Tomos 4.8 se da kaj narediti da bo šel malo bolje
Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator
Tomos 4.8 se da kaj narediti da bo šel malo bolje
Pozdravljeni,
To poletje sem se vozil z navadnim Tomos 4 (še eden prvih belo rdeč) in se mi zdi, da je šel res dobro. Če sem bil sam na gumenjaku je celo glisiral. No ta vikend sem pa se peljal s Tomosom 4.8, ki je kar nekoliko novejši, servisiran, malo rabljen. Res je, da smo bili trije na čolnu in smo se peljali po reki, vendar je bil občutek povsem drugačen. Motor se mi je zdel nekako bolj "zamorjen". To se je še najbolj kazalo v tem, da smo se tudi pri polnem gasu lahko normalno pogovarjali na čolnu, medtem ko je pri starem T4 bil kar glasen. Nasplošno se mi zdi, da se ne zvrti dovolj. Zdej možnost je seveda tudi v tem, da ker smo bili trije na čolnu in se potem ni zvrtel, ampak vseeno me zanima, če obstajajo kakšne možnosti, da se da 4.8-ko kej "sfrizirati", da bo malo bolj zadihala? Morda večja diza, kakšna blokada?
To poletje sem se vozil z navadnim Tomos 4 (še eden prvih belo rdeč) in se mi zdi, da je šel res dobro. Če sem bil sam na gumenjaku je celo glisiral. No ta vikend sem pa se peljal s Tomosom 4.8, ki je kar nekoliko novejši, servisiran, malo rabljen. Res je, da smo bili trije na čolnu in smo se peljali po reki, vendar je bil občutek povsem drugačen. Motor se mi je zdel nekako bolj "zamorjen". To se je še najbolj kazalo v tem, da smo se tudi pri polnem gasu lahko normalno pogovarjali na čolnu, medtem ko je pri starem T4 bil kar glasen. Nasplošno se mi zdi, da se ne zvrti dovolj. Zdej možnost je seveda tudi v tem, da ker smo bili trije na čolnu in se potem ni zvrtel, ampak vseeno me zanima, če obstajajo kakšne možnosti, da se da 4.8-ko kej "sfrizirati", da bo malo bolj zadihala? Morda večja diza, kakšna blokada?
da ne bo samo zajebancije s tomosi, kot je običaj na tem forumu. sicer se tex še nič ni oglasil..
predlagam ti, da kaj preveč ne šeriš po motorju, ker zna biti samo slabše.
če bi se sam odločal za predelavo, bi izvedel samo rahle popravke...torej zamenjal bat s tistim, ki ima L obročke, mogoče za kake pol mm do 1 mm znižat glavo. S tema dvema posegoma se dobi več kompresije, torej več moči in navora.
sledi mogoče samo še poliranje sesalnega in izpušnega kolektorja ter prelivnih kanalov.
Bata sam ne bi pilil, edino pri kanalilh, bi mogoče za kak mm razširil prelivne kanale. sesalni in izpušni bi v glavnem samo spoliral.
Uplinjač bi pustil pri miru.
Ti posegi bi zagotavljali rahlo lažje dihanje motorja in večji navor in moč.
Glavnino pribitka se pri dvotaktnikih daa pridobiti z izpuhom, kar pa je pri izvenkrmnih zelo težko.
S posegi, ki sem jih opisal, bi se nekaj poznalo, seveda pa ne moreš pričakovati, da boš s tremi osebami glisiral...
karse tiče predelav imaš na netu o predelavah tomosov morje informacij, forumov, video posnetkov itd...
predlagam tudi da niti ne poskušaš s predelavami uplinjača ali celo menjavo le tega in tudi kakimi drastičnimi posegi v piljenje in brušenje, ker boš motor pripravil do tega, da ne bo držal prostega teka, da ga bo zalivalo, da bo težje vžgal itd....kar pa so vse zelo negativne lastnosti, ko si na vodi.
predlagam ti, da kaj preveč ne šeriš po motorju, ker zna biti samo slabše.
če bi se sam odločal za predelavo, bi izvedel samo rahle popravke...torej zamenjal bat s tistim, ki ima L obročke, mogoče za kake pol mm do 1 mm znižat glavo. S tema dvema posegoma se dobi več kompresije, torej več moči in navora.
sledi mogoče samo še poliranje sesalnega in izpušnega kolektorja ter prelivnih kanalov.
Bata sam ne bi pilil, edino pri kanalilh, bi mogoče za kak mm razširil prelivne kanale. sesalni in izpušni bi v glavnem samo spoliral.
Uplinjač bi pustil pri miru.
Ti posegi bi zagotavljali rahlo lažje dihanje motorja in večji navor in moč.
Glavnino pribitka se pri dvotaktnikih daa pridobiti z izpuhom, kar pa je pri izvenkrmnih zelo težko.
S posegi, ki sem jih opisal, bi se nekaj poznalo, seveda pa ne moreš pričakovati, da boš s tremi osebami glisiral...
karse tiče predelav imaš na netu o predelavah tomosov morje informacij, forumov, video posnetkov itd...
predlagam tudi da niti ne poskušaš s predelavami uplinjača ali celo menjavo le tega in tudi kakimi drastičnimi posegi v piljenje in brušenje, ker boš motor pripravil do tega, da ne bo držal prostega teka, da ga bo zalivalo, da bo težje vžgal itd....kar pa so vse zelo negativne lastnosti, ko si na vodi.
Priročnik za friziranje tomosovih motorjev, sicer cestnih, ampak mislim da lahko vseno prav pride.
Pa veselo obujanje spominov na mlada leta.
http://www.pyrotherm-sr.co.rs/tuned/boo ... _mario.pdf
Pa veselo obujanje spominov na mlada leta.
http://www.pyrotherm-sr.co.rs/tuned/boo ... _mario.pdf
... potovanj ne štejem po prejadranih miljah ampak po krajih ki jih obiščem in ljudeh ki jih srečam ...
- Marjan Tomki
- Admiral
- Prispevkov: 6231
- Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
- Kraj: Ljubljana
Tex napisal/-a:Tomos 4.8 najbolje "sfriziraš" tako, da kupiš Tomos 20, bolje ne gre !
Sedaj pa nehajte bedarije pisat, pa ja človek ne bo šel menjata bata in pilit kanalov...
@avion
- Nikola T. je z gumenjakom dobil Parsuna, ki je imel malo premalo moči. Pokazalo se je, da je bil del razlogov za to v tem, da je bil močno zanemarjen, del pa v malo premalo natančni obdelavi, ko so naredili novega.
Nameraval ga je prodati in kupiti močnejši in novejši motor - mislim da Yamaho - potem pa se je spravil na tega in ga - odlično - poštimal. V temi na povezavi zgoraj je opis postopka in izida s fotkami vred.
Ni bilo enostavno in lahko presega to, kar te zanima, lahko boš ugotovil, da se ti ne splača - ampak ko boš to pogledal, boš vedel bolje, o čem se odločaš.
Tole je admin-ov odziv na NT-jev postopek in njegov opis.
admin napisal/-a:Pišuka Nikola, ti si pa čist za vse. Tako kot se jaz "vtikam" v štromarijo, tako se ti na polno v mehaniko! Bravo!
- NT je napisal, da je po taki 'generalki' tudi on lahko glisiral z njim, ne le njegova hči.


@Tex
- Tex, ti malo nehaj 'bedarije pisat'. Tvoj tokratni 'nasvet' ni vreden nič.
Vem, da ti gredo Tomos-i na živce. Če bi napisal, da se verjetno obnova ne bo splačala, bi bilo tudi OK. Ampak da napišeš, da je nekaj bedarija, ne da bi napisal zakaj, je v resnici popolnoma nič vredno.
Correct me if I am wrong, please.
Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov
