen: Po Okt 20, 2008 08:56
Kraj: Vinica

OdgovorNapisal/-a Somolovac » Po Dec 08, 2008 17:39

Vprašanje:

Koliko prostora potrebuje motor. Zanima me namreč koliko prostora mora biti med vrhom klopce in vrhom zrcala.

Prosim za pomoč! Motorja namreč še nimam in ne morem zmerit. Klopco pa po potrebi sedaj še lahko znižam.

Prilagam sliko:

Slika

Hvala in LP
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Po Dec 08, 2008 17:57

Prostora za montažo motorja imaš vrh glave zadosti. Za kipanje motorja in eventuelno montažo komand. Tudi za kakšen 10 ks motor.
Mogoče pa nimam prav, bomo videli.
LP
Somolovac
Kapitan
Prispevkov: 155
Pridružen: Po Okt 20, 2008 08:56
Kraj: Vinica

OdgovorNapisal/-a Somolovac » Po Dec 08, 2008 18:47

Prosim ali mi lahko kdo izmeri kakšna mora biti minimalna razdalja za recimo Tomos10 motor.
Lepo prosim za čimprejšnji odgovor!

Hvala in LP
pale
Admiral
Prispevkov: 1905
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Po Dec 08, 2008 21:30

ne vidim slik drugače bi ti mogoče lahko kaj pomagal
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » Po Dec 08, 2008 21:58

Minimum ki ga rabiš je 14 cm. Sicer je že 7 cm dovolj a moraš računat še da je treba vrtet vjake za protrditev motorja. No jaz sem nameril na t18 ker imam enega v kleti ampak mislim da za t10 ni razlike. Za prekucnit ga imaš tudi dovolj prostora.
LP,g
Somolovac
Kapitan
Prispevkov: 155
Pridružen: Po Okt 20, 2008 08:56
Kraj: Vinica

OdgovorNapisal/-a Somolovac » To Dec 09, 2008 06:49

Hvala Cibro!!

LP
polanc
Admiral
Prispevkov: 9476
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Dec 10, 2008 20:28

Samo dve kratki informaciji:
Stiropor se da oblepiti z rjavim selotejpom,katerega poliester ne požira.
Valjček za vtirat smolo v vlakna sem naredil iz dveh različno velikih
podložk,ki sem jih nanizal na pleskarski valjček.Ko se podložke nehajo vrteti daradi ostankov smole,ga pa samo obžgeš in je spet uporaben.
LP Iztok
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » Sr Dec 10, 2008 21:12

Daj prosim tal del(Valjček za vtirat smolo v vlakna sem naredil iz dveh različno velikih
podložk,ki sem jih nanizal na pleskarski valjček.Ko se podložke nehajo vrteti daradi ostankov smole,ga pa samo obžgeš in je spet uporaben)
malo razloži ker mi ni jasen.Imaš kakšno sliko tega?Kaj pa če penco(valjček) oblepiš s rjavim selotejpom, ne deluje?
LP, G

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti