GPS z vgrajeno ali zunanjo anteno?
Moderatorji: moderator2, cibro, moderator
Sam uporabljam Garminov e-trex in PC kabel na RS232, na PC pa program ozi explorer s poskeniranimi kartami.
Ko pridem do PC, pa si na PC prenesem poti in med potjo določene zanimive točke, na primer bencinske črpalke, drče itd. za v arhiv.
Ker na moj e-trex ne moreš posneti kart, si doma natisnem karte skupaj z zanimivimi točkami (waipoints) na format A4 in ga plastificiram. Tiskam iz programa oziexplorer v merilu 1:185200, tako da je na karti 1cm=1NM. Po taki karti lahko potem rišeš z vodoodpornim flomastrom, brišeš pa npr z rumom ali čim podobnim.
To, da karto vsekakor rabiš, pa se povsem strinjam s predhodniki. Pa tudi kompas, pa čeprav žepna busola, ne bi smel manjkati na nobenem čolnu, saj GPS lahko tudi crkne, ali pa se mu izprazni baterija.
Ko pridem do PC, pa si na PC prenesem poti in med potjo določene zanimive točke, na primer bencinske črpalke, drče itd. za v arhiv.
Ker na moj e-trex ne moreš posneti kart, si doma natisnem karte skupaj z zanimivimi točkami (waipoints) na format A4 in ga plastificiram. Tiskam iz programa oziexplorer v merilu 1:185200, tako da je na karti 1cm=1NM. Po taki karti lahko potem rišeš z vodoodpornim flomastrom, brišeš pa npr z rumom ali čim podobnim.
To, da karto vsekakor rabiš, pa se povsem strinjam s predhodniki. Pa tudi kompas, pa čeprav žepna busola, ne bi smel manjkati na nobenem čolnu, saj GPS lahko tudi crkne, ali pa se mu izprazni baterija.
__________________
lp
motorni
lp
motorni
Ce imas zadaj prikljucek za PC, ni nic lazjega. Kakor vem, uporablja Garmin MapSource program, karte pa se imenujejo Bluechart. Dobis jih na CD-ju, ki ga nalozis v PC. Celo na spletu se dobijo starejse verzije zastonj, vendar ne vem, ce tvoj GPS nalaga karte ali moras vstaviti kartico.Poglej, ce imas zadaj prikljucek ali pa kontaktiraj prodajalca.
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
-
superpuntar
- Kapitan
- Prispevkov: 186
- Pridružen: Pe Mar 16, 2007 08:49
Pri Bluechartu se zadeva malo zatakne, saj program in karte kar nekaj koštajo (cca. 180 EUR).
seveda se jih najde tudi na netu, delujejo na računalniku, upload na samo GPS enoto pa je kodiran;
Sam uporabljam GPSmap 178c, karte sem našel na netu (Bluechart 9.0), za prenos kart z in na GPS pa sem moral še nekaj doplačati - na internetu sem našel nekoga, ki odklepa kode za program MapSource (upravljanje s kartami , tracki, waypointi, .....). Finta je v tem, da je koda kreirana glede na Unit ID (št., ki je unikatna za vsako GPS enoto). Na podlagi te kode dobimo 12 mestno kodo za odklepanje programske opreme. Na netu najdemo veliko teh kod, ki omogočajo uporabo te programske opreme na računalniku, komunikacja z enoto pa ni mogoča.
Seveda je potrebno imeti tudi kabel za povezavo računalnika in GPSja ali pa spominsko kartico in USB čitalec zanjo (slednjega uporabljam sam).
skupen strošek nakupa GPS chartplotterja/fishfinderja se tako malo poveča.
Seveda so zadeve v ZDA VELIKOOO cenejše (npr. www.gpsdiscount.com)
Lep pozdrav!
seveda se jih najde tudi na netu, delujejo na računalniku, upload na samo GPS enoto pa je kodiran;
Sam uporabljam GPSmap 178c, karte sem našel na netu (Bluechart 9.0), za prenos kart z in na GPS pa sem moral še nekaj doplačati - na internetu sem našel nekoga, ki odklepa kode za program MapSource (upravljanje s kartami , tracki, waypointi, .....). Finta je v tem, da je koda kreirana glede na Unit ID (št., ki je unikatna za vsako GPS enoto). Na podlagi te kode dobimo 12 mestno kodo za odklepanje programske opreme. Na netu najdemo veliko teh kod, ki omogočajo uporabo te programske opreme na računalniku, komunikacja z enoto pa ni mogoča.
Seveda je potrebno imeti tudi kabel za povezavo računalnika in GPSja ali pa spominsko kartico in USB čitalec zanjo (slednjega uporabljam sam).
skupen strošek nakupa GPS chartplotterja/fishfinderja se tako malo poveča.
Seveda so zadeve v ZDA VELIKOOO cenejše (npr. www.gpsdiscount.com)
Lep pozdrav!
- jutri pa res
- Viceadmiral
- Prispevkov: 533
- Pridružen: Če Sep 25, 2008 22:08
- Kraj: Maribor
Jaz pa razmišljam tako : Na fishermana bi montiral Garmin fishfinder 140, ta je čisto zadosti za merjenje globine, pa tudi kakšne ribe se vidijo, na navigacijo pa bi uporabil kar cestni Garmin 750 z Adria route karto. Na tej karti so lepo vrisani vsi otoki vključno z najmanjšimi, kar je dovolj za osnovno navigacijo (se pravi, da se ne izgubiš). Zraven tega pa itak potrebuješ klasično karto.
Ali je kdo že plul s cestno navigacijo in kako se obnese ?
Ali je kdo že plul s cestno navigacijo in kako se obnese ?
- jutri pa res
- Viceadmiral
- Prispevkov: 533
- Pridružen: Če Sep 25, 2008 22:08
- Kraj: Maribor
Človek mora res razmisliti, kaj pravzaprav potrebuje. Jaz recimo ne planiram kakega pomorskega popotovanja, ampak bom čoln nekje stacioniral, potem pa se vozil na enodnevne kopalne izlete naokrog, se pravi do kakih 30-40 NM daleč.
Prej se bom pozanimal, kje naokrog so črpalke, sicer pa planiram avtonomijo kakih 200 NM.
Plitvine in čeri so na pomorskih kartah (te imam), pomaga pa tudi globinomer.
Saj vem, da je kakšen GPS Garmin 420S boljša stvar, ampak se ne morem prepričati, da ga res potrebujem. Poleg tega, ko se enkrat preveč raskomotiš, kaj pa potem, ko ti stvar enkrat nekje crkne, ti pa ne znaš niti pogledati na karto in kompas
?
Prej se bom pozanimal, kje naokrog so črpalke, sicer pa planiram avtonomijo kakih 200 NM.
Plitvine in čeri so na pomorskih kartah (te imam), pomaga pa tudi globinomer.
Saj vem, da je kakšen GPS Garmin 420S boljša stvar, ampak se ne morem prepričati, da ga res potrebujem. Poleg tega, ko se enkrat preveč raskomotiš, kaj pa potem, ko ti stvar enkrat nekje crkne, ti pa ne znaš niti pogledati na karto in kompas
Tudi meni ni povsem jasno, čemu ljudje za tako velike denarje ( 500 euro ) kupujejo nekakšne naprave katere jim kažejo tistih nekaj pump na jadranu ?
Na Cresu kjer imam bazo vidim imajo ljuidje na čolnih GPS naprave. Čoln uporabljajo za dnevne izlete po zalivih Cresa ! Meni se zdi to smešno.
Imaš karto in peljare, kakšen GPS.......ali pa ima GPS, sidro in vrvi pa take da Bog mu pomagaj......no ja .......vsak ima svoje veselje
Na Cresu kjer imam bazo vidim imajo ljuidje na čolnih GPS naprave. Čoln uporabljajo za dnevne izlete po zalivih Cresa ! Meni se zdi to smešno.
Imaš karto in peljare, kakšen GPS.......ali pa ima GPS, sidro in vrvi pa take da Bog mu pomagaj......no ja .......vsak ima svoje veselje
Živ
E vidiš, tlele se pa ne strinjam s s tabo!
Eni ste pač locirani na enem konc - tam tud ponoč nimaš problema km pridt.
Eni gremo pa pač mal okol tam pa pridejo te napravce do izraza.
Ponoč je zakon GPS!
Karte pa itak morjo bit - za zihr. Sicer se pa ne spomnm, da bi kdaj koga slišu ali pa bral, da mu je GPS crknu
Kakšna izkušnja?!?!
LP
E vidiš, tlele se pa ne strinjam s s tabo!
Eni ste pač locirani na enem konc - tam tud ponoč nimaš problema km pridt.
Eni gremo pa pač mal okol tam pa pridejo te napravce do izraza.
Ponoč je zakon GPS!
Karte pa itak morjo bit - za zihr. Sicer se pa ne spomnm, da bi kdaj koga slišu ali pa bral, da mu je GPS crknu
Kakšna izkušnja?!?!
LP
-
Rok-11
- Admiral
- Prispevkov: 1211
- Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
- Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.
Flyer napisal/-a:...
Karte pa itak morjo bit - za zihr. Sicer se pa ne spomnm, da bi kdaj koga slišu ali pa bral, da mu je GPS crknu
Kakšna izkušnja?!?!
LP
Če boš še malo pošaril po forumu, boš videl da sem o tem že nekje pisal. Tule pa še enkrat na kratko;
JA, GPS pogosto crkne, ko ga najbolj potrebuješ - to je v situacijah največjih elektrostatičnih motenj v ozračju - med resnimi nevihtami.
Strele ipd v neposredni bližini ti ga lahko skurijo, čeprav se većinoma le izklopi ali resetira. Takrat ga je itak najpametneje spraviti izklopljenega v neko Faradayevo kletko...
Živ
Sorry, na forumu nas je že tolk, pa tolk različnih tem je že, da sem zgleda spregledal debato o tem.
Verjamem, da je v takih neugodnih vremeskih razmerah elektronika izpostavljena morebitnim napakam in nedelovanju.
Nimam pa dejansko izkušenj pri plovbi v takih razmerah.
Sam se vozim z motornjakom, na ne preveč dolgih furah in zaenkrat mam srečo da nisem padel v neurja, par manjših neviht.
Men zaenkrat funkcionira vse BP.
Lp
Sorry, na forumu nas je že tolk, pa tolk različnih tem je že, da sem zgleda spregledal debato o tem.
Verjamem, da je v takih neugodnih vremeskih razmerah elektronika izpostavljena morebitnim napakam in nedelovanju.
Nimam pa dejansko izkušenj pri plovbi v takih razmerah.
Sam se vozim z motornjakom, na ne preveč dolgih furah in zaenkrat mam srečo da nisem padel v neurja, par manjših neviht.
Men zaenkrat funkcionira vse BP.
Lp
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov
