Pete

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Pete

OdgovorNapisal/-a H2O » To Sep 07, 2021 19:23

Da se ne bomo samo o koroni kregali, bi rad nasvet od tistih, ki imate izkušnje s petami (Z pogonom), kako se obnesejo, oziroma kaj so njihove slabosti.

Še nikoli nisem imel barke s petami, zdaj imam pa možnost ugodno kupit 10 let staro, ampak se bojim težav s petami.

Barka je dolga 12 metrov, ima dva Cummins Mercruiser Diesel motorja po 320 KM, s cca 500 urami. Zadnja tri leta barka stoji (na suhem).
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2053
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » To Sep 07, 2021 19:50

Če gre barka vsako leto ven z vode, so noge/pete povsem OK pogon. Nekaj lreventivnega vzdrževanja in tudi te niso drage. Problem je, ko se predolgo “varčuje”.

Sem na gredeh, a bi šel takoj nazaj… do kakšnih 45 ft so lahko noge (pri fly-u bi to mejo dal na 40 ft).
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a H2O » To Sep 07, 2021 20:02

Roberth1 napisal/-a:Če gre barka vsako leto ven z vode, so noge/pete povsem OK pogon.

Kaj pa, če ne?
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2053
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » To Sep 07, 2021 20:22

Potem delaš še vec na preventivi. Ali pa vsaj toliko dvigneš, da preveriš olje (smeringe)… Ostalo pa lahko tudi v vodi…
manšete menjaš na štiri do pet let… na dve do tri leta daš noge dol, preveriš kardan, ležaj, zvon,…

Sliši se grozno, je pa noga dol (govorim za Volvo) v 20 min s čik pavzo….

Pri 1.000 h lahko pričakuješ kakšen ležaj za zamenjat, kakšen kardan, zajla (če je še),….sklopka, spodnji del,… mora zdržati še enkrat toliko… (Volvo)…
https://vodovod-rh.si/
AS
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 23:20

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a AS » Sr Sep 08, 2021 16:43

Moja izkušnja z petami :
Volvo D 6, duoprop, par let nazaj , cca 400 ur. Med glisiranjem začutim nek trzljaj, ampak čoln gre normalno naprej. Ko se vstavimo in plavamo okoli čolna ugotovim, da zadnjega propelerja na eni peti ni več. Zlomila se je os na katerem sta propelerja. Seveda je voda prišla v peto, vso olje je med vožnjo steklo ven. O stroških ki so sledili raje ne bi....
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Sep 08, 2021 21:07

Pa ni gas na tem motorju navil do fula,ko ni imel motor več obremenitve?Se mi zdi da se je na 10 jurju zavrtel..Tako da sem mislil da je blo takoj konec plovbe.
AS
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 23:20

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a AS » Sr Sep 08, 2021 22:08

Sploh ne, samo malo je trznilo. Potem pa skoraj normalno. Saj en propeler je ostal na njem
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Sep 09, 2021 08:00

A si s propelerjem kaj zadel?
AS
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 23:20

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a AS » Če Sep 09, 2021 10:06

mislim da ne. Vsaj videl nisem nič. Pa niti peta niti prvi propeler nista bila nič poškodovana.
Serviser je rekel, da je že imel par takih primerov ko je počila os. Po njegovem je razlog slab material ( Volvo )
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Če Sep 09, 2021 11:00

Za dizla moraš imet ustrezne pete, navadna ne prenese navora. Ob dveh motorjih je nesmiselno dajat gor duo prop, povsem dobra bo B1, ali morebiti B2, odvisno od mase tvoje barke. Če ima več kot 5-6 ton, potem B2, drugače bi imel z B1 boljši izkoristek.
Pazi tudi na prestavno razmerje, ker se dizli počasi vrtijo. V igro bo prišlo nekaj z 1,3 do 1, prenosa. Mislim, da ima B1 diesel prenos 1,3, ali 1,5. Večja prestava, bolj bo obremenjena propelerjeva gred in boljši bo izkoristek pogona in obratno.


@AS,

Za počeno gred (Os v tem primeru ne obstaja, je ni.) je navadno kriva napaka v materijalu in ne slab materijal. Lahko tudi pride kaj mehkejšega (les, riba...) med propelerje. Ker je zadnji rob predjega debel, prednji rob zadnjega pa oster, je zelo verjetno, da se prednjemu ne bo nič poznalo, zadnjega pa itak ne boš več videl, ker je na dnu. Gred se večinoma ne skrivi, temveč odleti, ker mora biti zaradi navorov iz precej trdega materijala. Če je le malo prekaljeno še raje poči.
Pogost razlog za počene gredi je navaden skok plovila. Pri malih gliserjih to nič ne pomeni, če pa pri večjem pri polnem plinu pogleda propeler iz vode in ob tem takoj ne odvzameš plina, obstaja zelo velika verjetnost, da bo odletela gred, ko poči nazaj not v vodo. Ker ima zadnji prop šibkejšo gred, bo odpadla ta.
AS
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 23:20

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a AS » Če Sep 09, 2021 12:04

Ja, tako je bilo mišljeno, napaka v materialu.
Imam pa DPH pete, čoln ima 8 t
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Okt 01, 2021 17:17

Večna dilema kaj je bolje, gredi vs. Z-noge...
Realno bi rekel, da je prva delitev glede hitrosti plovila, če govorimo o gliserskih 25 kn potovalke je zagotovo Z-noga v plusu in to kar debelem.
Naslednja delitev je po velikosti plovila, kar je bilo že omenjeno, čeprav je v zadnjih letih to naraslo, saj so noge vse močnejše (predvsem Volvo Penta) in imaš danes tudi 400 dizelskih konjičev na petah.
Potem je tukaj izkoristek, noga je tukaj močno v plusu pri večjih hitrostih, gredi imajo izjemno slab izkoristek oziroma je bistveno več upora, poleg tega propeler pod kotom.
Vzdrževanje je na strani gredi, tukaj ni dileme. Vendar, ko dodaš v enačbo še porabo goriva, je vprašanje, če so gredi še vedno tako poceni za vzdrževati. Pri gliserju računaj na 30% večjo porabo goriva na gredeh v primerjavi z nogami. Imaš nekaj bark, ki so imele obe opciji pogona, danes tega mislim, da ni več. Take so npr. Princess V40, V42, pa kup SeaRay-ev, tudi kak Monterey.
Alternativa gredem so današnji moderni pod-drive pogoni (IPS ali pa ZEUS), ki imajo lastnosti Z-nog, vendar so na voljo tudi za zelo velike moči in velika plovila, tudi inštalacije več kot dveh motorjev, itd...
Gliserska barka ne glede na vrsto pogona enostavno mora vsako leto na suho, zagotovo je to priporočljivo. Pri tem se obnovi antifouling na trupu in pa seveda pregleda pogon, menjajo cinki, menja se kar je pač potrebno... Glede tega je Z-noga zagotovo v minusu, ker tam je pač pravočasno odkrivanje napak zelo pomembno, kar pa je v morju nemogoče.
Minus Z-noge je tudi njena kompleksnost, kup delov, ki se vrtijo, obrabljajo, lahko odpovedo in vse je v vodi, torej kakršenkoli servis bo potrebno barko dvigniti ven.

Glede loma gredi pri DPH nogah od Volvo Penta ni to nič novega, enostavno je slabo dizajnirano in prihaja do utrujenosti materiala... Nisi bil prvi, ki je izgubil drugi propeler na notranji koaksialni gredi! Kaj takega se na MerCruiser nogi ni še nikomur zgodilo. Enako tudi voda v nogi, pri VP je to standard, zaradi ene male konstrukcijske napake, ki je nočejo in nočejo spremeniti na način, kot ima konkurenca. Zato obvezno jeseni olje ven iz VP noge, ker ni več olje, temveč mleko.

Če hočeš pošteno vzdrževanje, mora katerakoli noga VSAKO leto iti dol, dela pa je res kot je napisal RobertH za 15 minut in pri recimo Bravo nogah še stroška cca. 10 EUR za nova tesnila. Noga se pregleda, pregleda se ležaj, kardan (pri starejših so na njem še mazalice in se podmaže) ter vrne vse skupaj nazaj. Noga dol vsaka 3 leta pomeni prej ali slej velike stroške popravila, ker se potencialne napake ne odkrijejo pravočasno! Če drugo ne, pa pokvarjen dopust, ker bo zaradi transom ležaja barka sredi dopusta 2 dni na suhem...

Debata okrog izbira noge, propelerja, prestavnega razmerja in podobno nima smisla, ker nihče tukaj ne bo gradil svoje barke in odkrival tople vode, še posebej pa ne H2O, ki je napisal, da bi kupil 10 let staro plovilo. S tem se je ukvarjal proizvajalec in zelo verjetno naredil solidno odločitev in na barko montiral nekaj, kar je OK. Verjamem, da ni idealno, samo nihče ne bo menjal noge in iskal sweet spot, nismo na dirkah.

Rezime vsega? Težko je biti tukaj pameten, stroški na barki so, tako na Z-nogi, kot na gredeh! Pri Z-nogi je nekaj več vsakoletnega vzdrževanja (tudi drago olje za v nogo), je pa po drugi strani bistveno nižja poraba goriva, kar spet ni zanemarljivo pri današnjih cenah goriva. Tukaj je še faktor varnosti, pri Z-nogi je precej več možnosti da kaj odpove tudi pri dobrem vzdrževanju, kajti sestavnih gibajočih delov je malo morje. Od prenosov, kup ležajev, zobnikov, hidravlike, kompleksnega sistema tesnenja, semeringov, itd...

Glede manevriranja je podobno kot gredi, če gre za 2 motorno barko, če pa je 1 motorna pa ni primerjave in je Z-noga v bistveni prednosti. Pri dveh motorjih in Z-nogah je velikokrat postavitev zaradi boljšega izkoristka precej skupaj in potem večji čoln ni ravno okreten na način kot bi 2 motorec bil in tudi bow-thruster pri vetru pride še kako prav. Malo pa je pri 2 motornih Z-nogah tudi v plus, saj gre barka delno tudi bočno, kar pri gredeh skoraj da ne gre... Čisto za primer, si bočno z levim bokom npr. na bencinski, pri Z-nogah lahko izpluješ na način, da namotaš do konca desni volan, potem pa z desnim motorjem nazaj in s tem potegneš celo barko malo bočno od pomola brez thrusterja! Ampak to je že zgodba za tiste, ki s(m)o malo bolj vešči na volanu in ročicah menjalnikov hkrati... :D Za začetek ne priporočam takih ekshibicij, ker bo samo dodatna panika, ko nekaj pozabiš. To ti mora priti v kri, potem pa gre!
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Okt 01, 2021 17:44

Hvala Sandi :wink:

Pete so Mercruiser Bravo Three Duo Prop 0W96209

Par dni nazaj sem šel pogledat barko in izvedel, da je plula samo dve sezoni, 7 let pa že stoji (na suhem).

Kaj vse je treba narest (na petah) preden bo šla barka v vodo in koliko približno bo to stalo?

Še slike pet: https://mojalbum.com/brane40/pete
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 790
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Pe Okt 01, 2021 21:54

Kako izgleda, ko odpade propeler:
Slika
Slika
Slika
Slika
AS
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 23:20

Re: Pete

OdgovorNapisal/-a AS » Pe Okt 01, 2021 22:37

Torej se je zgodilo tudi tebi ?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov