Flapi avomatski ( SMART TABS )
Moderatorji: moderator2, cibro, moderator
-
Bertitauhec
- Kapitan fregate
- Prispevkov: 110
- Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07
Flapi avomatski ( SMART TABS )
Imam Elan Gt 435 s, s popolnoma novim motorjem Tohatsu 30 4t. Ker sem čoln popolnoma obnovil me zanima, če je pametno namontirati tudi avtomatske flape ( SMART TABS ) od proizvajalca Nauticus ? Majhen problem je tudi v tem, da bi moral te flape namontirati malo bolj proti motorju, ker ob montaži 10-15 cm od roba čolna ( po navodilih proizvajalca ) nimam prostora zaradi spuščenih stopnic za ishod iz vode. Se pravi drugo vprašanje je, če je to tudi o.k. ? Se pravi v mojem primeru 22 cm od roba čolna. Stabilizacijska krilca, ki jih pa montiraš na motor ( vrtanje v motor ) pa mi ne dišijo, ker je motor nov in se mi zdi to škoda, pa tudi flapi bi naj bili boljša rešitev.
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
hidrofoil meni osebno niso bile všeč, ker je motor težje zavijal, kakšne občutne razlike ni bilo da bi lažje prišel iz vode ali da bi celo več lahko naložil nanj. se je pa občutil upor krilc na moči motorja.
okoli flapov je pa tako, bolj kot greš proti gredlju manj efekta je od njih. Flap ti dejansko podaljša vodno linijo čolna, če jih zamakneš preveč not, boš delal samo upor, v najslabšem primeru bo čoln šel slabše kot prej. Samo to naj povejo fantje ki se s temu bolj podrobno ukvarjajo
okoli flapov je pa tako, bolj kot greš proti gredlju manj efekta je od njih. Flap ti dejansko podaljša vodno linijo čolna, če jih zamakneš preveč not, boš delal samo upor, v najslabšem primeru bo čoln šel slabše kot prej. Samo to naj povejo fantje ki se s temu bolj podrobno ukvarjajo
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
In zakaj potrebuješ stabilizacijska krilca, ali flape? V čem je problem?
-
Bertitauhec
- Kapitan fregate
- Prispevkov: 110
- Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Problema zaenkrat ni. Je samo razmišljanje ob kompletno obnovljenem čolnu. Še nisem bil z novim motorjem na vodi. Prej je bil na njem 60 Mercury 2t in je čoln kar močno pumpal. ( rezervoar 50 l spredaj ).Glede na to, da je pa zdaj nov motor in da je nekoliko slabsi, ( rezervoar 25 l odzadaj ) pa si mislim, da bi to stabiliziralo čoln in mogoče pomagalo motorju, da lažje izglisira, oziroma doseže posledično večjo hitrost. Večinoma na čolnu 230 kg žive teže. Sedaj je še čoln v garaži v končni izelavi in je to še ena možnost ob obnovi, da bo vse kolikor se pač na dane okolišcine da O.K. ???
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Prešibka motorizacija. Prej 60, zdaj 30. Da bi s 30 dosegel enako končno hitrost bi bilo potrebno zmanjšati skupno maso čolna, optimizirati težišče in višino motorja ter trim in nazadnje še propeler.
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Že ob nakupu motorja si se moral zavedati, da bo štiri taktni motor s 30 konji, izglisiral precej težje kot dvotaktni s 60 konji
Tega žal z nobenimi flapi ne moreš nadomestit
Tega žal z nobenimi flapi ne moreš nadomestit
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Avtomatski, to pomeni, da orjejo po vodi na feder, kar je po moje brezveze. Hidravlične vzami ali pa nič. Hidravlične lahko dvigneš gor, ko je lepo in so pri glisiranju iz vode, ko pa jih rabiš pri nabijanju in valovitem terenu, pa jih spustiš toliko, da ti reže špice ferkvence valov in sili čoln, da gre po valovih naravnost skozi vrhove valov, ne pa čez. Za v valove so flapi skoraj nepogrešljivi, ko je lepo pa jih ne rabiš.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Tole bi ti znalo biti zanimivo samo nikjer se nisem videl
https://www.instagram.com/p/B-0NK2UnrNU/?igshid=wmkar9t2ijr7
https://www.instagram.com/p/B-0NK2UnrNU/?igshid=wmkar9t2ijr7
pojdi se z bikom bost!
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Ročni jack plate zanimiva zadeva. 
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Bertitauhec napisal/-a:Problema zaenkrat ni. Je samo razmišljanje ob kompletno obnovljenem čolnu. Še nisem bil z novim motorjem na vodi. Prej je bil na njem 60 Mercury 2t in je čoln kar močno pumpal. ( rezervoar 50 l spredaj ).Glede na to, da je pa zdaj nov motor in da je nekoliko slabsi, ( rezervoar 25 l odzadaj ) pa si mislim, da bi to stabiliziralo čoln in mogoče pomagalo motorju, da lažje izglisira, oziroma doseže posledično večjo hitrost. Večinoma na čolnu 230 kg žive teže. Sedaj je še čoln v garaži v končni izelavi in je to še ena možnost ob obnovi, da bo vse kolikor se pač na dane okolišcine da O.K. ???
1.) Noben flap še nikoli nobenemu ni povečal hitrosti! To so grablje, ki zavirajo gliser, ampak včasih so potrebni za mirnejšo plovbo, ali za izglisiranje.
2.) Tista krilca na motorju so namenjena vlečenju denarja iz denarnice in imajo poleg na proizvajalca in na trgovca blagodejen učinek le na kapitane z nerealnim občutkom za gibanje.
3.) Gliser je pumpal? Z 60 konji ta gliser še ne doseže hitrosti za porpoissing in zaradi pogona, ali hidrodinamike to ni pumpalo. Je pa možno, da si zaradi rezervoarja v premcu potreboval več trima. Ker je bilo težiče nekje na sredini gliserja, na premcu 50 kg kesl, na krmi pa 120 kg motor, je morda delovalo kot gugalnica.
4.) Za mirno plovbo je idealno, da so vse mase skoncentrirane čim bližje težišča. Za razliko od letala, mora biti težišče bolj zadaj. Pri tvojem starem motorju bi moralo biti tam nekje na 30% dolžine gliserja merjeno od krme, pri tem izrazito prešibkem motorju pa naj bo nekje na 35-40% od krme.
5.) "Mirnost" teh majhnih gliserjev se navadno doseže z znanjem kapitana, ki mora obvladovat trim, dodajanje plina in trzanje z volanom, da kontrira udarcem valov. Če ga pustiš pri miru in se držiš volana kot hlod, bo tudi 9 m gliser skakal kot norc na 0,5 m valovih.
Glede tvoje kombinacije bi bilo zelo dobro razmislit:
- zamenjaj gliser z manjšim in obdrži motor.
- obdrži gliser in zamenjaj motor z vsaj 30 ks močnejšim.
@Paco, Kocka,
Ja, ampak ne na tem gliserju z 30 konji. To je skoraj polizpodrivna kombinacija, z štirimi potniki pa verjetno sploh ne pride več ven.
- Marcel_Mastnak
- Admiral
- Prispevkov: 4061
- Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
- Kraj: Celje
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Učasih pomaga samo menjava propa da ne pumpa. To sem videl pri opatiji. Enega sem mel s katerim sem bil kot uni američani na airride avtih ki poskakujejo
sem dal gor drugega je pa šlo gladko in hitreje!
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Berti poglej kakšen korak propelerja imaš, ker se bojim da sploh ne bo izglisiral če je prevelik. Končna hitrost bo pa čisto druga oz. Vprasanje če se bo lahko zvrtel. Sem imel tak motor na gt402 in so bile tezave, sem moral vzet prop z manjsim korakom, pa je 402 dosti lažji in ožji.
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
SR290, odgovoril sem samo na temo in zeljo po flapsih in njih ucinkih. Za kakrsnekoli motorne zadeve <150 se pac ne cutim kompetentnega.
Jackplate v tej obliki pa mi je pritegnil pozornost in morda komu res resi kaksen problem ali dvigne ucinkovitost.
Paco
Jackplate v tej obliki pa mi je pritegnil pozornost in morda komu res resi kaksen problem ali dvigne ucinkovitost.
Paco
pojdi se z bikom bost!
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
SR 290 napisal/-a:Bertitauhec napisal/-a:
@Paco, Kocka,
Ja, ampak ne na tem gliserju z 30 konji. To je skoraj polizpodrivna kombinacija, z štirimi potniki pa verjetno sploh ne pride več ven.
Sr 290, Elan 435s in f je cisti gliser, ni to 430 ki je jadrnica.
Re: Flapi avomatski ( SMART TABS )
Sr je to imenoval polizpodrivna kombinacija predvsem glede na moč motorja, ki je precej na spodnji meji.
Xilinx Vivado HLx trainee
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov
