statvena cev

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Leonardo
Kapitan
Prispevkov: 160
Pridružen: Sr Jan 07, 2009 15:52

statvena cev

OdgovorNapisal/-a Leonardo » To Jun 23, 2026 11:56

Ker je medeninasto cev težje dobiti ,me zanima ,če bi vgradil nerjavečo fi 40mm dolgo 500mm.Morda kdo ve ,kako je z nerjavečo rok trajanja? Se mi zdi ,da je kar nekaj plovil z nerjavečo statveno cevjo....Hvala za kakšno koristno informacijo
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: statvena cev

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jun 23, 2026 13:43

Jaz imam na vektor 36 jadrnici 2003 letnik nerjavečo in je ok...samo mora biti fi 42 ker je taka pol vol o tesnilo..25...42.se prav za fi 25 akso in 42 statveno.morda je tesnilo tudi za fi 40???
Budra
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: To Feb 11, 2020 21:34

Re: statvena cev

OdgovorNapisal/-a Budra » Sr Jun 24, 2026 13:14

Bal bi se namestiti cevi iz navadnega nerjavečega jekla 316, ker je v anaerobnih pogojih nagnjeno k koroziji v špranjah. Verjetno se lahko uporabi dupleks nerjaveče jeklo (npr. Duplex 2205 ali Super Duplex).
Imam zelo slabe izkušnje z vgrajenim nerjavnim jeklom. Bronasta cev je verjetno najboljša, vendar jo je še težje dobiti kot medenino.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: statvena cev

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jun 24, 2026 13:29

Moja je mal površinsko oksidirana na tistem delčku ki je pri motorju.no po 23 letih je funkcional o še.material je po moje 316 vem pa ne.
Kaj pa če bi vlaminiral karbonsko?sam razmišljam??
majval
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Maj 14, 2017 08:09

Re: statvena cev

OdgovorNapisal/-a majval » Sr Jun 24, 2026 20:35

Če je os iz inoxa, inox-inox zelo hitro zariba ob trenju, sploh če niso ustrezne tolerance, če je to mišljeno kot drsni ležaj...če so v cevi neki drugi ležaji, potem verjetno ni problem... tu sem našel nekaj, kar verjetno iščeš ti...tu imaš proizvajalca in išči dalje, če tu nimajo na zalogi...

https://hr.forboat.eu/propeller-shaft-seal-stuffy-box-40mm-with-base-hr
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: statvena cev

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jun 24, 2026 23:24

Statvena cev je vlita v barko in je notranjega premera 37 mm.skozi njo gre poln inoks materjal fi 25 mm ki je vpet v menjalnik na dugi strani pa v poseben drsni gumi ležaj ki se maže z vodo.na koncu osi je pa propeler.tako da se oc in statvena cev ne dotikata tako tud zaribat ne moreta.za tesnenje je pa volvo al pa kak drug ležaj ki ima na enem koncu 42 mm premera na drugem pa 22 ali 25 ali 30mm in posebne tesnilne zobke
majval
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Maj 14, 2017 08:09

Re: statvena cev

OdgovorNapisal/-a majval » Če Jun 25, 2026 00:58

Evo še stran od proizvajalca https://forboat.eu/eliche-radice

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov