JADRALCI, KJE STE?

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1128
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » So Mar 13, 2010 22:36

Tud jest sem frej, pa bom moral delat :wink: :wink:
Ampak tako delo raje delam kot pa tisto na šihtu!! :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1210
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Ne Mar 21, 2010 15:41

No tu sn tudi jst. Se bom kaki bot večkrat oglasil.
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1128
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Mar 21, 2010 18:17

Mam pa drgjenja barke za več ku eno leto dovolj.
Roke mi bodo odpadle, ampak, sem pa dal gor prvi prajmer!
Drugi teden še drugega in prvi antivegetativni premaz.
Brez nasveta polanca, bi bila kriza še večja!
Pa še kabel mi je posodil, ker so me dali v YC Izola na konec sveta, sem dolžan rundo ostal!
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Ne Mar 21, 2010 18:21

Joškota pa spet ni bilo na pijačo :oops:
Veš kaj, drugič me moraš kar zvrcnt, ker imam spomin kot zlata ribica :D
Sem pa vesel, da napreduješ. Še 14 dni in gremo na match race :D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1128
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » Ne Mar 21, 2010 18:44

Ja, Joško, sem te klical na cifro katero si mi napisal, pa "Številka ne obstaja!"
Sva bila z Iztokom (polanc) zatopljena vsak na svojem koncu, da je bilo kar grozljivo.
Upam da bo drug vikend bolje!! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 392
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

OdgovorNapisal/-a burjovc » Po Mar 22, 2010 14:53

Vrnil sem se s štiridnevnega jadranja.
Najdaljša etapa samo na jadra pri jugu 12 - 17 vozlov: start ob 8h iz Muline na Ugljanu mimo Božave, razbitine na vrhu Dugega otoka, po zunanji strani le tega, skozi Malo Proverso pridemo v Sali ob 18h. Prevoženih nekaj nad 60 milj. Med plovbo nas pri razbitini 2X preseneti skok TUNE iz morja - dolžine krepko čez meter. Kasneje pa nas nekaj časa spremljajo štirje delfini.
Kakšne fotke prinesem na srečanje v aprilu.
Veliko vetra in mirno morje
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 392
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

OdgovorNapisal/-a burjovc » Po Mar 22, 2010 14:59

Ali ima kdo izkušnje kako izteka voda izpod jadrnice z dvema krmilnima listoma. Ko smo bili na levem ali desnem boku nam je voda iztekala iz sredine na stran in se ob tem tudi vrtinčila. Je to normalno?
Veliko vetra in mirno morje
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Po Mar 22, 2010 18:25

Oj Burjovc, sem videl slike od Ečota, ograja v morju, ste pa norci ni kaj. :roll:

Slika

Burjovc sprašuje:"Je to normalno?" Ne ni! :lol:

lpg
https://medisken.si
maestral
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Ne Nov 25, 2007 22:00

OdgovorNapisal/-a maestral » To Mar 23, 2010 00:24

burjovc napisal/-a:Ali ima kdo izkušnje kako izteka voda izpod jadrnice z dvema krmilnima listoma. Ko smo bili na levem ali desnem boku nam je voda iztekala iz sredine na stran in se ob tem tudi vrtinčila. Je to normalno?


Ne, ni normalno, kot je že Gregor rekel. Vrtinčenje v stran za barko je znak (precejšnjega) odklona krmila, ponavadi zaradi napačnega trimanja jader (kot posledica neenakomernega bočnega potiska na prednje in zadnje jadro in potrebe po ohranjanju smeri).

Če je zgornja slika karkoli v zvezi z vašim jadranjem, je jasno, da ste imeli jadra mnogo preveč zategnjena, zato je bila bočna komponenta odločno prevelika (nagnjenost barke cca 45 stopinj!).

Ograjica jadrnice v normalnih okoliščinah nima kaj delati pod vodo. Pomoje ste razlili tudi vso pijačo...

Pri takem vetru in orcanju je normalna nagnjenost cca 15-20 stopinj, leti pa kot raketa...
LP
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2775
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » To Mar 23, 2010 08:12

a-lex napisal/-a:Ja, Joško, sem te klical na cifro katero si mi napisal, pa "Številka ne obstaja!"
Sva bila z Iztokom (polanc) zatopljena vsak na svojem koncu, da je bilo kar grozljivo.
Upam da bo drug vikend bolje!! :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:


Jaz sem bil tudi prejšnji vikend pri Polancu, pa še enmu kolegu sem pomagal barko rihtat. Joško in a-lex se bo treba enkrat skupaj zmenit pa se mal dobit pri Polancu. A-lex midva se "pomoje" še ne poznava, tako, da bom naslednjič Polanca zaslišal kje se skrivaš :D Bom pa tud jaz bil mal malarja konec aprila, tako da se lahko mal oglasita na kakšnem pirčku al pa travarici.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 392
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

OdgovorNapisal/-a burjovc » To Mar 23, 2010 09:28

Ne ni problem v pretirani nagnjenosti - kot na sliki, je pač prišlo do krepkega refula ( 25 knt )
Zgoraj opisano dogajanje je tudi pri jadranju z vetrom v polkrmo, laško orco, jadranju z genakerjem, skratka vedno ko je jadrnica nagnjena več kot cca 5°. Tudi ob čisti krmi ko premakneš posadko levo ali desno se dogaja isto - sicer manj izrazito a vendar.
Veliko vetra in mirno morje
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 7095
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Mar 23, 2010 13:27

Ne vem če povsem razumem tvoje vprašanje, burjovc. Ampak ja, tako kot je napisal maestral, glede trimanja jader. Krmilo naj bi bilo povsem lahko, tako da ko ga spustiš, pelje barka vsaj nekaj sekund brez spremembe smeri, če odmislimo valove in refule.
Kakšna je sled za barko težko rečem. Pri meni (eno krmilo), pri nizkih hitrostih ni zaznati brazde amapk samo gladka mehurčkasta sled. Pri večjih hitrostih in močnejšem vetru pa stremim k temu, da je brazda čim manjša, kar spet pomeni, da je vse natrimano ok.
Z dvema krmiloma pa nimam izkušen ampak načeloma mora biti krmilo v liniji s trupom in optimirano na določen kot nagnjene barke. Vse izven tega kota pomeni, da je krmilo pod neoptimalnim kotom, to pa pomeni, da zavira, ustvarja sled.
Malo pametujem. Bo še kdo drug kaj povedal na to temo.
Za katero barko pa gre?
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 392
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

OdgovorNapisal/-a burjovc » To Mar 23, 2010 14:34

Elan 450 - mogoče je vzrok ostro prirezana krma, katera je malo potopljena v vodo. Voda se nato preliva nazaj proti krmi, je pa zanimivo da jadrnica ne ustvarja skoraj nič krmnega vala.
Veliko vetra in mirno morje
kvizko
Višji vodnik
Prispevkov: 16
Pridružen: Sr Mar 24, 2010 11:29
Kraj: Zgorica nad Kamnikom

OdgovorNapisal/-a kvizko » Sr Mar 24, 2010 13:23

Hojla,
mene je tudi reful na 410-ki tako položil, drugače pa, kot pravijo ostali, takle nagib hudo škodi hitrosti. Moja izkušnja s 410-ko - še nobene barke nisem vozil tako ostro v veter kot nje, pogrešal sem edino malo večje prednje jadro. Če vse natrimaš, tako kot treba jo pelješ z enim prstom tudi pri 20+ vozlih !!

Glede morjeplovčeve regate .... a komu manjka kak član posadke ??? jes bi tut šou
lp
kvizko
dober veter
Uporabniški avatar
primula
Kapitan
Prispevkov: 159
Pridružen: Ne Jan 25, 2009 19:41
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a primula » Sr Mar 24, 2010 20:14

A, je kdo že kaj rekel o regati???????????????
primula

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta