Impeler yamaha 28a - menjava

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

Impeler yamaha 28a - menjava

OdgovorNapisal/-a JanezM » Sr Jun 03, 2015 22:15

Pozdravljeni, kupil sem čoln kvarnerplastika z motorjem yamaha 28a , ker je ob vžigu nekam slabo metal curek, sem se odločil da zamenjam impeler in ko sem razstavil je impeler imel samo še 2 lopatke in 4 štrclje, bi priložil slike pa mi ne gre , če mi kdo pove mail mu jih pošljem, da bi jih objavil. Sedaj pa me zanima, kako očistim ta kamen da nebi poškodoval ohišja impelerja, al samo s solno kislino, al ga je treba kaj spolirat in s kakšno pasto, in pri sestavljanju kaj namažem s katero mastjo, pa še pri peti me zanima in sicer sem videl da ima 3 vijake, spodnji piše oil, srednji - oil level, zgornji pa - wash, ta tretji me zanima čemu služi??
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Sr Jun 03, 2015 23:02

Kamen lahko očistiš s solno kislino. Pri sestavljanju namaži vse vijake z vodoodporno mastjo. Kar se vijakov tiče, je tisti tretji na katerem piše wash za spiranje motorja. Rabiš pa nastavek, ali pa slušalke.
Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JanezM » Če Jun 04, 2015 05:54

Daki hvala, ohišje impelerja sem čez noč pustil v vinskem kisu in je bil zjutraj krasen, brez kamna , sicer ne vem iz kakšnega materiala je, je pa malo rdečkaste barve, pa ni bakren. pa ni pomembno, važno da je kot nov :)
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4061
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Jun 04, 2015 09:21

Ohišje je inox tak da se nimaš česa bat. Wash vijak pa odvij v jeseni če imaš čoln izpostavljen temperaturam pod lediščem da spustiš vso vodo iz ohišja impelerja. Če imaš ohišje z veliko oblog bi na tvojem mestu preveril kakšen je motor znotraj(odvij termostat ali kak drug pokrovček da vidiš notranjost vodnih kanalov.) Po potrebi ga očistiš v sodu z mešanico kisa in vode in po seansi dobro spereš z samo vodo...
Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JanezM » Če Jun 04, 2015 21:25

Marcel tole s kisom v vodi bom verjetno jutri zrihtal, danes sem tole sestavil in prop se veliko lepše vrti, sem pa še olje v peti menjal, bi prej rekel mastna gošča, je kr lepo smrdelo in res gošča drsela iz luknje in ne tekla, v trgovini so mi dali dve tubi olja za peto, ker se tolk navadno porabi, pa še ene cele nisem porabil. Tko da bom čez vikend šel do Izole mal vozit in drug teden še enkrat zamenjal olje, da bo pol mogoče ga več šlo noter, dejstvo je da ga tudi ven ni prišlo bistveno več, a mogoče kdo ve kolk ga gre res noter v peto??
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4061
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Jun 04, 2015 21:44

Do zgornjega vijaka. Nalivaš dokler ne priteče ven.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4361
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Če Jun 04, 2015 21:47

Lej, tubo stisneš od spodaj in ko je polno pri zgornjem vijaku olje priteče ven in po tem veš kolko ga gre not.Tuba je mislim okrog 3dcl.Je pa škoda,da nisi menjal še semeringa pod vodno črpalko,kajti ob menjavi impelerja se menjata tudi semeringa.Čudno,da ni pred menoj tega nihče omenil.Po navadi vedno pride voda v peto ravno tu.Ob priliki le stori to,da ne bo voda v peti,ker boš potem moral menjat še ležaje v njej.
mašinfirer
Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JanezM » Če Jun 04, 2015 21:47

To sem naredu, samo men so rekel da gre not skor 2 tube po 250 ml, mi pa še ena ni šla cela, zato sprašujem količinsko kolk gre not, sem zdej najdu en podate da gre v motorje od 10 pa do 50 KS 2 tubi, men pa kot sem rekel na yamaho 28 ni šla niti ena cela :?:
Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JanezM » Če Jun 04, 2015 21:49

Habibi olje v peti ni imelo sledu vode, zato tega nisem menjal, mogoče bi ga res moral.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4061
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Jun 04, 2015 21:51

28-ka ma malo torpedo. Pomoje ne gre cela tuba v njo. V Merc 50PS gre nekje 2-2.5dl
Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JanezM » Če Jun 04, 2015 21:58

če je tko kot praviš Marcel, pol sem miren glede tega.
Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JanezM » Če Jun 04, 2015 22:32

tole je moj impeler, pred menjavo seveda, upam da bo fotka normalna ker se učim gor dajat .

Slika
Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JanezM » Če Jun 04, 2015 22:49

Marcel , al pa kdorkoli, če mi lahko pove kje je termostat, hvala

Slika

Slika
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Pe Jun 05, 2015 00:04

Ohišje termostata imaš zgoraj na glavi motorja pritrjenega z tremi vijaki. Spodaj pa je termostat. Vidi se ga na spodnji sliki.
Uporabniški avatar
JanezM
Poročnik fregate
Prispevkov: 70
Pridružen: To Maj 12, 2015 22:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JanezM » Pe Jun 05, 2015 06:16

Daki a misliš na tole s tremi vijaki?
Slika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov