Evinrude 75 ali 90

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

TDM900
Naddesetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: To Okt 26, 2010 21:15

Evinrude 75 ali 90

OdgovorNapisal/-a TDM900 » Po Okt 06, 2014 21:10

Pozdravljeni morjeplovci,

odločam se za nakup novega motorja Evinrude etec, sem pa pred dilemo katerega kupiti 75 ali 90 KM. Ima mogoče kdo izkušnje kakšna je dejanska razlika med njima, saj sem ponekod prebral, da ni neke velike razlike?
Imam pa čoln Bellingardo 550 open, neto teže cca. 450kg.

Hvala za odgovore!

Lp Tadej
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4061
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » To Okt 07, 2014 09:31

Če ti čoln dovoli 90-ko in če maš žep dovolj globok potem menda ni uprašanje :wink:
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Okt 07, 2014 11:54

Neke velike razlike med motorjema ni, ne vem kako je s ceno. Če tudi v ceni ni kaj drastičnega potem daj 90.

Sklepam, da na tvoj čoln s 5.5m dolžine 90HP ni problem.

Če kupuješ nov motor, potem poglej za model 90 H.O. Bi rekel da sta 75 oz. 90 HP kar na spodnji meji po moči za tak čoln.

Pazi da boš na koncu imel taprav propeler, serijsko bo gor alu 13.25x17 kar bo veliko prehud propeler za to kombinacijo. Druga opcija je alu 13.5x15, s katerim bo dosegel višje obrate ampak je performančno slab propeler. (Vsaj na mojem čolnu). Dobit pravi prop za etec je težko.
TDM900
Naddesetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: To Okt 26, 2010 21:15

OdgovorNapisal/-a TDM900 » To Okt 07, 2014 13:42

Hvala za odgovore, v ceni je razlika cca. 500€, tako, da se res bolj nagibam k 90KM, maksimum moči pa imam 100KM. Nekaj sem gledal tudi po H.O. varianti, samo ne vem, kako se bo čoln obnašal s takšno močjo. Me pa zdaj kar malo skrbi, glede pravilnega propelerja, vem, da je to prava znanost.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Okt 07, 2014 14:16

Kolikšna bo končna teža čolna pri kateri boste pluli večino časa? Kakšne so želje glede plovbe?
TDM900
Naddesetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: To Okt 26, 2010 21:15

OdgovorNapisal/-a TDM900 » To Okt 07, 2014 14:55

Po mojem nekje med 900 in 1000kg. Računam nekje na potovalko med 22 in 24 vozli, če je pa mirno morje, pa mogoče tudi kakšen hiter premik od zaliva do zaliva.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Okt 07, 2014 15:54

Do te teže bi moralo z navadnim 90 HP čisto spodobno it, če bo zadeva težja (dobro preračunaj) potem bo H.O. boljše.

Za propeler se boš pa moral potrudit... Na mojem čolnu sicer 13.25x17" sedaj čisto ok funkcionira vendar je motor zelo visoko postavljen. Za podobne čolne z etec90 sem že parim posodil 13.5x15 za test in se je bolje izkazal od serijskega 13.25x17. Vsaj glede doseženih obratov.

Na obratomerju (najbolje elektronskim) moraš doseči 5200+ vrtljajev.

Teža pa je pri meni 760 kg čoln z vso opremo in gorivom + prtljaga. Ko pride še krama in familija je nekje okrog tonce, vendar je gumenjak.
TDM900
Naddesetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: To Okt 26, 2010 21:15

OdgovorNapisal/-a TDM900 » To Okt 07, 2014 19:22

tako nekako sem tudi jaz računal glede teže, kot jo imaš ti. Sem pa danes preveril, kako je z propelerjem pri naročilo motorja, baje, da si lahko dimenzijo izbereš sam. Bil pa sem zelo presenečen nad tem, da v osnovni opremi motorja ni števca hitrosti.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Okt 07, 2014 20:51

Po svoje je to razumljivo, ker hitrost nima kaj dosti opravit z motorjem. Po drugi strani pa tudi ni, ker motor sam že ima priklop za tlačni števec hitrosti. Pri etecu ga boš našel kot črn nipl, pod nosilcem motorja kjer je spodnji del noge prišraufan na zgornji. Ne rabiš kupovat in po čolnu vrtat kakšnih dodatnih lukenj za tak tip števca.

Seveda pa je zelo priporočljivo ta motor dat v nmea2000 mrežo, kjer ti bo ustrezen prikazovalnik nudil marsikatero koristno informacijo.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Okt 08, 2014 00:14

Kako to, da si izbral Etec?
__________________
lp
motorni
TDM900
Naddesetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: To Okt 26, 2010 21:15

OdgovorNapisal/-a TDM900 » Sr Okt 08, 2014 08:24

Hvala Kasaudio za izčrpne informacije, po prebranih tvoji prispevkih vidim, da si res pravi strokovnjak na tem področju.

m: že dalj časa sem razmišljal o 2T zadevi, kljub temu, da sem imel do sedaj 4T Yamaho in sem bil z njo izredno zadovoljen.
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Sr Okt 08, 2014 09:30

motorni napisal/-a:Kako to, da si izbral Etec?


Če bi kupoval no motor bi tudi sam izbral Etec...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Okt 08, 2014 21:03

Kaj imaš pa zdaj?
__________________

lp

motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov