elan 401

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

janadino
Admiral
Prispevkov: 3977
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

OdgovorNapisal/-a janadino » Če Apr 01, 2010 09:09

Zato pa fantje pamet v roke in gumenjaka kupit. :lol: :lol: :lol:
Guma je guma, zaenkrat.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3372
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Če Apr 01, 2010 09:10

janadino napisal/-a:Zato pa fantje pamet v roke in gumenjaka kupit. :lol: :lol: :lol:


SlikaSlika
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

OdgovorNapisal/-a weta » Če Apr 01, 2010 11:49

ja gumenjaka.....potem pa jokat na forumu, ker je strgalo zrcalo, ker pušča, kje se zamenja tube, kako popravit pvc gumenjaka itd...:))
Uporabniški avatar
cibro
Admiral
Prispevkov: 5004
Pridružen: Ne Jun 10, 2007 23:35

OdgovorNapisal/-a cibro » Če Apr 01, 2010 11:53

No no sem mi zdi da je v popravila in ostalo več o tem kako se tamenja krmna stana na elanih kot na kateremkoli gumenjaku. Ne vem če jo je sploh že kdo tu menjal.
Ja če pušča itak nimaš kaj dost. Ali flika ali menjava tud. Kar sam itak ne moreš delat. Vsaj laik ne.
lenart
Kapitan korvete
Prispevkov: 100
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 15:19
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a lenart » Če Apr 01, 2010 20:43

weta napisal/-a:pasara ne bo nikoli glisirala, 401 pa pelje zelo lepo, tudi smučaš lahko zadaj, vlečeš tubo itd.....

če misli avtor teme, vozit vso žlahto in prijatelje s sabo na morje...potem ja pasaro ali pa še kaj večjega.

za familijo z majhnimi otroki pa je 401 zakon.
vsaj mi smo z njim preživeli zelo veliko lepih trenutkov. pa tudi popoldanski maestral te ne jebe.


Meni se na dopustu nikamor ne mudi :lol: :lol:
janadino
Admiral
Prispevkov: 3977
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

OdgovorNapisal/-a janadino » Pe Apr 02, 2010 07:50

Meni pa vedno, v birtijo na pivo. :lol:
Guma je guma, zaenkrat.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4832
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Apr 02, 2010 14:39

Za prvi čoln bo 401 čisto v redu, da se človek vozi in uživa, potem bo po svojih potrebah in izkušnjah videl kaj mu odgovarja. Osebno imam zelo lepe spomine na svoj prvi čoln (Suzumar guma 3m in suzuki 8) in čeprav je šlo počasi ko je bil poln, ampak moj je pa bil. Pri čolnih je tako kot pri otrocih "večji so, večji so stroški in skrbi."
klemzi
Admiral
Prispevkov: 637
Pridružen: Sr Apr 16, 2008 15:24
Kraj: trzin

OdgovorNapisal/-a klemzi » Ne Apr 04, 2010 22:28

Slika
Slika

Takole je zgledal moj 401. mogoče za kakšno idejo.

Kot je napisal Pajer1. Zelo nezahteven in hvaležen čoln. Nanj me vežejo lepi spomini. Pri meni je bil največji problem v tem, da si lahko nanj obesil samo 20KM, kar pri polno obremenjenem čolnu predstavlja problem.

LP Klemen
autokamp
Viceadmiral
Prispevkov: 592
Pridružen: Po Jul 09, 2007 13:39

OdgovorNapisal/-a autokamp » Če Apr 15, 2010 12:41

Pozdravljeni,

sem prebral tole temo pa menim, da je prav, da kot nekdanji lastnik Elana 401 L tudi sam napišem kakšno besedo:

Lastnik čolna sem bil točno dve sezoni. Na čolnu je bil motor Tomos 18. Dva odrasla in dva otroka + soseda smo lepo glisirali z eliso 225X225. Če je bila še kakšna kila več pa se je čoln spremenil v počasi napredujočo in zelo blizu vodne gladine ležečo plovilo. Čoln sem lansko pomlad brez motorja in z a- testirano prikolico prodal za 1200 EUR. Čoln je bil v originalni barvi zelo lepo ohranjen prav tako tudi priklolica. Čoln ni pil vode in ni imel raznih odrgnin.

Plusi čolna:
- okreten lahek čoln, ki si mu tudi sam z lahkoto kos pri natovarjanju na prikolica, sidranju...
- veliko prostora v čolnu
- zelo dobro prehoden čoln iz krme na premec

Minusi čolna:
- nizek čoln - potrebno paziti da ga ne zalije voda
- slaba višina sedišč
-guncanje čolna na valovih pri ribolovu
- omejitev z 20 konji
- težko napenjanje in pokrivanje čolna z cerado, nima ločenega prostora za motor
- zelo težko montiranje lestve za v vodo v standardnih dimenzijah, ker je krmna deska preozka

Vse zgoraj našteto sem opazil v dveh letih plovbe s tem, da je bil čoln v vodi od maja do konca septembra.

Moj mnenje bodočim uporabnikom je, da je čoln za začetk dobra izbira in odličen rekvizit za lepo poletno vreme za vožnjo do bližnjih plaž. Za kaj več pa bo potrebno globje seči v žep.

Lep pozdrav.
racOOn
Kontraadmiral
Prispevkov: 223
Pridružen: Pe Dec 07, 2007 01:08

OdgovorNapisal/-a racOOn » Če Apr 15, 2010 20:18

Ker sem pred kratkim postal lastnik takega čolna, mi lahko kdo pove, kako ga najlažje spraviti v in iz vode (pripeta - odpeta prikolica, navijanje - spuščanje,...). Čoln je z montiranim 15KM motorjem in razno ročno dvigovanje težko pride v poštev.
Rokovanje pri dajanju čolna v in iz vode me zanima predvsem zaradi tega, ker imam namen oditi na ribolov večkrat tudi sam, pa bo verjetno nastala težava, če ga hočem poravnati, pa napeti zajlo, potegniti ga z njo na prikolico itn..

Drugače sem čoln že enkrat splavil in sem zaenkrat več kot zadovoljen za MOJ prvi čoln. Za po ne preveč valovitem morju bo iz zaliva v zaliv, na bližnje otočke in neprofesionalni ribolov ta pravšnji.
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Če Apr 15, 2010 20:44

Bodi pozoren :
- prikolico zapelji v vodo toliko da so ležaji in torzija zunal
- imej dvignjeno peto motorja, še posebej pri plastičnih, se krma pri spuščanju bolj potopi kot pri gumicah
- jaz,preden ga spustim, spredaj pripnem še nekajmetrsko vrv, s katero potegnem čoln k obali, ko odpnem zajlo. Ponavadi, ko je čoln v vodi, da se ne zmočim,se kar po prikolici sprehodim do čolna in odpnem zajlo (premrzla voda ali pa preveč smrdljiva-Izola ladjedelnica), če se pa sprehodiš cv vodo, pa sploh ni problema
Ravno tako pri dviganju, ko zapneš zajlo (na lažji/moker ali težji/suh način), čoln poravnaš v smeri dvigovanja, greš do vitla in počasi dviguješ. Če je veter moraš upoštevati smer vetra, da je čimbolj poravnan, ko prideš do vitla. Ko je čoln enkrat dovolj dvignjen na prvem valju, ga veter in tok ne premikata več, pa tudi stranjski valjčki začnejo opravljati svoje delo.
Samo brez hitenja prvič, nič na silo, pa ne bo problema, pa s prakso hitro dobiš "sistem".
janadino
Admiral
Prispevkov: 3977
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

OdgovorNapisal/-a janadino » Pe Apr 16, 2010 07:16

Kot ti je že povedal Gorenjc je bolje, če imaš ob malo močnejšem bočnem vetru pri dvigovanju čolna vseeno koga zraven, saj boš z težavo spravil čoln v ravnino z prikolico in obenem vrtel vitlo.
Guma je guma, zaenkrat.
Uporabniški avatar
franz123
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: Ne Nov 25, 2007 19:28

OdgovorNapisal/-a franz123 » Pe Apr 16, 2010 07:53

Ja Klemen se spomnim ko smo šli iz Marede v Novigrad pa ti je odpovedal tomos 18 pol si pa mogu revež cel dopust šravfat (tvoja huda itd.......).

Ampak bilo je nepozabno in še mene si navdušil za čolne.

L.p. Franci
matjaz007
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Jan 27, 2009 15:16
Kraj: Radenci-Premantura

OdgovorNapisal/-a matjaz007 » Pe Apr 16, 2010 12:28

jaz sem imel elan 402 z yamaho 30 pa sem ga največkrat sam dajal v in iz vode in to v ac stupice kjer je klančina izpod vsake kritike. če je res veter fajn pihal s strani je kdo malo od strani poravnal pa je blo ok. tudi kak mimoidoči rad poprime ampak mislim, da ne bo težav. ko zategneš zajlo se tako na valjčku sam poravna. edino če so malo večji valovi pa rabiš enega da ti pomaga.
lp
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4832
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Apr 16, 2010 12:59

Po murphy-u je vedno tako, da ko ni treba jih je polno, ko pa rabiš pa nikjer nikogar. Sploh sedaj, ko je morje prav prijetno kar v vrsti stojijo kdo gre do pasa v vodo. :lol:
Tista hoja po mokri in mastni prikolici se pa hitro lahko kje drugje konča. :shock:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov