Cranchi 28 CSL - mnenje
Moderatorji: moderator2, cibro, moderator
Ne se bat, ne bojo je prodal... Zdajle je ravno toliko kupcev bark, kot je ponudb za solaštništvo. Jaz sem takle čas kupil svojega Crownlinea, novega, iz 97 na 62 kEUR, samo sem jo moral kr plačat, nič lizing, kredit..
Enako svetujem tebi, cena je nekje 44 se m zdi, pojdi tja in ponudi 30, take it or leave it, pol si pa zrihtaj gotovinski kredit.
Enako svetujem tebi, cena je nekje 44 se m zdi, pojdi tja in ponudi 30, take it or leave it, pol si pa zrihtaj gotovinski kredit.
boss napisal/-a:Enako svetujem tebi, cena je nekje 44 se m zdi, pojdi tja in ponudi 30, take it or leave it, pol si pa zrihtaj gotovinski kredit.
Hmm, Italija je 60 milijonov ljudi, ziher 10 miljonov srednjega razreda, od tega pa recimo 10% navtikov. In spet od tega eno 10% takih, ki bi menjali, kupovali novejše itd. Pa reciva, da je še od teh le 5% takih, ki bi jih zanimala taka barka. Po procentih prideš do tega, da imam 5.000 makaronarjev potencialnih kandidatov, da mi barko odpeljejo izpred nosa.
Pravzaprav me čudi, da je še niso prodali. Ni izključeno, da je z barko kaj narobe. Glede tvoje taktike je pa tako, če bi tebi za tvoj čoln danes kdo ponudil 30% pod objavljeno najnižjo ceno na trgu ceno, bi ga najbrž kljub krizi poslal k vragu.
Povprašaj raje pri znancih če bi se kdo šel barkačenje v španoviji !
Okrog vse te porabe obstaja na Morjeplovcu celo ena tabela, ki sem jo sestavil pred časom za različna plovila. Večina je mojih osebnih izkušenj, ostalo so izkušnje kolegov, morjeplovcev in podobno...
SR290 je dobro napisal, da je ponavadi poraba na miljo bolj smiselna, vendar je tako, da smo vsi navajeni govoriti o porabi na uro. Je pa res, da danes, ko imamo vsi GPS je porabo na miljo enostavno izračunati. Boste videli da tam povprečna in trenutna pri glisiranju niti ni neka velika razlika!!! Pri urni pa je!
Gregor.n in Spyder sta lepo in REALNO opisala porabo na Bavariji 27! Zavedajte se, cruiser pod 50 l/h ali pa nekje 2 l/NM ne bo plul! Če gre za dizla si lahko nekje 30% nižje, to pa je žal vse...
Za primerjavo še:
1. Moj Sea Ray 270, 9 metrov, letos zvagan, ko je šel iz vode s polnim tankom goriva in niti litra vode je imel 3.970 kg. Motor je 7.4L vplinjač, 300 KM. Imam tudi potovalni računalnik in poraba je če sem sam in bolj prazen tank, ter morje kot olje pri 25 Kn okroglih 50 l/h. Povprečno pa rabim 55 do 60 l/h pri glisiranju, torej dobra 2 litra po milji.
2. Sosed Lipnik, dosti plujeva tudi skupaj, Rinker 270, 9 metrov, malo širši od mojega in letos zvagan 4.200 kg bencina 1/3 tanka. Motor je MAG350 ali 5.7 MPI s 300 KM. Enako noga Bravo 3. Poraba med 60 in 75 l/h. Tudi on ima senzor porabe, tako da točno vemo kje smo. Poraba na miljo okrog 2.5 l/NM.
Tole je še en dokaz, da MPI niti slučajno ne zmanjša porabe. 20 let star in pa povsem nov motor bosta kurila enako, seveda če je vplinjač točno nastavljen za potovalno obremenitev motorja. Ima pa Lipnik skoraj za polovico manjšo porabo od mene, ko plujeva vzporedno s hitrostjo 5 do 6 vozlov!!!
Glede dizla sem pa mnenja, da se nikakor ne izplača samo na račun porabe! S tem pri 100 urah letno ne boš prihranil kaj veliko!!! Ima pa diesel druge prednosti, vendar spet na račun cene, ne hvala...
SR290 je dobro napisal, da je ponavadi poraba na miljo bolj smiselna, vendar je tako, da smo vsi navajeni govoriti o porabi na uro. Je pa res, da danes, ko imamo vsi GPS je porabo na miljo enostavno izračunati. Boste videli da tam povprečna in trenutna pri glisiranju niti ni neka velika razlika!!! Pri urni pa je!
Gregor.n in Spyder sta lepo in REALNO opisala porabo na Bavariji 27! Zavedajte se, cruiser pod 50 l/h ali pa nekje 2 l/NM ne bo plul! Če gre za dizla si lahko nekje 30% nižje, to pa je žal vse...
Za primerjavo še:
1. Moj Sea Ray 270, 9 metrov, letos zvagan, ko je šel iz vode s polnim tankom goriva in niti litra vode je imel 3.970 kg. Motor je 7.4L vplinjač, 300 KM. Imam tudi potovalni računalnik in poraba je če sem sam in bolj prazen tank, ter morje kot olje pri 25 Kn okroglih 50 l/h. Povprečno pa rabim 55 do 60 l/h pri glisiranju, torej dobra 2 litra po milji.
2. Sosed Lipnik, dosti plujeva tudi skupaj, Rinker 270, 9 metrov, malo širši od mojega in letos zvagan 4.200 kg bencina 1/3 tanka. Motor je MAG350 ali 5.7 MPI s 300 KM. Enako noga Bravo 3. Poraba med 60 in 75 l/h. Tudi on ima senzor porabe, tako da točno vemo kje smo. Poraba na miljo okrog 2.5 l/NM.
Tole je še en dokaz, da MPI niti slučajno ne zmanjša porabe. 20 let star in pa povsem nov motor bosta kurila enako, seveda če je vplinjač točno nastavljen za potovalno obremenitev motorja. Ima pa Lipnik skoraj za polovico manjšo porabo od mene, ko plujeva vzporedno s hitrostjo 5 do 6 vozlov!!!
Glede dizla sem pa mnenja, da se nikakor ne izplača samo na račun porabe! S tem pri 100 urah letno ne boš prihranil kaj veliko!!! Ima pa diesel druge prednosti, vendar spet na račun cene, ne hvala...
admin napisal/-a:Okrog vse te porabe obstaja na Morjeplovcu celo ena tabela ....
Glede dizla sem pa mnenja, da se nikakor ne izplača samo na račun porabe! S tem pri 100 urah letno ne boš prihranil kaj veliko!!! Ima pa diesel druge prednosti, vendar spet na račun cene, ne hvala...
Našel tvojo tabelo Admin, po pol ure iskanja... (sam sem bil mal neroden), če koga zanima, tule:
http://www.morjeplovec.net/forum/viewto ... bela#66748
Dopolnil bi jo, ker vidim prazno polje: gumenjak 5,5m, 80 HP 4T, poraba povprečje 9 lit/h, na potovalki 25-28 vozlov pa ne morem trdit, nisem meril, je pa res, da mi je na poti proti Lastovu ugasnil motor pol ure prezgodaj glede na natočeno količino v zadnji rezervoar, zato bi rekel enih 12 lit/h. Tip čolna z "L" dnom - ustvarjanje zračnega balona, zato nekaj nižja poraba.
Res bi bilo bolj smiselno to postavit v lit/miljo, v zgornjem primeru bi to bilo pod 0,5 lit/miljo.
Sem pa med iskanjem tabele kar nekaj koristnega prebral, vidim, da ste nekateri že inventar na tem forumu, pa seveda kapo dol za vse prispevke in občudovanja vredno znanje.
In pol se pojavi en amerglass, pa bluzi o porabi po svoje. Ja, bom zdaj pošten in priznal: najbrž sem res preveč študiral POVPREČNO porabo. Iz tabele je za 11 m, izpodriva sem imel malo več, 8 ton, 2 x 5.7, skup 600 konj - res 80 lit/h - v nulo ! Ampak živel sem v prepričanju, da je to tudi oraba pri cruisanju na 20-22 NM. No, pri tem sem mogoče res zanemaril, da se je motor vrtel tudi na 900 obratov in se čoln peljal 3-4 milje, kjer je zbil povprečje porabe na teh 80 lit.
Poldeplasmanec 10 m, 6 ton, 2 x Perkins 80 HP, poraba (spet povprečna) 10 lit. dizla/h. Ampak, s to barko sem se peljal 19 ur skupaj, samo s 3 postanki, kar pomeni, da je bilo počasne vožnje morda 2 uri od 19, poraba pa spet 10 lit. !
Nimam pa nobenih izkušenj z gliserskimi plovili na pete. 60-70 lit. so res številke, ki me stresejo, ampak Ok, če je povprečje na koncu 35 l/h. Od povprečja se živi v povprečju, ne od ekstremov.
Sem pa po preštevanju stroškov za bodoče plovilo vedno bolj tudi sam pri tem, da gorivo seveda ni največja postavka, je pa vseeno razlika ali je 20 ali pa 30% vseh stroškov (primerjava pri isti prevoženi razdalji)
Torej:
1. to kar pravi Kr en za tistega Cranchija 27 csl motor 5.7 V8, 25 lit povprečja je mal navzdol zaokroženo ?
2. Admin, daj mi na kratko prednosti dizla, da ne brskam spet po forumu; jaz se nagibam na dizle od nekdaj iz svojih izkušenj, ki so:
- strah pred bencinom, nisem bil daleč od tega, da 900 lit poln rezervoar vržem v luft (to bi bil boljši ognjemet kot Jankovičev novoletni z Gradu)
- ekonomika porabe in stroškov (ki se tu zdaj postavlja pod vprašanje)
- daljša življenjska doba dizlov; nekje sem bral, da bencinarji do 900 ur, potem generalka, dizle pa poznamo tudi na 4.000 urah, res pa taki, ki se vrtijo na nižjih obratih
- malo paralele (napačne ?) z avti, kjer nas večina vozi dizle, v Avstriji pa mislim da 75% populacije
- še najbolj pa mogoče zato, ker (spet preveč poenostavljeno) dizle povezujem z osovinskim pogonom, bencinarje pa s petami
Hvala za komentar !
Nazadnje spremenil amerglass, dne Ne Nov 25, 2012 20:02, skupaj popravljeno 1 krat.
-
al
al napisal/-a:Jadrnica, 13 metrov, ziher 10ton plus roštilj... poraba cca 3.5l/uro
V primerjavi s Texovim Trawlerjem podobne dolžine sta si po porabi/miljo zelo blizu, ne ? (bo Tex potrdil
Samo s to razliko, da Tex lahko na svojem pleše tango. Pa med plovbo ne rabi pod kotom lulat...
bencin/dizel....
Dizel ima večji navor pri istih konjih, posledično laufa na manj obratih. Načeloma je razlika v porabi x2. Preverjeno - sem že napisal ; enak čoln z bencinarjem, točno krat 2.
Res je nabavna cena večja, je pač več denarja v barki, in tudi ko jo prodajaš, je vredna več, enako kot ali cena znamke, ali pa kakšen cm več.
Največja razlika pa je v uporabi; če na leto narediš 30 - 50 ur, se dejansko ne splača. Jaz pa jih naredim cca 100, v treh sezonah skoraj 300, to je cca 500 l goriva ( s postanki, po števcu ur od pumpe do pumpe, ne stalna potovalna), reci in piši 7.500 EUR za gorivo v treh letih. Če bi imel bencinarja, bi bilo za enako vožnje 15.000 EUR oziroma 7.500 razlike. Tu se pa že splača, a ne?
Pač na bencin se voziš malo manj, malo več kopaš, posedaš, preganjaš ženo po palubi
, in verjetno zato nisi nič prikrajšan; enako uživanje, isti stroški, kakor komu...
Dizel ima večji navor pri istih konjih, posledično laufa na manj obratih. Načeloma je razlika v porabi x2. Preverjeno - sem že napisal ; enak čoln z bencinarjem, točno krat 2.
Res je nabavna cena večja, je pač več denarja v barki, in tudi ko jo prodajaš, je vredna več, enako kot ali cena znamke, ali pa kakšen cm več.
Največja razlika pa je v uporabi; če na leto narediš 30 - 50 ur, se dejansko ne splača. Jaz pa jih naredim cca 100, v treh sezonah skoraj 300, to je cca 500 l goriva ( s postanki, po števcu ur od pumpe do pumpe, ne stalna potovalna), reci in piši 7.500 EUR za gorivo v treh letih. Če bi imel bencinarja, bi bilo za enako vožnje 15.000 EUR oziroma 7.500 razlike. Tu se pa že splača, a ne?
Pač na bencin se voziš malo manj, malo več kopaš, posedaš, preganjaš ženo po palubi
boss napisal/-a:5000 litrov, ne 500, se rad zmočim, sorry zmotim...
vidim, da se rad zmočiš,
sem šel brat nazaj tvoj post par dni nazaj, ja si isto pisal, torej povprečje od povprečja na tvojem 3 tone Crownu s 340 HP Yanmarjem = 17 lit/h ?
OK, mi prosim pojasniš, zakaj bi potem 400 kg težja barka, daljša 3 feete (torej 1 m) - torej ta Cranchi 28 pri 2 x 170 HP (seštevek konjev enak kot pri tebi) imel 2 x višjo povprečno porabo od tvojega čolna ?
Tu nekaj ne štima ?
Je pa res, da na netu najdem podatek za Cranchija - poraba 40 lit/h pri 22 NM/h, kar je še vedno 15 lit/h več kot razlagaš za Crowna.
Zaradi metra dolžine in 400 kil torej 55% višja poraba ?
amerglass napisal/-a:
Zaradi metra dolžine in 400 kil torej 55% višja poraba ?
Tokrat žal ne morem biti tiho;
Pa zaradi različnega števila pet, ki ti poberejo tudi do 30% moči motorja. Preveri koliko moči je potrebno, da potegneš skozi vodo kapljico z Cd 0,45 in premera 0,125 m in ti bo jasno.
Dizli imajo v primerjavi z bencinarji super izkoristek na cesti, kjer se neprestano pospešuje in jemlje plin. Tam pride do izraza navor v nižjem območju vrtljajev in še kotalni upor, ki je pogojen z maso dizlaša nima odločiolnega vpliva na porabo.
V plovilih ima motor vseskozi enake delovne pogoje in tu je razlika med dizlom, ter bencinarjem enaka teoretičnim 30%. Ampak, to je poraba na posredovano moč motorja! Ko od tega odšteješ razliko v masi, ki gre praviloma v korist bencinarju, si že pri istem modelu čolna le še na 20-25% razlike v porabi, pri lažjih čolnih je razlika še manjša in lahko gre celo v prid bencinarju. Razlika v masi se linearno odraža v odstotkih porabe.
Uplinjač ali el. vbrizg? V plovilih ni take razlike kot pri cestnih vozilih. Velikokrat je motor na uplinjač ob konstantnem plinu na več kot 2/3 nazivne moči celo boljši od tistega z vbrizgom. Tudi tu se ne pospešuje vsako sekundo in dober uplinjač ustvari odlično mešanico...
Dizli se v glavnem izplačajo v izpodrivnih, ter pol izpodrivnih plovilih. Pri gliserjih pa dobesedno le takrat, ko je v igri na poceni način (po možnosti z uporabo mate, ter roving tkanine, ali celo strojno špricanih sekancev, brez kakršnega koli polnila) izdelan gliser, ki ima posledično tako maso, da se razlika v masi bencinarja ali dizlaša le malenkostno pozna v končni masi.
Bolj od vrste goriva je pomembna zasnova agregata, masa plovila in vrsta pogona. Vse ostalo je v glavnem marketinškega pomena!
Predstavljajte si snežni plug. Več snega rine iz ceste, več kuri. Enako je pri plovilih, tudi pri gliserjih. Težji je, več vode porine izpred sebe.
SR 290,
kako pa komentiraš navedbe boss-a o 50% nižji porabi z dizelskim motorjem proti bencinarju - na istem čolnu ? Si človek zmišljuje ? Verjamem, da ne.
Ja, primerjava s pluženjem snega je zanimiva: če bo plug rinil 3 tone ali pa 3,5 tone, bo razlika v porabi goriva za 15% več mase res narasla za 50% ?
kako pa komentiraš navedbe boss-a o 50% nižji porabi z dizelskim motorjem proti bencinarju - na istem čolnu ? Si človek zmišljuje ? Verjamem, da ne.
Ja, primerjava s pluženjem snega je zanimiva: če bo plug rinil 3 tone ali pa 3,5 tone, bo razlika v porabi goriva za 15% več mase res narasla za 50% ?
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov
