Dvig motorja
Moderatorji: moderator2, cibro, moderator
Dvig motorja
Pozdravljeni !
Ko celo leto prebiram temo od propelerjev (hvala SR290) sem se tudi sam odločil, da dvignem motor čolna nekaj višje. A, ko sem orodje že nanosil skupaj se mi pojavi vprašanje, kako naj to za vraga naredim, da bo čimbolj enostavno in varno.
Ker je teža motorja cca 180kg (Yamaha 100), delal bom pa izključno sam, sam se odločil, da dvig motorja prestavim še za kakšen dan ter od vas pridobim kakšen pameten nasvet.
Možnost, ki sem jo predvidel je podlaganje pete motorja in nato dvig prikolice na sprednjem koncu. Pri tem se mi pojavlja vprašanje ali bo peta zdržala? Ali motor naslonim na "kavitacijske" ploščo.
Ali bi moral motor dvigniti z gurtnami, vendar se mi pojavlja vprašanje kje zavezati, saj je noga motorja oblečena v plastiko.
Motor je pritrjen s štirimi vijaki, kjer imam zgoraj možnost dviga še za tri luknje spodaj pa sta vijaka v spodnjem delu utora.
Lep pozdrav vsem
Snezak
Ko celo leto prebiram temo od propelerjev (hvala SR290) sem se tudi sam odločil, da dvignem motor čolna nekaj višje. A, ko sem orodje že nanosil skupaj se mi pojavi vprašanje, kako naj to za vraga naredim, da bo čimbolj enostavno in varno.
Ker je teža motorja cca 180kg (Yamaha 100), delal bom pa izključno sam, sam se odločil, da dvig motorja prestavim še za kakšen dan ter od vas pridobim kakšen pameten nasvet.
Možnost, ki sem jo predvidel je podlaganje pete motorja in nato dvig prikolice na sprednjem koncu. Pri tem se mi pojavlja vprašanje ali bo peta zdržala? Ali motor naslonim na "kavitacijske" ploščo.
Ali bi moral motor dvigniti z gurtnami, vendar se mi pojavlja vprašanje kje zavezati, saj je noga motorja oblečena v plastiko.
Motor je pritrjen s štirimi vijaki, kjer imam zgoraj možnost dviga še za tri luknje spodaj pa sta vijaka v spodnjem delu utora.
Lep pozdrav vsem
Snezak
-
Daki
Ne rabiš nekega dvigala. Jaz sem dvignil s pomočjo hidravlične dvigalke (za avtomobile, tiste za 30€). Med dvigalko in plavutko motorja sem dal staro tenisko, dvignil toliko da je "prijelo", odvil in vzel ven zgornje vijake, popustil tiste v utoru. Lepo "napumpal" in potem dal zgornje vijake noter. Preprosto.
Več časa in truda sem porabil porabil s tesnenjem lukenj.
Ne naslanjaj motorja na antiventilacijsko ploščo!
Več časa in truda sem porabil porabil s tesnenjem lukenj.
Ne naslanjaj motorja na antiventilacijsko ploščo!
Sam boš bolj težko naredil. Mi smo bili trije in smo z dvigalko rešili zadevo, vendar smo menjavali volansko zajlo in je bilo potrebno motor dejansko malo vstran potegniti. Če imaš možnost kot ti je opisal kasaudio, da ne rabiš davat ven šraufov potem lahko sam, drugače pa se sam tega ne lotevaj. Jaz sem pri mojem navezal pri kolegu preko trama na skednju in sem ga dvignil z verižnim škripcem. Lahko pa poiščeš kaj drugega da gor zavežeš, kako drevo..
Guma je guma, zaenkrat.
janadino napisal/-a:Mi smo bili trije in smo z dvigalko rešili zadevo, vendar smo menjavali volansko zajlo in je bilo potrebno motor dejansko malo vstran potegniti.
Hm..
Takšen problem sem jaz imel na SACSU.. potem sem odvil obe matice na nosilcu motorja, kjer gre zajla v motor in sem jo s kladivom zbil čisto na levo stran.. To mi je omogočilo, da sem zajlo snel brez težav.. v nasprotnem primeru bi moral dvignit motor...
Hvala vsem za nasvete.
Glede na to da bo motor ves čas vpet na spodnjih vijakih bom uporabil predlog od kasaudia. Največ me je skrbelo če bo trdnostno ta plavutka na dnu noge zdržala, ampak, ker bo zgolj prenašala obremenitev v navpični smeri verjetno ni prevelike nevarnosti za lom.
Kasaudio s katero pasto pa si nazaj zaprl luknje ob vijakih ?
Hvala vsem in še enkrat lep pozdrav.
Poročam ob zaključku.
Glede na to da bo motor ves čas vpet na spodnjih vijakih bom uporabil predlog od kasaudia. Največ me je skrbelo če bo trdnostno ta plavutka na dnu noge zdržala, ampak, ker bo zgolj prenašala obremenitev v navpični smeri verjetno ni prevelike nevarnosti za lom.
Kasaudio s katero pasto pa si nazaj zaprl luknje ob vijakih ?
Hvala vsem in še enkrat lep pozdrav.
Poročam ob zaključku.
@snezak
Pri mojem motorju je plavutka zdržala bp, je tudi na pogled masivna (augenmass glede na ostalo). Moj motor ima 145 kg. Če je pri yamahi vitkejša bodi vseeno previden. Namesto plavutke lahkko podpiraš ohišje motrja tam pri spodnji gredi trim enote.
Uporabil sem nek na slano vodo odporen sealant od kenta. Kupil sem to reč v Kamm-u. Za dobro izvedbo nujno rabiš pomočnika; najprej luknjo v krmi obilno nafilaš s tesnilno maso. Na eni strani je potrebno luknjo zamašit in potem šraufat vijak, tako da tesnilna masa uhaja ven ob vijaku. Ko vijak na drugi strani pride skoz, ga še temeljito napacaj s kentom, da ob vrtenju "srka" maso. Sam sem naredil tako in imam občutek, da je zelo solidno zatesnjeno.
Pri mojem motorju je plavutka zdržala bp, je tudi na pogled masivna (augenmass glede na ostalo). Moj motor ima 145 kg. Če je pri yamahi vitkejša bodi vseeno previden. Namesto plavutke lahkko podpiraš ohišje motrja tam pri spodnji gredi trim enote.
Uporabil sem nek na slano vodo odporen sealant od kenta. Kupil sem to reč v Kamm-u. Za dobro izvedbo nujno rabiš pomočnika; najprej luknjo v krmi obilno nafilaš s tesnilno maso. Na eni strani je potrebno luknjo zamašit in potem šraufat vijak, tako da tesnilna masa uhaja ven ob vijaku. Ko vijak na drugi strani pride skoz, ga še temeljito napacaj s kentom, da ob vrtenju "srka" maso. Sam sem naredil tako in imam občutek, da je zelo solidno zatesnjeno.
Poročanje ob zaključku del
Včeraj sem uspešno prestavil motor, ki je sedaj montiran znatno višje tako, da je "kavitacijska" plošča cca 2-3 cm nad dnom. Upam, da ne bo preveč, a glede na dejstvo, da imam montiran nerjaveč propeler naj bi bilo to sprejemljivo. Sprašujem se ali bo še delal tudi merilec hitrosti, kateri je vgrajen v peti motorja ?
Motor sem dvignil na način, da sem podložil motor in nato dvigoval podporno kolesce prikolice. Na ta način se je spuščala krma motorja in delo je bilo razmeroma hitro opravljeno.
Motor nisem naslonil na plavutko ampak sem v lesen tram 16*18cm zarezal z motorno žago kanal cca 4cm širok. Na vrh lesenega kanala (dodatno zaščitenega s krpo) se je potlej naslonil torpedo motorja, plavutka pa je bila skrita v kanalu.
Pred delom sem dobro založil kolesa prikolice s čimer sem preprečil premikanje koles. Če bi imel zavore bi bilo še boljše.
Vijake sem ustrezno zatesnil s tesnilno pasto (bela ali črna), ki sem jo spotoma kupil v Kamm-u- Cena cca 16Eur. Luknjo pošteno namazal nato pa vijak porinil počasi skozi ob rahlem vrtenju in mazanju stebla.
Pri delu sta bila spodnja dva vijaka zgolj razbremenjena in sta drsela v ohišju. v kolikor pa bi bilo potrebno odstraniti še ta dva vijaka, pa je verjetno edini varni način dvig motorja od zgoraj z dvigalom.
Lep pozdrav vsem in hvala za nasvete.
Snezak
Včeraj sem uspešno prestavil motor, ki je sedaj montiran znatno višje tako, da je "kavitacijska" plošča cca 2-3 cm nad dnom. Upam, da ne bo preveč, a glede na dejstvo, da imam montiran nerjaveč propeler naj bi bilo to sprejemljivo. Sprašujem se ali bo še delal tudi merilec hitrosti, kateri je vgrajen v peti motorja ?
Motor sem dvignil na način, da sem podložil motor in nato dvigoval podporno kolesce prikolice. Na ta način se je spuščala krma motorja in delo je bilo razmeroma hitro opravljeno.
Motor nisem naslonil na plavutko ampak sem v lesen tram 16*18cm zarezal z motorno žago kanal cca 4cm širok. Na vrh lesenega kanala (dodatno zaščitenega s krpo) se je potlej naslonil torpedo motorja, plavutka pa je bila skrita v kanalu.
Pred delom sem dobro založil kolesa prikolice s čimer sem preprečil premikanje koles. Če bi imel zavore bi bilo še boljše.
Vijake sem ustrezno zatesnil s tesnilno pasto (bela ali črna), ki sem jo spotoma kupil v Kamm-u- Cena cca 16Eur. Luknjo pošteno namazal nato pa vijak porinil počasi skozi ob rahlem vrtenju in mazanju stebla.
Pri delu sta bila spodnja dva vijaka zgolj razbremenjena in sta drsela v ohišju. v kolikor pa bi bilo potrebno odstraniti še ta dva vijaka, pa je verjetno edini varni način dvig motorja od zgoraj z dvigalom.
Lep pozdrav vsem in hvala za nasvete.
Snezak
snezak napisal/-a:
Včeraj sem uspešno prestavil motor, ki je sedaj montiran znatno višje tako, da je "kavitacijska" plošča cca 2-3 cm nad dnom. Upam, da ne bo preveč, a glede na dejstvo, da imam montiran nerjaveč propeler naj bi bilo to sprejemljivo. Sprašujem se ali bo še delal tudi merilec hitrosti, kateri je vgrajen v peti motorja ?
Ko čoln med glisiranjem dvigne premec, se posledično motor potopi globje v vodo.
Gliser vodo z svojo maso malce stisne, jo razpluži narazen in takoj za krmi poizkuša voda vzpostavit prvotno gladino, zato se precej hitro dvigne in temu navadno rečemo krmni val.
Upoštevaje oboje in velikost tvojega motorja, ki ima propeler precej daleč za krmo, bo tvoja kavitacijska navkljub 2-3 cm dvigu še vedno popolnoma mokra in tudi alu prop bi deloval, merilec hitrosti pa ne bi smel nič bolj lagat kot prej.
Dvig motorja se je tudi meni izkazal v manjši porabi goriva za slabih 10%. "Kavitacijska" plošča je bila pri glisiranju vidna, sposobnost manevriranja ni bilo spremenjeno. Spotoma sem ugotovil, da tudi volan pri glisiranju cca 22Kn ne vleče več v nobeno smer (prej rahlo v levo) in sem verjetno kakšno miljo peljal brez držanja za volan.
Ob ostrih zavojih (vleka tube) pa je zaradi nizko spuščenih tubusov na gumenjaku propeler občasno kavitiral. (čoln Marinar S550)
Max hitrost cca 31kn družinsko otovorjen pri 4900 obratih, propeler 13,25*20, motor Yamaha 100, razmerje prenosa 2,27. poraba 0,8l/nm (prevožena pot 250nm) . Večina vožnje pri 3600o/min in 21kn.
Prestavitev sonde za globinomer v notranjost čolna se je dobro izkazala. Občutek imam, da je globinomer kazal ustrezno globino celo med višjo hitrostjo kot v času, ko je bila sonda montirana na zunanji strani čolna.
Merilec na peti motorja je še vedno enako laže v primerjavi z GPS.
LP Snezak
Ob ostrih zavojih (vleka tube) pa je zaradi nizko spuščenih tubusov na gumenjaku propeler občasno kavitiral. (čoln Marinar S550)
Max hitrost cca 31kn družinsko otovorjen pri 4900 obratih, propeler 13,25*20, motor Yamaha 100, razmerje prenosa 2,27. poraba 0,8l/nm (prevožena pot 250nm) . Večina vožnje pri 3600o/min in 21kn.
Prestavitev sonde za globinomer v notranjost čolna se je dobro izkazala. Občutek imam, da je globinomer kazal ustrezno globino celo med višjo hitrostjo kot v času, ko je bila sonda montirana na zunanji strani čolna.
Merilec na peti motorja je še vedno enako laže v primerjavi z GPS.
LP Snezak
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov
