power trim
Moderatorji: moderator2, cibro, moderator
power trim
Rad bi vam postavil vprašanje v zvezi z trimanjem motorja. Za vikend smo splavili mojega Elana 080 z Suzukijem 65.
Malo sem že prebiral forume glede trimanja motorja in pri meni se pojavlja problem, da je krmno zrcalo zelo nagnjeno nazaj in tako je čoln dosegel najvišjo hitrost šele z nekoliko dvignjenim "drugim" trimom, oz. mislim, da se reče tilt-om. Laično na videz mi motor deluje sicer nekoliko preveč dvignjen, a prvič uporabljam motor z avtomatskim trimom in z GPS-om sem pač izmeril najvišjo hitrost takrat.
A je tako sploh priporočljivo voziti? Ali je bolje, da ima čoln nekoliko nižjo hitrost in maksimalni trim (in ni na tilt-u)? Se opravičujem, če uporabljam zelo laične izraze. Se dobi morda kje tudi kakšna trikotna podloga za motor, da bi bilo zrcalo bolj pravokotno? Letos sicer tega ne morem menjati, ker je čoln že v vodi, ima pa privijačen motor tudi pod vodno gladino.
Omenim naj še, da ima motor na peti nameščena krilca in res se mi zdi, da v nasprotju z prejšnjimi čolni lepše izglisira. Predvsem se tako ne postavlja pokonci. Bi bila morda tudi krilca vzrok za tako visok trim? Če je trim spuščen do podna ne gre nikamor in tudi za čolnom ob straneh šprica voda, kot slap. Ko ga dvignem na maksimum, voda ne šprica, čoln pridobi na hitrosti. (vendar kot sem že omenil, ne doseže max hitrosti).
Poleg tega še vprašanje, če se lahko počasi po plitvinah vozi z precej dvignjenim motorjem? (toliko, da sta propeler in reže za zajemanje vode še v morju)
Malo sem že prebiral forume glede trimanja motorja in pri meni se pojavlja problem, da je krmno zrcalo zelo nagnjeno nazaj in tako je čoln dosegel najvišjo hitrost šele z nekoliko dvignjenim "drugim" trimom, oz. mislim, da se reče tilt-om. Laično na videz mi motor deluje sicer nekoliko preveč dvignjen, a prvič uporabljam motor z avtomatskim trimom in z GPS-om sem pač izmeril najvišjo hitrost takrat.
A je tako sploh priporočljivo voziti? Ali je bolje, da ima čoln nekoliko nižjo hitrost in maksimalni trim (in ni na tilt-u)? Se opravičujem, če uporabljam zelo laične izraze. Se dobi morda kje tudi kakšna trikotna podloga za motor, da bi bilo zrcalo bolj pravokotno? Letos sicer tega ne morem menjati, ker je čoln že v vodi, ima pa privijačen motor tudi pod vodno gladino.
Omenim naj še, da ima motor na peti nameščena krilca in res se mi zdi, da v nasprotju z prejšnjimi čolni lepše izglisira. Predvsem se tako ne postavlja pokonci. Bi bila morda tudi krilca vzrok za tako visok trim? Če je trim spuščen do podna ne gre nikamor in tudi za čolnom ob straneh šprica voda, kot slap. Ko ga dvignem na maksimum, voda ne šprica, čoln pridobi na hitrosti. (vendar kot sem že omenil, ne doseže max hitrosti).
Poleg tega še vprašanje, če se lahko počasi po plitvinah vozi z precej dvignjenim motorjem? (toliko, da sta propeler in reže za zajemanje vode še v morju)
Če je po GPS in občutku optimalno višje, potem je OK. Ko je optimalno motor stoji natančno pravokotno na vodno gladino, če bi ga opazoval z obale...
Verjetno je res krmna stena pod prevelikim kotom, za ta namen se dobijo kotne podloge.
Krilca pri hitrih čolnih bolj motijo, kot koristijo, saj čoln močno izgubi na okretnosti. Res pa pomagajo pri izglisiranjih, vendar mislim, da to pri tebi ne sme biti problem.
Z izvenkrmnim motorjem lahko brez težav pluješ tudi z močno dvignjenim motorjem, seveda pazi, da so reže za zajem vode še vedno pod gladino. Problematična je lahko vzratna vožnja, saj takrat propeler vmes vleče tudi zrak s površine, ki se "smuka" okoli sesalnih rež in poslabša hlajenje motorja. Pri majhnih rtljajih ni problem. 2T motor lahko teče tudi povsem dvignjen, če le dobiva vodo, pri 4T je lahko problem še mazanje. Vseeno pa ni težav dokler dvigneš toliko, da je propeler še v vodi...
Da moraš dvigniti motor med vožnjo na "trailer" pozicijo, je lahko razlog tudi v napačno nastavljenem omejilnem stikalu, ki daje podatek do kje še deluje trim...
LP
Verjetno je res krmna stena pod prevelikim kotom, za ta namen se dobijo kotne podloge.
Krilca pri hitrih čolnih bolj motijo, kot koristijo, saj čoln močno izgubi na okretnosti. Res pa pomagajo pri izglisiranjih, vendar mislim, da to pri tebi ne sme biti problem.
Z izvenkrmnim motorjem lahko brez težav pluješ tudi z močno dvignjenim motorjem, seveda pazi, da so reže za zajem vode še vedno pod gladino. Problematična je lahko vzratna vožnja, saj takrat propeler vmes vleče tudi zrak s površine, ki se "smuka" okoli sesalnih rež in poslabša hlajenje motorja. Pri majhnih rtljajih ni problem. 2T motor lahko teče tudi povsem dvignjen, če le dobiva vodo, pri 4T je lahko problem še mazanje. Vseeno pa ni težav dokler dvigneš toliko, da je propeler še v vodi...
Da moraš dvigniti motor med vožnjo na "trailer" pozicijo, je lahko razlog tudi v napačno nastavljenem omejilnem stikalu, ki daje podatek do kje še deluje trim...
LP
Admin hvala za izčrpen odgovor!
Torej vožnja na "drugi poziciji" ni problematična in je boljša kot pa na trimu, če ni optimalen? Ker kot sem gledal ima motor dva oz tri cilindre. Trim deluje z dvema cilindroma od odspodaj pod kotom glede na zrcalo in zgleda precej močnejši kot cilinder za dviganje motorja, ki pa deluje vzporedno z zrcalom. Ne bi rad uničil te hidravlike.
Je pa res, da se s prejšnjimi čolni vozil vedno s preveč spuščenim motorjem. (brez GPS-a zelo težko oceniš hitrost)
Naslednje leto pa podložim motor, ker trim je počasen in se ga da bolje nastavljati.
Bom pa poskusil še brez krilc. Res se mi zdi, da se čoln v zavojih noče nagniti in zavija bolj "na dolgo".
Torej vožnja na "drugi poziciji" ni problematična in je boljša kot pa na trimu, če ni optimalen? Ker kot sem gledal ima motor dva oz tri cilindre. Trim deluje z dvema cilindroma od odspodaj pod kotom glede na zrcalo in zgleda precej močnejši kot cilinder za dviganje motorja, ki pa deluje vzporedno z zrcalom. Ne bi rad uničil te hidravlike.
Je pa res, da se s prejšnjimi čolni vozil vedno s preveč spuščenim motorjem. (brez GPS-a zelo težko oceniš hitrost)
Naslednje leto pa podložim motor, ker trim je počasen in se ga da bolje nastavljati.
Bom pa poskusil še brez krilc. Res se mi zdi, da se čoln v zavojih noče nagniti in zavija bolj "na dolgo".
To da se ne nagne so samo krilca, zato za poskočnost obvezno "dol z njimi"!
Ja, hidravlika je dostopenjska pri izvenkrmnih motorjih in tudi malce štorasta za uporabo na tilt poziciji, saj gre prehitro... Na Z pogonu tega problema ni, ker ni razlike. Drugi cilinder tudi precej manj drži in pri polnem plinu ti bo lahko potlačilo motor nazaj... Jaz bi to čim prej saniral...
LP
Ja, hidravlika je dostopenjska pri izvenkrmnih motorjih in tudi malce štorasta za uporabo na tilt poziciji, saj gre prehitro... Na Z pogonu tega problema ni, ker ni razlike. Drugi cilinder tudi precej manj drži in pri polnem plinu ti bo lahko potlačilo motor nazaj... Jaz bi to čim prej saniral...
LP
No, zdaj sem poskusil čoln še brez krilc.... ugotovitve pa so sledeče.
S krilci mi je motor in čoln potegnil do 59 km/h, z precej dvignjenim trimom, na drugi (tilt) poziciji, kot sem že omenjal. Na zgornji trim poziciji pa ni šel več kot 53 km/h.
Ko sem odstranil krilca pa je šel 60,5 km/h. Tukaj tudi na trim ni bil tako občutljiv, saj je šel na koncu trim pozicije še vedno 59 km/h. Testiral sem sam na mirnem morju.
Je pa zanimivo, ko sem bral moje prejšnje poste, da je šel čoln 22 vozlov na 4.500 obratov. No brez krilc je na 4.500 obratol letel 26-27 vozlov.
Pa še v zavojih se bolj nagne in lepše zavija.
Torej krilca so na voljo za prodajo, če jih kdo želi za manjši čoln, kjer naj bi pomagala. Pri meni se torej niso izkazala.
S krilci mi je motor in čoln potegnil do 59 km/h, z precej dvignjenim trimom, na drugi (tilt) poziciji, kot sem že omenjal. Na zgornji trim poziciji pa ni šel več kot 53 km/h.
Ko sem odstranil krilca pa je šel 60,5 km/h. Tukaj tudi na trim ni bil tako občutljiv, saj je šel na koncu trim pozicije še vedno 59 km/h. Testiral sem sam na mirnem morju.
Je pa zanimivo, ko sem bral moje prejšnje poste, da je šel čoln 22 vozlov na 4.500 obratov. No brez krilc je na 4.500 obratol letel 26-27 vozlov.
Pa še v zavojih se bolj nagne in lepše zavija.
Torej krilca so na voljo za prodajo, če jih kdo želi za manjši čoln, kjer naj bi pomagala. Pri meni se torej niso izkazala.
Trije... Dobim ošpice ko vidim ta razna "pomagala"... Čoln z njimi res zgleda kot kit (po angleško se reče tem krilcem "whale fin" ali kitova plavut)... Če rabite pomoč pri zglisiranju, si zmontirajte flape, drugače pa samo gasaaaa!!!
LP
SS
LP
SS
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo naredili dobro prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat?
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti
