ISAF tečaj

Člani foruma sporočamo, čestitamo...

Moderatorji: moderator2, moderator

jadralka
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 23
Pridružen: Pe Maj 23, 2008 11:17

Fire blanket

OdgovorNapisal/-a jadralka » Če Dec 16, 2010 06:50

Joško dobiš, lahko ga danes izročim Edotu. Žal sem samo dva kupila in razveselila samo dva, kar mi je v tem prednovoletnem in predvsem stresnem času v veselje. Nisem niti pričakovala, da jih Ikea ima.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1881
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Če Dec 16, 2010 09:11

Joško napisal/-a:Jaz se tudi javim za preostalo, če je seveda še na zalogi.

Edo, ali boš založil, da se ne vozim do Ljubljane?? :)


Je že pri meni doma :!:
Se bom rajši jaz pripeljal do obale :wink: Te pokličem.

Lp Edo
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Če Dec 16, 2010 12:21

Oba sta super in se vama najlepše zahvaljujem. :D

No Edo, sedaj bo tudi prilika, da ti pregledam ogrevanje na barki.
:D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Jaz bi tudi eno g-odejo, samo sem prepozen-in še nekaj idej

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Dec 16, 2010 15:59

V veliko veselje mi je tak odziv na opis uporabe gasilne odeje na ISAF tečaju - sploh ne bi mogel biti boljši!

Kar zadeva, kje jo je mogoče najti, pa jaz v zadnjih letih ne hodim prav dosti po trgovinah. Poleg tega pa so v času, ko jaz končam delo, pogosto že zaprte, tako da nisem na tekočem in mi utegne marsikaj za večino samoumevnega biti neznano.

Z iskanjem po internetu pa je tako, da je bilo zadetkov za gasilna odeja, losch decke, fire blanket na milijone, ampak med tistimi nisem uspel najti nič, kjer bi pisalo, da je v Ljubljani (omenjeni Baumax ali Bauhaus ali kaj) in vsi, ki sem jih pogledal, so imeli le veliko (ki tehta ok. pol kile in je pretežka za vedno v nahrbtniku).

Ko sem bil zadnjič (in doslej prvič) v trgovini Ikea, je bilo to v Gradcu (Graz), kamor sem pred nekaj leti pospremil sestričnino hčer, ki je bila takrat 'novopečena' voznica.


Kje je trgovina IKEA, v kateri si bila (Google omenja Celovec in samo iskanje primernega prostora v Sloveniji)?

Imaš še kakšne take namene iti tja? Se da kako prilimati zraven ali kaj podobenga (recimo jaz peljem... in bom naslednjič malo bolje izobražen za to področje...)?

Še kaka druga primerna žrtev s kakšno tako kartico?

Mimogrede, predavatelj s tečaja Kargl je omenjal "skiper's bag" - kaj bi bilo dobro, da bi privlekel s seboj skiper, ki bi vodil najeto barko (na kateri marsikaj lahko je ali pa ni, ali pa je ali pa ni v dobrem stanju), zlasti, če gre za bolj ali manj naključno posadko.

Kar se v zvezi s tem spomnim in kar mi še pride na misel bom - če se strinjate in če me ne bo admin za ušesa - napisal v 'bazo znanja', najbrž pod imenom teme 'kapitanova vreča - skipers bag' in bilo bi dobro, ko bi se izkušeni okrog tega potem malo zadebatirali (jaz imam veliko premalo izkušenj, da bi mislil, da lahko tukaj napišem več kot zametek).

Ne vem, če sem omenil, ampak na tečaju je bil zelo dober prispevek udeležencev. Tam je bil tudi nekdo (ne spomnim se imena), ki je zdravnik. Zlasti njegov opis šoka in iz tega, kako ravnati pri tem je bil tako jedrnat in natančen, da ga imam namen obnoviti; ker se nisem spomnil takoj, sem moral nekatere reči malo raziskati (in ko bom napisal, bodo zraven tudi sklici (običajno temu rečejo linki ali pa reference...
živela Slovenščina).

Še bolje bo, če se tisti udeleženec morda oglasi sam (kar bom jaz sčaral bo osnutek, on me pa potem lahko na****i zaradi reči, če - oziroma kjer - ga bom kaj polomil), ostali pa upam, da se boste pri tem zabavali.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Če Dec 16, 2010 18:40

Kot sem že ugotovil iz tvojih prispevkov, ste imeli zelo kvaliteten tečaj. K temu več kot očitno pripomorejo tečajniki, ki imajo izkušnje z različnih področij. S tem pa tudi sam predavatelj pridobiva na znanju kljub izjemno bogatim izkušnjam!

Zanimivo je, da ta tečaj obiskujejo vsi, ki imajo že veliko izkušenj na morju. Vsaj v naši skupini je bilo tako!

Vse, kar se boš spomnil in tudi objavil, je odlično, saj so taki prispevki vedno dobrodošli. Pridobimo vsi!

Sicer pa Kristiana Kargla lahko večkrat srečamo v Izoli, kjer imajo razne tečaje v okviru Avstrijskega Segel Welt. Lahko si ogledate tudi njihovo spletno stran, kjer so tudi vsi podatki o udeležencih Isaf tečajev. Presenečeni boste, koliko Slovencev je opravilo ta tečaj.

http://new.segelwelt.at/joomla/index.php

LP :D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
jadralka
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 23
Pridružen: Pe Maj 23, 2008 11:17

tečaj

OdgovorNapisal/-a jadralka » Če Dec 16, 2010 19:17

V skiperjevi torbi, ki je lahko kot vodoodporna vreča ali pa v obliki valja iz plastike s pokrovom in varnostno vrvico je pri nas nekaj stvari stalno, nekaj pa jih dodava, na daljših poteh. Stalno je dodatna velika steklenica vode, signalne rakete, ročni kompas, ročna VHF postaja, sončna očala, kapa, krema za sončenje, priporočljivo je za osebe, ki imajo očala z dioptrijo, da jih ima stalno v tej torbi, lahko manjši daljnogled, zdravila ki jih moraš redno jemati, žepni nož, skratka kar misliš da bi potreboval v primeru, da je potrebno zapustiti barko. Prav tako se doda osebne dokumete, zavarovalne police, denar, plačilne kartice in dokumente od barke. Vsak si torbo oblikuje glede na to kaj ima v rešilnem splavu. Rešilni splavi za prekooceansko plovbo so precej opremljeni in se nama npr. rakete podvajajo.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Skiperjeva torba =/= vreća za zapustitev ladje

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Dec 16, 2010 21:41

Temu, kar ti opisuješ, menda rečejo 'grab bag' - torba, ki se jo zagrabi v primeru zapustitve ladje. Ni mi še tudi jasno, kako bi jo lepo, jasno in enolično poimenovali v Slovenščini.

Vsebino take, kot si jo opisala ti lahko morda še malo dopolnijo tisti, ki pogosteje jadrajo kot skiperji, pa bo imel admin spet kaj za prestavit v bazo znanja.

Mimogrede, glede na tvoje prispevke (tako v forumu kot pri najdenih in v skupno dobro prinešenih protipožarnih odejah) predlagam, da ti takoj povišajo 'ćin'. (Če le nimaš nič proti in če nima kakih neželjenih posledic, recimo, da bi te davkarija hotela bolj od blizu videti...).

Kaj bi bilo višje kot višji vodnik? Najvišji vodnik? Višji nadvodnik?

(Bi bil čin, če bi ti ga znižali, morda višji podvodnik? Bi potem rabila izpit za voditelja podmornice?)

Skiperjeva torba - kot sem jaz razumel Kargla - pa je reč (včasih mislim, da bi morala biti velikosti manjšega tovornjaka), v kateri ima reči tisti skiper, ki se z večinoma neznano posadko odpravlja jadrat z najeto barko.

Tudi v njej je precej istih reči, ki gredo tudi v vrečo za zapustitev ladje (? grab bag), ampak ne vse, in pa še marsikaj, kar ne gre v 'grab bag'.

Ročna radijska postaja, ročni kompas, daljnogled recimo da. Seveda tudi sredstva za zaščito proti soncu (tega skoraj za gotovo kdo med začetniki ne bo imel s seboj). Ročni GPS, ravnilo, trikotniki, šestilo, svinčnik, radirka. Če znaš rabiti in za na visoko morje sekstant in priročniki. Za jadrnico oprema za krpanje jader (trak, šivanka, nit...). Pa monštrini ali kaj, iz česar jih lahko narediš (jaz temu rečem 'monštrin fabrika' in lahko je cela znanost in obrt, lahko pa izpraznjen kak predal iz kake trgovine; za silo je lahko to - po možnosti ne več uporabna, da kdo ne popeni zaradi izgube kake ljube glasbe - kaseta za kasetofon). Nož, kot si omenila. Morda orodje za vpletanje vrvi in razvezovanje vozlov (marlinspike - kakšna je slovenska beseda?). Kakšna primerna zmeda vrvic in vrvi raznih dolžin in debelin - že zato, da lahko kdo med novinci na čem vadi kak vozel. Lepilni trak (Power tape). Izolirni trak. Žepni gorilnik (videti je kot vžigalnik, gori pa z modrim plamenom nekje med 600 in 800 °C, jaz nabavim pri Conradu, približno €4)

Komplet prve pomoči (vprašanje, koliko je kompleten tisti na najeti barki, in koliko ti zaračunajo, če moraš porabiti kaj iz tistega). Ko smo že pritem, morda še list s prostorom za imena članov posadke in prostorom za vpis, kdo rabi kakšna zdravila, tako da jih je mogoče vsaj izprašati, če imajo zalogo za čas plovbe... (Pes je, če kdo pozabi inzulin ali pa kaka zdravila za srce, pa to izveš šele po dnevu ali dveh plovbe).

Kaj orodja - vsaj kakšne izolirane kombinirke ipd. (premalo izkušenj, da bi tu lahko svetoval podrobneje). EPIRB ali podobno, če ga imaš in misliš, da ga na barki ni. Majhen kalorifer za sušenje reči na privezu, če je plovba v hladnem delu leta.

Primerna svetilka ali svetilke - po možnosti vsaj kakšna med njimi vodoodporna in z nizko porabo. Rezervne žarnice, če so klasične. Rezervne baterije ali akumulatorji z dobrim ponilcem. Razdelilec s kupom lukenj s kratkim kablom (za priklop vseh raznoraznih polnilcev, ki polnijo reči kje okrog navigacijske mizice). Morda še kak primerno dolg podaljšek.

Rezervne žarnice za navigacijske luči (če veš, kakšne ustrezajo). Radarski odsevnik, če se nameravoš voziti ponoči. Tulilnik (tista trobenta na spray, rog za meglo ali kako se reče uradno). Polnilec baterij na sončne celice.

Pomožno sidro s potrebno količino verige in vrvi. Po možnosti v kompletu s priročnim vitlom za dviganje.
Zložljiv pomožni čoln z napihljivim keramičnim izvenkrmnim motorjem.
Zložljivo žepno jedrsko elektrarno.
Napihljivega zdravnika.
Hm. Gotovo bi se bilo treba še česa spomniti.

V njej naj bi v glavnem bilo vse, kar bi lahko kdo ne imel, pa bi bilo nujno potrebno, pa tisto, kar bi nujno moralo biti na barki, ba bi lahko ne bilo.

Kargl je mislim predlagal dodatni komplet pirotehnike, za katero zagotovo veš, da datum še ni pretečen.

Glede na to, da jaz doslej nisem dosti jadral s najetimi barkami, se poleg uporabe 'zdrave pameti' (in malo h-u-mor-ja) bolj poskušam spomniti, kaj je še drugega povedal Kargl. Trenutno se ne spomnim preveč.

Če je na forumu kdo od ostalih s tečaja in se spomni bolje od mene, še toliko bolje.

V vsakem primeru pa bi bilo treba tistole zmedo zgoraj pred uporabo še malo pretresti - pardon, urediti...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Še k: Grab Bag - vreča za zapuščanje plovila

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Dec 16, 2010 23:35

Na http://new.segelwelt.at/joomla/index.ph ... &Itemid=33 je (mislim Karglova domača firma) je ponudba takega kompleta, s seznamom, kaj je pri njih notri.

Voda in hrana sta bistveni - ne vem, če smo se mi spomnili nanjo.

Če to dopolnimo s tistim, kar naštela jatralka mislim, da imamo že kar dober seznam.
jadralka
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 23
Pridružen: Pe Maj 23, 2008 11:17

tečaj

OdgovorNapisal/-a jadralka » Pe Dec 17, 2010 09:03

Res je, da je temu kar sem jaz opisovala rečejo grab bag. Ne predstavljam si pa, da bi nekdo nosil na barko, ki jo najeme vse, kar bi barka že morala imeti. Navsezadnje je to tudi težko prenašat zaradi količin in teže. Je pa vse to kar si našteval res potrebno imeti na barki in lastniki veliko stvari tudi imajo. Midva imava vsak svoj grab bag in še skupnega. Res pa je kapitanov obsežnejši kot moj.

Glede Epirba bi se jaz, v primeru najema barke raje odločila za osebni Epirb, ki si ga daš kar na rešilni jopič in je zelo majhen in lahek, mora ga pa imeti potem tudi vsak član posadke.


Glede velikega Epirba pa ne vem ali se lahko prenaša iz barke na barke, ker se mi zdi, da je registriran na barko, nisem pa čisto prepričana. Osebni Epirb je tudi registriran, vendar na osebo.

Navsezadnje tudi ko barki dodelijo na podlagi radijske postaje MMSI številko je to za barko in ti vsako leto Agencija za pošto in elektronske komunikacije RS za dodeljeno radijsko frekvenco pošljejo položnico za to.

Glede prve pomoči je toliko stvari, ki jih je dobro imeti, da je nemogoče vse to vozit s seboj na najete barke. Na najini barki je ena torba zdravil, ena torba sanitetnega materila, ena manjša torba v kopalnici, kjer so nabolj osnovne stvari za prvo pomoč, ena torba in še vrečka v kateri je material za izdelavo gipsa v primeru zloma. Žal to zavzema zelo veliko prostora, vendar ti pride prav v primeru poškodbe. Je pa ta material zelo drag in ima tudi rok trajanja in vsako leto, ko to pregledujem me je groza, ko vidim, da ta poteče, pa nisem do dneva točna, ko zavržem stvari. Pri sanitetnem materialu je rok trajanja in sicer zagotavljajo sterilnost le-tega .Seveda lahko vzameš mini torbico z nekaj obliži in gazo ter navadnim povojem in povojem za imobilizacijo, vsekakor rabiš sredstvo za razkužilo, če se rana zagnoji še 3% vodikov peroksid, ki prav pride še pri kakšni angini za spiranje grla ( samo se ne spije, ampak grgra in izpljune ) in pa šive v obliki obližev. če si prebiješ kožo. Na morju je vsekakor treba rane najprej razkužit preden se jih oskrbi, da ne pride do vnetij in gnojenja.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Grab Bag == Survival Container proti Skipper's Bag

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Dec 17, 2010 17:12

Nepremočljiva zadeva za primer zapustitve barke ali podoben položaj ima lahko še ime SURVIVAL CONTAINER.

Včasih je vsebina lahko predpisana (spodnje pobiram iz pdf, ki je verjetno zadeval MiniTransat) in je bilo za celo pot predpisano vse, za krajše dele pa nekatere reči ne, ali pa je bilo zadosti, da so bile na krovu in ni bilo treba, da je še en izvod že v paketu (velja za označeno z (*)).
Če bi imel kazalec na seznam na internetu, bi dal tu sklic, ker pa imam pdf z delom seznama, delam izvleček.

1 knife; Survival food (min 500g for each crew); 1 signaling mirror (*); 1 waterproof torch; Fishing equipment; Parachute flares 4 (*) ; Automatic red hand flares 4 (*); Floating smoke signals 2 (*); 1 handheld VHF (waterproof or in waterproof bag); 1 survival blanket (for each crew); 3 lightsticks; 1 seamark dye marker (min. 40 gr);
SURVIVAL WATER JERRYCAN; EPIRB; Survival suit such as defined in
article E-7 (1 for each crew); 4 WHITE SIGNAL HAND FLARES; DRYING - BILGE PUMP

Potrebna - in včasih predpisana - vsebina je seveda odvisna od tega, ali gre za obalno plovbo ali odprto morje, ali pluješ sam ali si del flote (recimo tečaj več jadrnic), od letnega časa in zemljepisne širine itn.

In odvisno je, ali imaš rešilni splav ali ne - precej reči iz zgornjega seznama je v opremi rešilnega splava, in če imaš oboje, je potrebno razmisliti, če oziroma kdaj je podvajanje smotrno.

Menim, da je bil skipper's bag namenjen za nekoga, ki skipper poklicno ali polpoklicno posadki neznancev, recimo, če kdo najame barko s skipperjem. Skiper je vedno odgovoren za barko in posadko. Ampak imel sem vtis, da je imel Kargl v mislih svoje izkušnje, ko so se (tudi med seboj neznani) ljudje prijavili in je morda agencija najela barko - in kaj je v takem položaju kdaj pogrešal in kaj mu je vse kdaj prišlo prav.

Jaz v te vloge na barki še nisem ime. Bil pa sem v podobni vlogi v mlajših letih pri vodenju v gore (tako hoja kot plezarija, vsi letni časi) in sem v enem primeru zgodaj jeseni čisto potihem vtaknil v svoj nahrbtnik gojzarje in nogavice nekoga, ki je vztrajal(a), da gre samo v športnih copatih (teniske). Ko smo prišli do snega in je stopinja postala nezanesljiva in so oči začele malo preplašeno begati okoli, sem čisto potiho postavil svoj nahrbnik na primerno mesto na tla, ulovil v njem tiste gojzarje in nogavice in ga postavil tako, da se je dalo nanj usesti, in potem enako tiho pospravil 'teniske' v svoj nahrbtnik za naslednji del poti. Tak pristop je prihranil zelo veliko govorjenja, ne le pre odhodom, ampak tudi od tedaj dalje.

Ko sem se spomnil tega, se mi je bilo lažje poskusiti vživeti v njegov položaj in potem malo nasanjati, kaj bi pasalo v 'kapitanovo vrečo' za take okoliščine.

Naletel sem na nit, ki se nanaša na mesečno srečanje morjeplovcev, in debata o čem takem, kot je paket za zapustitev ladje (primeren naziv?) bi lahko stekla v živo tudi na kakšnem naslednjem srečanju.

Tam bi kdo lahko imel svoj primerek s seboj, da kdo od ostalih lahko tudi potipa, koliko to tehta, in si predstavlja, kako bi bilo s tem recimo plavati (v obleki) in morda plezati v rešilni splav. Če bi bilo zelo zelo dolgčas, bi lahko celo naredili kak tek/plezanje čez ovire (čez stole, pod mizami) s tako vrečo, tako kot se da zaposliti večjo skupino otrok med daljšim deževjem ;-)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Priročna imobilizacija

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Dec 17, 2010 17:49

Nekaj sporočil nazaj je jadralka omenila plastiko za imobilizacijo.

Mislim da ima MicTic dobro naštudirane materiale za imobilizacijo, izdelovalce, roke trajanja in tako dalje.

Nekaj takih materialov s pretečenim rokom trajanja je prišlo tudi strašno prav pri izdelavi scenografije za nekaj lutkovnih predstav in podobno, kjer morajo biti reči tudi lahke, a trdne, često zložljive in tako naprej.

Ampak, ko si je pri vzponu ali sestupu na hrib pri Vruljah na Kornatu 'pofaulal' roko - zlasti zapestje, čeprav je v začetku bolelo vse okoli, ni bilo pri roki nič takega.

Bila pa je ena kartonasta škatla bog-ve od česa od prehrane v salonu pod klopjo, pa nož, široki selotejp (power tape bi bil še boljši, ampak takrat ga še nismo imeli s sabo) ter dober elastični povoj. S tem je bila imobilizacija čisto ustrezna - bi se videlo po širokem nasmehu na fotki - le vodoodporna ne bi bila.

Kolikor vidim vidim iz 'pogostih vprašanj', morajo biti fotke na kakem strežniku na internetu, da se jih da objaviti, jaz pa za zdaj nimam primerne lokacije za objavo (bom videl, če jo lahko kako podtaknem MicTicu, ki bi moral imeti kje kaj prostora).

Tudi iz kake take improvizirane imobilizacije bi se dalo narediti kako igro za kako srečanje (mesečno, ali pa v kakem pristanušču ob slabem vremenu), pa še izvrstno urjenje bi bila.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

Re: Priročna imobilizacija

OdgovorNapisal/-a Joško » So Dec 18, 2010 23:14

Marjan Tomki napisal/-a:Nekaj sporočil nazaj je jadralka omenila plastiko za imobilizacijo.

Mislim da ima MicTic dobro naštudirane materiale za imobilizacijo, izdelovalce, roke trajanja in tako dalje.


Po mojem je res največji poznavalec teh materialov ravno MicTic. Mal ga pocukaj, da se spet kaj oglasi! Pa kar domačo nalogo mu daj. :)
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Problem je...

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Dec 21, 2010 20:46

Problem je, da izpade da imam jaz eno ali dve nalogi, ki mu jih je treba narediti. Ena je to, da bi rad, naj jaz njemu naštudiram, kako na tale forum lepit slike.

Bolj je pa problem, da so mu v firmi zamenjali dva računalnika (nista se obnašala tako, kot bi od novih mašin pričakoval) in po zamenjavi jih je treba na novo 'cepit' proti virusom.

Njegov protivirusnik je centralno upravljiv in v XP vse špila, ampak Windowsi 7 imajo izven domene nekaj svojih idej in tam nameščanje neha biti trivialno. In dokler tole ni poštimano, ga ne bom nič preveč cukal...

Glede na vreme in zaplužene kolesarske steze se mi zadnji čas s kolesom ni preveč dalo, za avto ni bilo parkiranja, pa ključi za prostore pa kje je koda za njegov alarm pa...

No ja, zdajle se bom vseeno spravil.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Še k: kje dobiti gasilsko odejo

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Dec 24, 2010 10:21

Jaz sem danes uspel uloviti sodelavca, ki je po poklicu šolan gasilec in vprašal, kje v Slo se dobi gasilna odeja (ko jo rabiš, ne samo ko jo po naključju opaziš v akciji).

Povedal mi je nekaj naslovov (če sem prav razumel STAMI in 'Gasilska oprema').

Za ostalo mi je rekel, naj na internetu vprašam za 'zaščitna gasilska obleka' - najdenih zadetkov še nisem prebral, pokazalo pa je nekaj dobaviteljev in imam vtis, da je Prevent to tudi delal (in morda še dela).

Ko utegnem, več.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Kup zaščitnih gasilskih oblačil, nič gasil.odej

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Dec 25, 2010 19:39

Malo sem prebrskal zadetke in doslej med tistimi, ki omenjajo zaščitno gasilsko obleko nisem našel nikogar, ki bi omenjal tudi gasilske odeje.

Imam namen potelefonirati na najdene naslove, ampak trenutno :( (utemeljeno domenvam) ne bi nihče odgovarjal...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti