Nižji obrati pri motorju

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

Nižji obrati pri motorju

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » To Jun 29, 2010 11:32

Pozdravljeni,

Imam diesla 165km Volkswagen Marine. Prosti tek ima nastavljen na 800 obratov. vendar z nogo Bravo Tree na minimumu mi gliser potuje 4,3NM. Pa me zelo moto pri pristajanju v marini ,saj je hitro odziven in hiter.
Poskusil sem z trimom vendar ni kaj dojsti upliva.
Zanima me ali se lahko te motorje spravi na nižji minimum. ( do take mere do ko vklopiš nogo se ne ugasne ).

LP
Marko
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » To Jun 29, 2010 13:08

Edino z trolling ventilom, drugače pa ne, samo ne vem kako gre tolling pa noga skupaj. Mislim, da je najbolje se malo navadit in je. Imam podoben motor pa tudi minimum, pa sem se navadil in ni problema, s tem da niti nimam noge ampak krmilo, kar je za manevriranje še slabše.
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » To Jun 29, 2010 13:59

Malce sem pogledan pri atu googlu, vendar mi vrže samo kateri čovni imajo ta ventil.
edino kar sem zasledil je da stane okrog 1000 evrov
Kaj sploh je ta ventil? Kako funkcijo ima?
LP
Marko
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » To Jun 29, 2010 16:58

Namenjen je za zmanjšanje obratov propelerja, za motorje ki jimajo hidravličen menjalnik, vedno se dodatno vgrajuje. Imaš potem še dodatno ročko gasa, s katero uravnavaš ventil. Namenjen pa je predvsem za panulo(trolling) za zmanjšanje hitrosti. Paziti moraš, da ga vedno izklopiš, ko daš gas, drugače ga uničiš.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Jun 29, 2010 17:13

Precej bark ima enake probleme, da so na "štandgasu" dokaj hitre. Kot ti je Gaso napisal so tehnične rešitve (drage & komplicirane) za panuliranje, kjer ne gre drugače. Za sam premik po marini, pa enostavno mečeš v ler.

Kako pa misliš, da pristaja Pershing z arnesoni (tam je štandgas 8 kn!). Praktično non-stop drka ročico naprej pa v ler, pa zopet naprej, pa v ler ...
To ti je enostavnejše in cenejše.

lp
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Jun 30, 2010 00:12

Kot ti je napisal kr en, ni rešitve. Troling ventil spušča olje na hidravličnih lamelah, vendar tega pri Z nogi ni... Tu imaš konusni vklop, kjer regulacija ni možna...

Glede visoke hitrosti v prostem teku je pa to pomoje prej prednost, kot slabost. S takim plovilom je precej lažje manevrirati, saj praktično vse opraviš samo z menjavo prestav, na plin pa lahko pozabiš...

Vsi diesel motorji so na prostem teku precej hitri, vrtljaji so običajno vsaj 700, običajno pa 800, maksimalni pa so pri hitrohodnih okrog 4.000, pri kakšnih bolj delovnih pa celo pod 3.000. Sedaj pa malo kalkulacije in vidiš, da že na prostem teku dosegaš 20% končne hitrosti...

Pri kakšnem Pershingu pa to res ni več prednost. Tam zna biti zanimivo pristajanje. Nisem še poskusil, upam pa da bom enkrat. :D Sem že poskusil s površinskimi Jolly drive na Performance-u, vendar so tam propelerji po premeru precej manjši in je tako pospešek tudi manjši. Če imaš nekaj časa v prestavi je hitrost res ogromna, vendar pa ni takih sunkov. Na Arnesonu pa je premer propov ogromen in zato barka kar poskoči in želi že naslednji moment pluti z 8 vozli...

LP
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » Sr Jun 30, 2010 11:17

Hvala vam za odgovore.
Bom moral pač malce povaditi na odprtem morju........

LP
Marko
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » So Okt 29, 2011 12:05

Pozdravljeni,

prej sem imel elise na bravo tree 24 pitch sedaj pa popravljene na 22,5

Ker nisem tako vešč tehniki vas prosim za eno mnenje.

Pri 24 pitch je gliser potoval 29,5 vozlov pri 3200 obratih
pri predelanih 22,5 pa 29,5 pri 3330 obratih.
sedaj pa pri tej tabeli
http://file.si/public/viewset/72405
ne vem kam se bazirat, na KW ali na navor.
Glede navora nimam nobenih težav, ali sem sam ali jih je 6 na plovilu. ( nisem začutil pomanjkanja moči )

Glede na to da so elise kar drage ne bi rad ugibal.
Moje mnenje je da povečam velikost in se držim v okviru 3000 obratih, ( ne vem pa kaj to pomeni za motor če se nikoli ne zavrti do konca )

A ja pa še ostali podatki
Motor volkswagen marine 165 km
teža plovila 1730 kg.
dinksi
Admiral
Prispevkov: 632
Pridružen: So Nov 22, 2008 19:08
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a dinksi » So Okt 29, 2011 16:01

Marko1977

Tvoj motor ima 165hp pri 4000rpm, če teh obratov ne dosežeš, ne dosežeš niti moči 165hp.
Gledano po krivulji moči imaš pri 3000rpm samo 100kW namesto 125kW.


Poglej si krivuljo moči na 6. sliki:
http://www.vw-m.de/uploads/vwm/VWM_Plan ... 102337.pdf

Nabavi si manjši propeler.

P.s
Za bit siguren, preden nabaviš nov propeler, preveri obratomer, če kaže pravilno.
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » So Okt 29, 2011 17:31

No obratomer dela točno.
ravno tukaj sem v dvomih, kaj je bolje, al se bazirat na navor ali na moč.
Kajti če dam manjši propeler pridobim na navoru, bližje sem končni moči, poraba se poveča, končna hitrost pa pomoje ne bo kaj dosti razlike.
Glej diagram ki sem ga pripel
sly
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Ne Avg 08, 2010 22:17
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a sly » So Okt 29, 2011 20:02

Sicer sem rjuhar, a me tema zanima, pa se bom pridružil debati.

Prvo vprašanje je ali ti motor pri maksimalnem plinu doseže teh 3200 obratov ali le ti nastaviš na te obrate?

Če se prav spomnim, je cilj ta, da izbereš tak propeler, ki ti pri maksimalnem plinu doseže maksimalno moč, torej nekaj manj kot teh 4000 obratov. Če prav razumem, so ti obrati pri tebi precej nižji, kar kaže na to, da je propeler predimenzioniran.

Sami obrati načeloma ne bi smeli vplivati na porabo. Pri isti hitrosti boš verjetno imel zelo podobno prabo, če pa boš želel, boš dosegel tudi (še malce) višje hitrosti.

Glavna poanta je v tem, da bo motor delal optimalno in ne bo preobremenjen.

Da ne bo pomote, zgoraj napisano je le moje (javno) razmišljanje. Upam, da bo kak stari maček potrdil ali ovrgel zgoraj napisano.

LP
dinksi
Admiral
Prispevkov: 632
Pridružen: So Nov 22, 2008 19:08
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a dinksi » So Okt 29, 2011 21:27

Kot je napisal sly drži.

Doseči moreš 4000rpm in, ker nimaš menjalnika s prestavami, boš to dosegel z menjavo propelerja. S tem boš samo pridobil. Dobil boš, manjšo porabo, večjo hitrost in optimalno delovanje motorja.

Glede večje hitrosti ti je v primerjavo 5. prestava pri avtomobilu in klanec. Ko v 5. ne gre več nižaš v 4. pridobiš obrate in hitrost. :wink:
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » Ne Okt 30, 2011 12:04

Pri polnem plinu doseže 3200 obratov. Do te številke pride zelo hitro in tukaj se ustavi. Neglede na to ali imam ročico za plin nastavljeno na 3/4 ali na 4/4 ni razlike.

Ko pa pogledamo tabelo porabe ki sem jo pripel pa vidimo da

da pri 2800 obratih porabi 13 litrov
3200 18
3600 24
4000 33,9 litra
( kar vidimo da se drastično poveča poraba)

Moja sedanja potovalna hitros je pri 2550 obratih pri 22-23 vozlov
poraba pa nekje okrog 10 litrov.
Skupna poraba pa nekje 2 NM na liter goriva ( mešan ciklus )

Če pa menjam eliso z manjšo pa bi bilo povprečje 1 NM na 1 liter goriva.

Kot sem pa že omenil ,da če je gliser prazen ali polno obremenjen ni take občutne razlike kot če imaš benzinarja in to še podhranjenega.
dinksi
Admiral
Prispevkov: 632
Pridružen: So Nov 22, 2008 19:08
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a dinksi » Ne Okt 30, 2011 14:22

Če si tako prepričan v svojo teorijo pa zamenjaj propeler za še večjega!!
Potem boš imel isto hitrost, nižje obrate in še manjšo porabo.
:roll: :roll: :roll:
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » Ne Okt 30, 2011 17:35

dinksi napisal/-a:Če si tako prepričan v svojo teorijo pa zamenjaj propeler za še večjega!!
Potem boš imel isto hitrost, nižje obrate in še manjšo porabo.
:roll: :roll: :roll:


če bi bil prepričan v svojo teorijo ne bi spraševal.
Spoštujem vse vprašanja, naj so bo pametno ali butasto, in prav tako tudi odgovore.
Več idej več mnenj več možnosti.

če bi vse vedeli ne bi potrebovali šol,literatur,seminarjev,člankov,izmenjava mnenj......

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti