Visoki vrtljaji, propeler/elisa?

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Jan 23, 2015 08:02

Če te prav razumem naj bi bil odgovor sledeč:
Propeler je ventiliran in že delno leti na zračni blazini, ki je ob višji hitrosti bolj komprimirana kot pri nižji. Zaradi tega ima ventiliran propeler pri nižjih hitrostih večji, pri manjših pa nižji "slip".
Zaradi vrtenja na zračni blazini ima pri višjih hitrostih propeler celo manj slipa, ker zrak kompenzira točkovne razlike dinamičnega tlaka (nepravilnosti v obliki propelerja, kavitacija, drobir v vodi...) in ga porazdeli po večji površini, ter ga "predela" v potisk. Čeprav je pri dobro ventiliranem propelerju v vodi največ pol propelerja ima ob hitri vožnji vseeno boljši oprijem od potorpljenega propa, ampak le kadar fajn leti. Za klasično glisiranje mora biti "površinc" malce večji.

V tvojem primeru ne bo nič narobe, če se boš ob ventiliranem propelerju vozil z slipom nekje med 15% in 18%.

In ja, poskakovanje premca je verjetno predvsem zaradi pretrimanega motorja. Očitno imaš težišče dovolj nazaj in ne potrebuješ veliko trima. To je osnovni pogoj za visoko dvignjen motor in tudi propeler ala Viper bi znal biti primeren. Menim, da bo višina noge idealna takrat, ko bo motor natriman gor nekje za 3-5 stopinj. To pomeni, da bo torpedo med vožnjo vodoravno.
Pri Viperju torej išči pravo razmerje med težiščem in višino pete. Menim, da z ventilacijsko komot lahko greš kakih 5 cm nad krmo.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Jan 23, 2015 10:52

Hvala SR za pojasnilo. Upam, da bo na zadnji luknji tudi funkcioniralo. Predvsem je kriterij, da je čoln tudi v slabem morju dobro vozen -> da ne zajame zraka na valu.
V letošnji sezoni mi ni lufta posrkalo niti enkrat, in tudi nobene tendence ni kazalo po tem. Pa sem večinoma mel valove, tudi 100 milj dolgo špuro v jugu.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Jan 23, 2015 11:00

Na "srkanje zraka" bolj vpliva težišče kot višina propelerja. Bolj je zadaj, bolje je in manj trima rabiš. Zaradi manj trima se tak čoln ponavadi lepše pelje v valovih kot "stara šola" z težiščem naprej. Vsi navori so si precej bližje skupaj in ni neke hude ročice za vzdolžno guganje barke, pa tudi propeler lepo sedi, ker ga nič ne vlači iz vode.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov