P66 transducer - oblika signala za globino

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Mathias Barbarosa
Poročnik fregate
Prispevkov: 60
Pridružen: Pe Jan 23, 2015 20:18
Kraj: Od Trsta do Devina

P66 transducer - oblika signala za globino

OdgovorNapisal/-a Mathias Barbarosa » So Maj 14, 2016 16:05

Gledam te P66 transducerje, ki se jih dobi v različnih izvedbah (temperatura, hitrost in/ali globina) in pri različnih proizvajalcih (Airmar, Garmin, Raymarine..). Ali kdo ve, ali so ti senzorji aktivni ali pasivni?
Če so aktivni, kakšen signal oddajo za globino? Verjetno globino sporoča s spremembo dolžine trajanja pulza ali razdalje med dvema pulzema, ampak ne vem zagotovo.
Ali je kdo kdaj to preverjal?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: P66 transducer - oblika signala za globino

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Maj 14, 2016 22:47

P66...Ali kdo ve, ali so ti senzorji aktivni ali pasivni?
- V istem ohišju P66 izdelujejo pasivne in aktivne sonde.

PASIVNA SONDA, Sonda ima vgrajen samo piezzo element in priključne žice, brez kakršnekoli vgrajene elektronike.

AKTIVNA SONDA ima poleg piezzo elementa vgrajeno še elektroniko, ki generira pulz (50kHz ali 200kHz), izračunava globino na podlagi zakasnitve med oddanim in sprejetim pulzom ter jo v digitalni obliki NMEA0183 ali NMEA2000 pošilja v obliki podatka ostalim napravam.

...Če so aktivni, kakšen signal oddajo za globino?
- Vsi oddajajo enake pulze 50-200kHz, razen chirpa, ki oddaja cel spekter.

Levo na sliki pulz na eni frekvenci in desno spekter pulzov
Slika

...Verjetno globino sporoča s spremembo dolžine trajanja pulza ali razdalje med dvema pulzema...
- To si napačno predstavljaš. Aktivna sonda na izhodu pošilja že obdelane numerične podatke.

Aktivna sonda, zunanji sonar ali globinomer meri čas med oddanim in prejetim pulzom NA ISTI FREKVENCI. To velja namreč tudi za CHIRP sonarje, zato pa ti potrebujejo širokopasovni vhod in veliko zmoglivejši procesor za procesiranje v realnem času.

Zakaj te pravzaprav zanima aktivna sonda različnih proizvajalcev?

LP NT
Mathias Barbarosa
Poročnik fregate
Prispevkov: 60
Pridružen: Pe Jan 23, 2015 20:18
Kraj: Od Trsta do Devina

OdgovorNapisal/-a Mathias Barbarosa » So Maj 14, 2016 23:36

V bistvu sem kot aktivno mislil tako sondo, ki sicer ima vgrajen piezo driver za oddajo in sprejem impulzov ter izhodom v kakšni primitivni obliki (npr. dolžina impulza) in ne po kakšnem komunikacijskem protokolu (NMEA).
Ampak verjetno je tako, da pri teh cenejših globinomerih ni noter nikakršnega aktivnega dela, ampak samo piezo transducer, katerega je treba poganjat iz zunanjega vira (fish finder...). Se pravi fish finder najprej pošlje impulz piezo transducerju in potem čaka na povratni signal, da nato na podlagi zakasnitve izračuna globino.
V glavnem sem razmišljal, da bi en tak transducer priključil na napravo z vhodi in podatke obdelal sam. Za hitrost na vodi je podatek v frekvenci impulzov (rotirajoči kolešček), za temperaturo je NTC termistor, za globino pa nisem vedel v kakšni obliki je signal. Žal ta moja naprava z vhodi nima aktivnega driverja, ki bi ga potreboval za oddajo impulza.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Maj 15, 2016 13:31

...V bistvu sem kot aktivno mislil tako sondo, ki sicer ima vgrajen piezo driver za oddajo in sprejem impulzov ter izhodom v kakšni primitivni obliki (npr. dolžina impulza) in ne po kakšnem komunikacijskem protokolu (NMEA)...
- Taka sonda ne obstaja.

...Ampak verjetno je tako, da pri teh cenejših globinomerih ni noter nikakršnega aktivnega dela, ampak samo piezo transducer, katerega je treba poganjat iz zunanjega vira (fish finder...)...
- Vsi globinomeri, sonarji, fishfinderji imajo tako narejeno.

...Se pravi fish finder najprej pošlje impulz piezo transducerju in potem čaka na povratni signal, da nato na podlagi zakasnitve izračuna globino...
- Točno tako.

LP NT :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov