Če te prav razumem naj bi bil odgovor sledeč:
Propeler je ventiliran in že delno leti na zračni blazini, ki je ob višji hitrosti bolj komprimirana kot pri nižji. Zaradi tega ima ventiliran propeler pri nižjih hitrostih večji, pri manjših pa nižji "slip".
Zaradi vrtenja na zračni blazini ima pri višjih hitrostih propeler celo manj slipa, ker zrak kompenzira točkovne razlike dinamičnega tlaka (nepravilnosti v obliki propelerja, kavitacija, drobir v vodi...) in ga porazdeli po večji površini, ter ga "predela" v potisk. Čeprav je pri dobro ventiliranem propelerju v vodi največ pol propelerja ima ob hitri vožnji vseeno boljši oprijem od potorpljenega propa, ampak le kadar fajn leti. Za klasično glisiranje mora biti "površinc" malce večji.
V tvojem primeru ne bo nič narobe, če se boš ob ventiliranem propelerju vozil z slipom nekje med 15% in 18%.
In ja, poskakovanje premca je verjetno predvsem zaradi pretrimanega motorja. Očitno imaš težišče dovolj nazaj in ne potrebuješ veliko trima. To je osnovni pogoj za visoko dvignjen motor in tudi propeler ala Viper bi znal biti primeren. Menim, da bo višina noge idealna takrat, ko bo motor natriman gor nekje za 3-5 stopinj. To pomeni, da bo torpedo med vožnjo vodoravno.
Pri Viperju torej išči pravo razmerje med težiščem in višino pete. Menim, da z ventilacijsko komot lahko greš kakih 5 cm nad krmo.
Visoki vrtljaji, propeler/elisa?
Moderatorji: moderator2, cibro, moderator
Hvala SR za pojasnilo. Upam, da bo na zadnji luknji tudi funkcioniralo. Predvsem je kriterij, da je čoln tudi v slabem morju dobro vozen -> da ne zajame zraka na valu.
V letošnji sezoni mi ni lufta posrkalo niti enkrat, in tudi nobene tendence ni kazalo po tem. Pa sem večinoma mel valove, tudi 100 milj dolgo špuro v jugu.
V letošnji sezoni mi ni lufta posrkalo niti enkrat, in tudi nobene tendence ni kazalo po tem. Pa sem večinoma mel valove, tudi 100 milj dolgo špuro v jugu.
Na "srkanje zraka" bolj vpliva težišče kot višina propelerja. Bolj je zadaj, bolje je in manj trima rabiš. Zaradi manj trima se tak čoln ponavadi lepše pelje v valovih kot "stara šola" z težiščem naprej. Vsi navori so si precej bližje skupaj in ni neke hude ročice za vzdolžno guganje barke, pa tudi propeler lepo sedi, ker ga nič ne vlači iz vode.
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov
