Gumenjak ali Fisherman

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

janadino
Admiral
Prispevkov: 3977
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

OdgovorNapisal/-a janadino » To Avg 10, 2010 14:42

Po pravici povedano sem bil prepričan da bo čez dan in noč enako trd, vendar žal ni tak. Je pa res, da so nihanja dosti manjša in imam pri vožnji ponoči dosti boljši občutek kot prej. Verjetno je v tubah, čeprav sem jih skoraj do konca zvakumiral, ostalo še kar nekaj vlage in se raztezanje in krčenje še vedno čuti.
Guma je guma, zaenkrat.
Uporabniški avatar
CC
Admiral
Prispevkov: 1071
Pridružen: To Maj 15, 2007 14:24
Kraj: Veleje~Dunat

OdgovorNapisal/-a CC » To Avg 10, 2010 15:29

Dreamone,imam točno tak fisherman ki ga iščeš in sicer GS nautica 520 ter honda 90 letnik 2008,leti ko hudič spije pa tud zelo malo-napram men :lol:
Lp CC
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8355
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » To Avg 10, 2010 18:04

A se pr ful gasu prevrne ?
silvo
Kapitan
Prispevkov: 198
Pridružen: Če Avg 05, 2010 23:39
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a silvo » To Avg 10, 2010 18:21

Lej.

Slika


S to ladjo smo nekaj prepluli vendar vedno ko so nas napadli valovi nismo vedeli ali bo za skakat v vodo ali ne. Z dvočlansko posadko čoln leti, z štirimi se že čuti, v šestih z nekaj prtljage pa ti povem da je zadeva popapala 70 litrov od Manfalkona do Portoroža in nazaj po mirnem morju. Ko se znajdeš med valovi pa ti rečem da moraš imeti jajca sicer se zjočeš. Enkrat so me pred Murterjem presenetili valovi, kratki valovi, visoki cca 2 do 3 metre,..bila sva le dva na čolnu, in prekleto hitro sva se naučila moliti. ne vem koliko časa je trajalo da sva od sredine murterskega morja prišla do obale in se stlačila v en mali zalivček z valobranom, ma mislim da vsaj ene 2 uri, vsaj tako dolgo je zgledalo.
Zato ti jest, ne da bi te kritiziral, ampak dobronamerno svetujem da pozabi na te tvoje zamisli vsaj za nekaj let kajti morje ni cesta. S ceste lahko bežiš in skačeš v grmovje ko gre kaj narobe, na morju pa nimaš kam. Prav lahko si soočen z matildo, ne moreš se kaj dosti upirati.
Zato si kupi en majhen čolnič in prvo leto pojdi se vozit po slovenskem morju, drugo leto si privošči morje okrog Raba, vendar le ob obali. Nato si kupi večji čolnič in s tem pojdi ravno tako najprej v našo lužo in nato šele k Hrvatom. Morda ravno tako z Raba obdelaš Pag in morda Cres. Šele nato so komajda dovoljene sanje da boš z plovilom morda ostal čez noč na morju. Sicer se raje drži kopnega.
Dreamone
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: Po Avg 09, 2010 15:13
Kraj: Vodni

OdgovorNapisal/-a Dreamone » To Avg 10, 2010 18:48

@Lipnik, hvala na ponudbi vendar kupoval bom tam nekje januarja šele.
@tex, imam 24 let.
Ostalim pa hvala za informacije, očitno bom res raje prvo uzel neko gumico pa recimo od 20-30ks, da se vsega pomalo naučim, mislim da je to najboljša ideja da se ne zaletavam v večje stvari brez izkušenj. Do takrat pa mislim da bom tudi osvojil določena znanja ki jih imate vi, in se potem tudi lažje odločil o takih podvigih. Je pa lažje če nekdo z tabo deli izkušnje kot recimo vi ko že več let plujete sami. Drugače pa že več letim sanjarim o teh čolnih,gumenjakih itd....samo najprej sem si mogel streho nad glavo uredit, preden se lotiš določenih užitkov v navtiki :)
joeloe
Kontraadmiral
Prispevkov: 270
Pridružen: Pe Jan 18, 2008 20:46

OdgovorNapisal/-a joeloe » Sr Avg 11, 2010 08:40

Dreamone napisal/-a:@Lipnik, hvala na ponudbi vendar kupoval bom tam nekje januarja šele.
@tex, imam 24 let.
Ostalim pa hvala za informacije, očitno bom res raje prvo uzel neko gumico pa recimo od 20-30ks, da se vsega pomalo naučim, mislim da je to najboljša ideja da se ne zaletavam v večje stvari brez izkušenj. Do takrat pa mislim da bom tudi osvojil določena znanja ki jih imate vi, in se potem tudi lažje odločil o takih podvigih. Je pa lažje če nekdo z tabo deli izkušnje kot recimo vi ko že več let plujete sami. Drugače pa že več letim sanjarim o teh čolnih,gumenjakih itd....samo najprej sem si mogel streho nad glavo uredit, preden se lotiš določenih užitkov v navtiki :)


Osebno mislim, da začetek z majhno gumico, če kasneje želiš na večjo barko, ne bo ravno produktiven.
Jaz sem imel gumico in imam zdaj fishermana 5,40 s 115 konjskim motorjem in ti povem, da ni primerjave.
Z majhno gumico sidrat je "tortica". Sam pa se ukvarjam s podvodni ribolovom in sem plul in sidral tudi že v malo slabšem vrmenu (burja, valovi...), ker takrat ni plavalcev in tistih, ki se z gumicami vozijo sončit in ne vedo kaj premikajoča se oranžna boja pomeni.
Menim, da si boš s fišermanom dolžine 4,5-6m nabral dovolj primernih izkušenj. Tak čoln tudi po teži ni primerljiv z manjšo gumico in se ga malo drugače sidra in vozi.
V vsakem primeru pa moraš vedno razmišljat in ne počet reči, ki bi tebe ali koga drugega privedle v težave na morju.

Aja, pa še nekaj:
Na vodi so hitrosti preko 60km/h že ekstremne. S čolni med 4,5 in 6m take hitrosti lahko dosegaš le v zelo mirnem morju, kar pa je poleti, če je lepo vreme, le zgodaj zjutraj in zvečer.
Sve će to narod da pozlati!
Dreamone
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: Po Avg 09, 2010 15:13
Kraj: Vodni

OdgovorNapisal/-a Dreamone » Sr Avg 11, 2010 17:03

@joeloe, hvala za info, bom vzel v razmislek. Kateri izvenkrmni motorji so pa po vaših izkušnjah najbolj zanesljivi?
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Avg 11, 2010 18:11

Evinrude je bolj zanesljiv kot Selva, oba 2T, letnik 1998, po mojih izkušnjah. Za kaj več pa svojih izkušenj nimam. Aja, pa tomos 3, ki ga imam za rezervo, ni še nikoli zatajil.
Nisem pa še doživel kaj bolj ekstremnega, kot je na primer udar strele kam v bližino, čeprav imam vedno s seboj strelovod.
Sta pa oba vžgala brez problemov, tudi ko je bilo zunaj 0 ali minus 5 in čoln pokrit z ledom.
__________________
lp
motorni
Dreamone
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: Po Avg 09, 2010 15:13
Kraj: Vodni

OdgovorNapisal/-a Dreamone » Sr Avg 11, 2010 18:33

motorni napisal/-a:Evinrude je bolj zanesljiv kot Selva, oba 2T, letnik 1998, po mojih izkušnjah. Za kaj več pa svojih izkušenj nimam. Aja, pa tomos 3, ki ga imam za rezervo, ni še nikoli zatajil.
Nisem pa še doživel kaj bolj ekstremnega, kot je na primer udar strele kam v bližino, čeprav imam vedno s seboj strelovod.
Sta pa oba vžgala brez problemov, tudi ko je bilo zunaj 0 ali minus 5 in čoln pokrit z ledom.


Strela :o :o :o Pa nekje sem slišu da se ti lahko užge oziroma zagori motor :o :o :o
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8355
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Sr Avg 11, 2010 22:16

a u zagorju se pa tud po ledu vozte ? :twisted:
joeloe
Kontraadmiral
Prispevkov: 270
Pridružen: Pe Jan 18, 2008 20:46

OdgovorNapisal/-a joeloe » Če Avg 12, 2010 08:21

O zanesljivosti je bilo že veliko napisanega.

Osebno mislim, da so danes razen redkih izjem vsi motorji OK.
Pomembno pa je, da motor poznaš (kako deluje, hakeljci...), kar ti zelo prav pride v težavnih situacijah.
Če ga ne boš servisiral sam, pa je pomembno, da imaš zanj dobro servisno podporo.
Jaz svoje servisiram sam (razen zelo zahtevnih del), saj tako vedno natančno vem v kakšnem stanju je motor in kaj lahko od njega pričakujem.
Sve će to narod da pozlati!
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4061
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Avg 12, 2010 09:29

točno tak! In če slučajno kaj crkne ponavad takoj veš kje iskat.
Uporabniški avatar
bladzo
Admiral
Prispevkov: 963
Pridružen: Ne Okt 26, 2008 21:45
Kraj: Lj-Portorož
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bladzo » Če Avg 12, 2010 10:21

Dreamone napisal/-a:
Poglejte, kakorkoli resnično se ne zajebavam in ne drkam :roll: Očitno sem si postavil malo extremne cilje, in se opravičujem vsem, ki mislite da je to moja neresnost :( Cibro, hvala za nasvet ki mi je res pomagal :D sicer nisem šel merit ampak sem si samo malo bolje predstavljal. In ugotovil da bo res težka tole vse skupaj...No kakorkoli bi tako kot v naslovu teme rad izvedel kaj bi recimo bilo bolje. Pa recimo da greva zdej sama z punco oziroma da bomo občasno 4-je na čolnu, po kak teden največ :D Poleg tega mam recimo dostikrat vikend prost in bi šel sam se malo zapeljat :) Zato mi recimo želja še vedno nekak bolj na močnega fishermana 8)


Evo, ima čoln zate. Zna vse, kar si si zaželu (no ja, le 50Nm in tudi 40Nm ne leti)... Ma pa tud že zvočnike, zanesljiv motor, vse v garanciji, a zvočnike sem že omenu,...


Glede gnara ni panike. Prinesi 500€ are in vse te bo čakalo do januarja, ko kupuješ.


http://www.morjeplovec.net/forum/viewtopic.php?t=5002
Dreamone
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: Po Avg 09, 2010 15:13
Kraj: Vodni

OdgovorNapisal/-a Dreamone » Če Avg 12, 2010 13:05

@bladzo, sem si pogledal tvojo zadevo, samo mi oblikovno resnično ni ušeč, pa brez zamere :D Pa mogoče bi od motorja tudi raje yamaho...

ps: tale mi je ušeč, pa motor 100ks, pride še okoli 10000e, in sem tam tam :) http://www.avto.net/mornar2003//ad.asp?id=86162

Če bi se dalo pa sprobat oziroma če bi me kdo drug povabil na kakšno manjšo turico,bi bil zelo hvaležen. Seveda pokrijem vse stroške bencina plus častim kako kosilo :D
Uporabniški avatar
CC
Admiral
Prispevkov: 1071
Pridružen: To Maj 15, 2007 14:24
Kraj: Veleje~Dunat

OdgovorNapisal/-a CC » Če Avg 12, 2010 13:37

računaj ko ga opremiš pa še prikolica,te pride 30k


jaz te povabim,sam pol moraš kupit obvezno :lol: :lol:
Lp CC

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov