Pomožni motorji

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

ribon
Kapitan fregate
Prispevkov: 119
Pridružen: To Jul 10, 2007 22:59
Kraj: vrhnika

Pomožni motorji

OdgovorNapisal/-a ribon » Po Apr 14, 2008 05:37

Že nekaj časa spremljam trg izvenkrmnih motorjev manjše moči.
In glej ga hudiča, praktično vsi motorji ki se prodajajo so "bili pomožni motorji na večjih čolnih"
Ne vem ali ne znajo prodajalci napisat po pravici. No, sej kakšen je res z kakšne barke ampak večina jih pa ni nikoli bila kot pomožni motor, zato me prav razpi....di ko vidim motor ki sploh ni primeren za pomožnega (kratka noga, neprimerna moč in navor..) prodajalec pa z angelskim glaso zatrjuje da nima motor niti 10 ur za sabo...prav norca se delajo iz potencijalnih kupcev...

PS: motor ki je bil stalno na barki, kot pomožni motor je lahko veliko slabše ohranjen kot motor ki je normalno obratoval, saj so motorji narejeni za obratovanje, ne pa za guncanje na ograji (pod soncem..skozi v soli...)
Uporabniški avatar
pan
Štabni praporščak
Prispevkov: 42
Pridružen: Po Maj 14, 2007 12:49

OdgovorNapisal/-a pan » Po Apr 14, 2008 11:22

res je, motor je delan zato, da dela. Življenska doba motorja je kar dolga, če je pravilno vzdrževan. kaj hitro se lahko pojavi korozija v notranjosti če motor dolgo ne dela, izpostavljen pa je motorju. Bog ne daj da p omožni motor ni bil v uporabi v sezoni, po sezoni pa še očiščen ni bil(jah zakaj pa bi bil če pa ni nič delal).
Jaz raje vzamem z malo več urani pa redno vzdrževan, kar pa vsi motorji niso.

lp
nuvolari
Viceadmiral
Prispevkov: 400
Pridružen: Sr Jan 30, 2008 06:36
Kraj: bled

OdgovorNapisal/-a nuvolari » To Maj 27, 2008 17:54

ker nekako nisem našel odgovora na moje vprašanje me zanima naslednje. koliko močan mora biti pomožni motor za gliser 6,7 m in če se ga sploh lahko montira ker ima gliser kopalno ploščad.

hvala in lp
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Maj 27, 2008 22:17

Ej Nuvolari, a ti si že tko obupan s tvojo novo banco da boš kar pomožni motor kupil? Malo heca. Kakor jaz poznam stvari je s pomožnimi motorji križ. In sicer vedno je prevelik in v napoto, potem kupiš čim manjšega a ti takšen mali 3,5 ali 5 KS v težkem morju ne pomaga nič, v mirnem morju pa ti ponavadi tudi glavni motor ne dela težav." Skratka, kamorkoli se obrneš imaš rit vedno zadaj." Torej, moli boga da vse dela normalno.
lpg
https://medisken.si
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Maj 27, 2008 22:27

Montira se ga vedno lahko, pač potrebuješ ustrezen nosilec, ki pa naredi kopalno ploščad neuporabno in grdo. Jaz bi o tem nehal razmišljati, pač tvegaš vedno z enim motorjem, tako je in nisi edini...
Pomožni motor je OK recimo 4 do 5 konjev, vendar le v mirnem morju. Če se hočeš premikati v močnejšem vetru z valovi, bo potrebnih vsaj 8 konjev. No taki motorji pa so že preveliki in kar lepo pozabi na rezervo.
Sam sem pred leti vedno imel s sabo še Tomosovo štirico s propelerjem 120. To je tisti najmanjši, ki ima najboljši vlek od vseh. No in sem zadevo enkrat preiskusil v mirnem. Odlično! No potem pa sem preiskus naredil še po malo burje in videl, da imam motor v takih razmerah le za okras... No čoln pa je bil 5,4m dolg gliser z notranjim motorjem 3.0L. Vse skupaj pod tono teže...

LP
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Maj 27, 2008 22:28

No pa je Gregor odgovoril kar sem mislil. :D
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Maj 27, 2008 23:06

Ej fantje morjeplovci, ob vseh debatah o okvarah, razmišljanjih o pomožnih motorjih in raznih težavah na morju, ali je že kdo razmišljal o organiziranju neke vrste prve pomoči med morjeplovci. Bral sem že neka razmišljanja o skupinski včlanitvi v Seatow. Ja madona kaj pa mi, saj nas je že 500 in ni hudič da je nekdo blizu ko imaš težave. Razmišljal sem da bi recimo admin odprl novo poglavje oziroma temo, kjer bi določil neke lokacije ali marine kjer bi se potem vpisali člani ki imajo tam privezane barke ali tam samo letujejo in seveda njihove mobi številke. Ja verjetno bi bil potem problem varovanje osebnih podatkov. Najboljša varianta je po mojem čim prejšnje in številčnejše srečanje morjeplovcev in debata na to temo. Kaj pravite? Ker vikende vsi radi preživljamo na morju bi bil kakšen dan med tednom zvečer najbolj primeren in seveda nekje na sredi Slovenije, mogoče Trojane?
lpg
https://medisken.si
nuvolari
Viceadmiral
Prispevkov: 400
Pridružen: Sr Jan 30, 2008 06:36
Kraj: bled

OdgovorNapisal/-a nuvolari » To Maj 27, 2008 23:10

gregor.n napisal/-a:Ej Nuvolari, a ti si že tko obupan s tvojo novo banco da boš kar pomožni motor kupil? Malo heca. Kakor jaz poznam stvari je s pomožnimi motorji križ. In sicer vedno je prevelik in v napoto, potem kupiš čim manjšega a ti takšen mali 3,5 ali 5 KS v težkem morju ne pomaga nič, v mirnem morju pa ti ponavadi tudi glavni motor ne dela težav." Skratka, kamorkoli se obrneš imaš rit vedno zadaj." Torej, moli boga da vse dela normalno.
lpg


:D :D recimo da ja. kokr zgleda k gre vse narobe, sam lohk še čakam kdaj mi bo crknu motor ki so ga zgleda naredil mehičani po kaki fiesti s kakim litrom tequile preveč ;)
ja računal sem na max 5 ks sam če nč ne pomaga pri mal hujšjem morju pol bom nehal razmišlat ker močnejši so pa prevelki kot je rekel admin.

lp
pale
Admiral
Prispevkov: 1905
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Sr Maj 28, 2008 09:47

slišal sem da se da yamaho 5ks odpret na 8ks.
igor1
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: So Apr 21, 2007 17:41
Kraj: Šentjur-Bunarina

OdgovorNapisal/-a igor1 » Sr Maj 28, 2008 11:38

Kaj pa yamaha 4 se tudi da odpret?
lp.
nuvolari
Viceadmiral
Prispevkov: 400
Pridružen: Sr Jan 30, 2008 06:36
Kraj: bled

OdgovorNapisal/-a nuvolari » Sr Maj 28, 2008 14:37

gregor.n napisal/-a:Ej fantje morjeplovci, ob vseh debatah o okvarah, razmišljanjih o pomožnih motorjih in raznih težavah na morju, ali je že kdo razmišljal o organiziranju neke vrste prve pomoči med morjeplovci. Bral sem že neka razmišljanja o skupinski včlanitvi v Seatow. Ja madona kaj pa mi, saj nas je že 500 in ni hudič da je nekdo blizu ko imaš težave. Razmišljal sem da bi recimo admin odprl novo poglavje oziroma temo, kjer bi določil neke lokacije ali marine kjer bi se potem vpisali člani ki imajo tam privezane barke ali tam samo letujejo in seveda njihove mobi številke. Ja verjetno bi bil potem problem varovanje osebnih podatkov. Najboljša varianta je po mojem čim prejšnje in številčnejše srečanje morjeplovcev in debata na to temo. Kaj pravite? Ker vikende vsi radi preživljamo na morju bi bil kakšen dan med tednom zvečer najbolj primeren in seveda nekje na sredi Slovenije, mogoče Trojane?
lpg


to niti ne bi moglo bit tok slabo.. jaz bi bil takoj za kaj takega. zakaj si sami med sabo ne bi pomagali, saj smo raztreseni po celem jadranu. admin kaj misliš?

lp
LaMike
Viceadmiral
Prispevkov: 526
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 11:07
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a LaMike » Sr Maj 28, 2008 14:58

igor1 napisal/-a:Kaj pa yamaha 4 se tudi da odpret?
lp.


Johnson in Yamaha imata 6-8 ps motorje enake ( tako 2t in 4t). Le vplinjač je manjši oz. pri yamahah je motor el. omejen. Te se odpre brez večjih problemov. 4 ke in 5 ke pa bosta odprla do teh 8 ps le s "friziranjem". :lol:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Maj 28, 2008 18:30

Tole z medsebojno pomočjo med člani foruma je odlična ideja. Ja kot smo pred časom že načeli... Potrebno bo ustanoviti Klub Morjeplovec, potem pa bo vse lažje. Ta sezona bo pač šla mimo tako kot je, nekateri se med sabo že poznamo in imamo telefonske nekaterih... Pač organizirajte se med sabo. No po sezoni pa bomo rekli kakšno bolj krepko in upam, da nam čez zimo uspe odpreti klub ali društvo, pač nekaj v tem smislu, da je uradno, potem tudi ni več problem z osebnimi podatki... Se pač sprejme sklep.

Glede navijanja motorjev za rezervni motor, pa kar pozabite. Seveda se da na nekaterih modelih pobrati ven kakšno blokado in dobiš ven enako, kot ima naslednji enak model. To je OK, vendar to ni friziranje motorja... Friziranje odpade, ker za rezervni motor potrebuješ veliko kubaturo, da ima motor velik navor, zraven čim višje prestavno razmerje, da ima propeler čim manj vrtljajev, poleg tega pa še čim večji propeler po premeru in čim manjši po koraku... Obstajajo prav posebne serije motorjev, ki so namenjene prav temu ali pač montaži na razne splave, pontone... To je recimo Yamahina serija High Thrust!

LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov