Vgradnja avtomobilskega motorja

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

MarijanR
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Če Jun 28, 2007 08:44
Kraj: Radenci

OdgovorNapisal/-a MarijanR » So Jan 05, 2008 09:04

Pozdravljeni

To je že moj drugi avtomobilski motr,ki sem ga mariniziral in vgradil v čoln.Za oba sem izdelal približno enaka sistema hlajenja in kolektorja-
iz rosfraja.V zdajšnem čolnu imam volvotov avtomobilski motor že 8
let in še zadeva stalno deluje
Slika
Nazadnje spremenil MarijanR, dne Če Jan 10, 2008 15:37, skupaj popravljeno 1 krat.
MarijanR
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Če Jun 28, 2007 08:44
Kraj: Radenci

OdgovorNapisal/-a MarijanR » So Jan 05, 2008 09:21

Kaj je boljše, hladiti kolektor z morsko vodo, ali hladiti z vodo iz motorja.
oba sistema pa izdeluje BOWMAN
LP[/quote]

Če je vgrajen dvokrožni hladilni sistem-izmenjevalec,-je po mojem bolše
kolektor hladiti z morsko vodo,ker,ko motor ugasneš,se morska voda iz
kolektorja iscedi in je možnost zalitja motorja z hladilo tekočino pri nirovanju le tega,praktično nemogoče.
L.P.
bora2
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Ne Okt 28, 2007 14:13

OdgovorNapisal/-a bora2 » Ne Jan 06, 2008 10:21

marjanr
kako se voda scedi iz kolektorja, če pa je točka preliva najvišja
lp
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Jan 06, 2008 13:49

Če slučajno kolektor kje spusti, kar pa ni redkost... Sicer pa antifriza ponavadi ni veliko in ni taka panika, je pa res, da je pod tlakom.

LP
bimbus
Kapitan
Prispevkov: 169
Pridružen: Če Apr 05, 2007 12:51
Kraj: OBALA

OdgovorNapisal/-a bimbus » Po Jan 07, 2008 11:54

MarijanR eno vprasanje glede tega tvojega kolektorja...
tale tvoj kolektor se ne napolni nikoli do vrha z vodo, to nekako sklepam po sliki ali se motim :oops: ??
jaz imam tudi mariniziran motor v gliserju in imam skoraj isti kolektor le na koncu je malo drugace prirejen tako da se kolektor napolne z vodo do vrha
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jan 07, 2008 17:12

Če je na motorju v približno taki poziciji, kot na sliki, potem se napolni, saj ima narejen preliv med kolektorjem in izlivom. Ta dva sta povezana samo preko U cevi na desni strani... Je tako Marijan?
MarijanR
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Če Jun 28, 2007 08:44
Kraj: Radenci

OdgovorNapisal/-a MarijanR » To Jan 08, 2008 06:59

Točno tako.
Bora2 dobro poglej sliko,zato sem pri slikanju kolektor malo
nagnil,da se vidi spodnji priključek,na katerega se privije taka cev,skozi
katero,pri delovanju motorja šprica voda in je istočano tudi kontrola deloanja črpalke.
Bimbus,če imaš tudi ti kolektor domače izdelave pa ga poslikaj,da še mi vidimo vidimo kakšno novo rešitev.Več ljudi pač več ve.
Kot sem rekel,meni ta stvar dobro deluje že osmo leto,edino tesnila med glavo in kolektorjem me malo zaj...zdaj sem izdelal tesnila iz 1,5mm
bakrene pločevine, mislim,da bodo te zdržale.
L.P
bora2
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Ne Okt 28, 2007 14:13

OdgovorNapisal/-a bora2 » Sr Jan 09, 2008 19:40

atilone
hvala za Lehmanna. knjigo sem vam poslal nazaj.
res je da v njej ni napisane nobene znanosti o marinizaciji, katere ne bi
znali obdelati na forumu.
lp
bimbus
Kapitan
Prispevkov: 169
Pridružen: Če Apr 05, 2007 12:51
Kraj: OBALA

OdgovorNapisal/-a bimbus » Če Jan 10, 2008 12:34

no pa da dam se jaz tale moj kolektor gor da vidiste kako ga imam jaz narejenega, se opravicujem slika je malo slabsa ker je slikana z mobitelom bom dal boljso gor

Slika
Tyros
Prispevkov: 1
Pridružen: So Jan 12, 2008 10:12

OdgovorNapisal/-a Tyros » So Jan 12, 2008 13:20

bora2 napisal/-a:marjanr
nekje sem zasledil, da kolektor ni v redu, če je iz inoksa ker ga razžerajo žvepleni ispušni plini, koliko časa je že v obratovanju ?
Kaj je boljše, hladiti kolektor z morsko vodo, ali hladiti z vodo iz motorja.
oba sistema pa izdeluje BOWMAN
LP

sem se registriral samo zaradi te debate :lol:
malo kasno,pa vseeno...
glede izpuha iz inoxa-zaradi izpušnih plinov sploh ni najmanjšega problema,saj so športni izpuhi,kolektorji itd...v avtomobilih po večini iz inoxa...tko,da ni najmanjšega problema...zna bit pa problem pri plovilih...ne zaradi izpušnih plinov,ampak soli...navaden inox(oznaka AISI304) začne rjaveti...zato je potrebno uporabljati v plovilih ter na splošno ob morju inox z oznako AISI316...je pa na žalost cca 30% dražji...sam sem naredil za znanca en izpuh(se ne spomnim točno,kakšno plovilo ),pa dela ene 3 leta brez najmanjšega problema...pa je še vedno glih tak kot sem ga naredil...

Mogoče je tvoj znanec,prijatelj al kdorkoli naredil izpušni kolektor iz navadnega inox-a in mu je začel rjaveti oz.prerjavel...



LupamdaneprevečpametenP,Blaž :lol:
bora2
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Ne Okt 28, 2007 14:13

OdgovorNapisal/-a bora2 » Ne Jan 13, 2008 14:49

mislil sem delati kolektor iz prokron 2 special 1.4571
a bi bil ta v redu?

lp
MarijanR
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Če Jun 28, 2007 08:44
Kraj: Radenci

OdgovorNapisal/-a MarijanR » Po Jan 14, 2008 16:01

Pozdravljeni
Kolektor sem izdelal iz navadne rosfrei cevi,je pa cev debelostenska.
Kot pa sem že povedal v eni prejšni debati,mi star deluje že osmo leto
in to brez problema.Sem pa že tudi na Ebay-u zasledil,da prodajajo kolektorje izdelane iz rostfreija za Merkruizer motorje.
MarijanR
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Če Jun 28, 2007 08:44
Kraj: Radenci

OdgovorNapisal/-a MarijanR » Po Jan 14, 2008 16:07

LP[/quote]
sem se registriral samo zaradi te debate :lol:
malo kasno,pa vseeno...
glede izpuha iz inoxa-zaradi izpušnih plinov sploh ni najmanjšega problema,saj so športni izpuhi,kolektorji itd...v avtomobilih po večini iz inoxa...tko,da ni najmanjšega problema...zna bit pa problem pri plovilih...ne zaradi izpušnih plinov,ampak soli...navaden inox(oznaka AISI304) začne rjaveti...zato je potrebno uporabljati v plovilih ter na splošno ob morju inox z oznako AISI316...je pa na žalost cca 30% dražji...sam sem naredil za znanca en izpuh(se ne spomnim točno,kakšno plovilo ),pa dela ene 3 leta brez najmanjšega problema...pa je še vedno glih tak kot sem ga naredil...

Mogoče je tvoj znanec,prijatelj al kdorkoli naredil izpušni kolektor iz navadnega inox-a in mu je začel rjaveti oz.prerjavel...





Imaš mogoče sliko? če jo prilepi :shock:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jan 14, 2008 17:39

Ja tale material, ki ga omenjaš po Werkstoffnummer 1.4571 je dejansko CrNi jeklo, mislim pa da je vplivni legirni element tudi Molibden. Kroma je notri okrog 18%, Niklja pa 10 do 12%, je pa to avstenitno jeklo, kar pomeni, da je tudi nemagnetno. Mogoče bolj poznana oznaka po AISI je 316. Jeklo je obstojno na kisline in podobne reči, z dodatkom Titana (Ti) pa še bolj na morsko vodo.
Verjetno kar prava izbira za kolektor...

LP
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Jan 14, 2008 19:08

Nekaj opisov nerjavnih jekel je tule:
http://www.acroni.si/si/index.php?cat_id=69
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov