Autopilot dela samo proti severu

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

primozk
Poročnik korvete
Prispevkov: 58
Pridružen: Če Maj 23, 2019 07:59

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a primozk » To Avg 25, 2020 16:26

Še jaz izkoristim tole temo vprašam za nasvet glede moje težave z avtopilotom.

AP: Rayteon ST4000, letnik okoli 2000
Display: Rayteon ST4000+
Fluxgate: Raymarine (očitno bil menjan)

Na displeju kjer kaže kurs je le ta ne sledi dejanksemu vendar se "zatika" v dveh ca 180st zamaknjenih območjih. Ko obračam cel krog gre npr med 109st pa do 116st. Potem, ko obračam ladjo desno je zataknjen na 116st in potem preskoči na ca 319st in potem v tem območju spet podobno nekako sledi med 319st in 325st in potem preskoči na 109st. Tudi v območju 10 stopinj kjer se nekaj dogaja se ne odziva kot bi bil realen kurs.

Fluxgate je montiran na rebro v zadnji kabini (kot je bil), ni kakšnih sprememb - dodatnih magnetov, železja,... okoli. Tudi če sem ga demontiral in v roki vrtel kake pol metra od originalne lokacije se je enako obnašalo.

Poizkušal sem tudi s kalibracijo in krožil kar nekaj časa (<2kt, >3 min krog, vsaj 4 kroge) vendar vedno pride do opozorila "too fast" na vsakih ca 180st - sklepam da takrat, ko preskoči kot zgoraj.

Odklopil in meril upornosti še nisem.

Kak nasvet, kaj bi lahko bilo da v naslednjem koronskem obisku pogledam? Mogoče demontiram pa prinesem na test - @NT?

Hvala in lp, PRimož
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Avg 25, 2020 23:26

Sliši se kot problem fluxgate kompasa.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Avg 26, 2020 08:32

Napaka je na kompas senzorju ali na samem avtopilotu na vezju, ki poganja in meri signale na kompas senzorju.

Testiraj fluxgate kompas!

ODKLOPI KABLE IZ AVTOPILOTA in izmeri z ohm metrom.

- OKLOP <> MODRA = 8 ohm
- RUMENA <> RDEČA = 4 ohm
- ZELENA <> RDEČA = 4 ohm
- RUMENA <> ZELENA = 8 ohm
- OKLOP <> RDEČA = / odprte sponke

Upornosti lahko odstopajo! Pomembno je razmerje in da je stik.
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 969
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Sr Avg 26, 2020 14:54

V zvezi z mojo težavo lahko podam naslednjo informacijo.

Od lani me je že zafrkavalo, da v južne smeri ni delal in je takoj obrnil proti severu. Letos na dopustu mi je dokončno počilo in kličem v podjetje Belcon-SYS d.o.o., da vprašam, če imajo kakšno idejo za pomoč, če ne pa naj mi pripravijo predračun za nov sistem. Kljub temu, da sem bil kar takoj pripravljen odšteti kolikor bi bilo treba, so bili tako prijazni, da so mi še isti dan v Split preko DPD-ja poslali: kompas, računalnik, upravljalnik in še nekaj. Štiri zadeve so mi poslali brez, da bi me poznali, brez da bi moral kaj plačati. Celo hotel sem plačati, pa so mi rekli, da bomo že, če bo kaj delalo.

Poslali so mi komplet sistem, vendar starejši, delujoč in mi predlagali, da menjam po enotah in da naj začnem s kompasom.

Res sem zamenjal kompas in zadeva deluje! Vesel sem, ostale kose sem poslal nazaj. Ker so mi rekli, da nisem nič dolžan, sem naročil vsaj daljinca za avtopilota pri njih.
Res neverjetna gesta in neverjetno korektno postopanje, pa še sredi sezone , ko verjamem, da imajo dela preveč.
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9475
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Avg 26, 2020 17:24

Bravo da se kje v navtiki to lahk zgodi in bravo da spet dela...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 7095
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Avg 26, 2020 22:02

NT (Harpoon) pogosto tudi da kakšen del na izposojo, za test, če je to težava, če ga le ima na zalogi. In pa konektor s katerim identificiraš težavo na vetrnici, brez da bi plezal na jambor.
Pohvalno vsem s takim odnosom!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Avg 27, 2020 09:02

Damjan mene nisi kontaktira(l?), zato ti tudi pomagat nisem mogel, sem pa več drugim, ki so me kontaktirali.

Na žalost niso vsi aktivni forumaši, zato ni nič napisanega, gre pa za vsaj tri podobne primere v letošnji sezoni. Prav včeraj me je en od teh poklical (osebno ga še ne poznam), ko sta bila z mojim dobrim prijateljem slučajno skupaj na pijači in se mi je ponovno zahvalil. Na poti v Grčijo mu je pred Lastovim odpovedal avtopilot. Poslal sem mu komplet, da je lahko nadaljeval plovbo. Odpovedal je pogon, vendar v tistem momentu tega nismo vedeli, ker smo sumili na okvaro izhoda iz avtopilot računalnika za pogon. K sreči sem mu poslal komplet. V oktobru se vrne in takrat vidiva kako in kaj.
:D
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 969
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Če Avg 27, 2020 10:41

Nikola T. napisal/-a:Damjan mene nisi kontaktira(l?), zato ti tudi pomagat nisem mogel, sem pa več drugim, ki so me kontaktirali.

Na žalost niso vsi aktivni forumaši, zato ni nič napisanega, gre pa za vsaj tri podobne primere v letošnji sezoni. Prav včeraj me je en od teh poklical (osebno ga še ne poznam), ko sta bila z mojim dobrim prijateljem slučajno skupaj na pijači in se mi je ponovno zahvalil. Na poti v Grčijo mu je pred Lastovim odpovedal avtopilot. Poslal sem mu komplet, da je lahko nadaljeval plovbo. Odpovedal je pogon, vendar v tistem momentu tega nismo vedeli, ker smo sumili na okvaro izhoda iz avtopilot računalnika za pogon. K sreči sem mu poslal komplet. V oktobru se vrne in takrat vidiva kako in kaj.
:D


Sicer sem te po telefonu in na srečanju lani. Ampak ne bova tule razpredala...se bova videla in ti bom osvežil spomin :wink:
-----------------

***Naj bo vsak dan najlepši!
al

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a al » Če Avg 27, 2020 11:27

Izkoristim temo: ali lahko avtopilot preventivno kaj pogledamo, poservisiramo preden postane "avtopilot zvezda severnica"?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Avg 27, 2020 11:42

@ Damjan
Če je kompas v okvari, potem avtopilot ne more držati smeri najmanj v določeni smeri in njej nasprotni smeri za 180°!

Kompas sestavlja več tuljav. Ob okvari kompasa avtopilot ne kaže smeri v enem ali več kvadrantov, ki so vedno SODEGA ŠTEVILA!! Definitivno sem te vprašal, če se ti napaka pojavi tudi v nasprotni smeri. Tudi v tvojem vprašanju tukaj... si točno tako opisal! Večkrat si omenil, da se ti to dogaja samo ko pluješ na jug!
Na podlagi te napačne informacije, ki si mi jo posredoval tudi na srečanju na Krasu, sem ti svetoval, da pregledaš nastavitve, še posebej tisto s katero določiš poloblo na kateri pluješ (S ali N) ter zemljepisno širino, kajti preko tega podatka avtopilot kompjuter izračunava korekcijo proti severu in jugu. V kolikor tega podatka ni vpisanega se dostikrat zgodi še posebej, če na plovilu niso idealne razmere glede magnetnega okolja, da ima tak avtopilot velike težave držati smer točno proti severu ali jugu.

Če bi točno preveril delovanja kompasa v 360°, kot sem ti razložil, potem bi lahko napako odpravil že zdavnaj in se ne bi rabil s tem ukvarjat v sezoni. :wink:
Da ti osvežim spomin, sem ti že lani povedal..., da je čas za zamenjavo cca 30 let starega avtopilota, vendar od tu dalje se nisi več oglasil.
Lep pozdrav
Iztok
primozk
Poročnik korvete
Prispevkov: 58
Pridružen: Če Maj 23, 2019 07:59

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a primozk » Če Avg 27, 2020 14:27

Iztok in ostali,
se ta trenutek zahvalim za informacije, naredim test ko grem naslednjič na morje in se oglasim z rezultati. Če bo čudno tudi prinesem kompas domov. Sklepam pa, da je enkrat kompas že nagajal, ker je trenutni Raymarine, AP in inštrimenti pa še Rayteon.

lp, Primož
mato
Admiral
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a mato » Po Avg 31, 2020 08:14

Tudi moj avtopilot Sportpolit ima težave odkar sem ga ponovno zmontiral in zagnal.
In sicer ko je potrebno korigirat smer v desno, to lepo izvede z majhnimi premiki krmila. Ko pa je potrebna korektura v levo pa prične vrteti krmilo do konca, če seveda vmes ne prevzameš in ročno popraviš smer. To se dogaja na vseh treh stopnjah občutljivosti.
Sem dvakrat naredil kalibracijo kompasa pa ni nič drugače.
Se je komu to že dogajalo?
Mato :wink:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Avg 31, 2020 08:38

Pozdravljen Mato
Po opisu napake gre najverjetneje za napako na izhodnem močnostnem delu avtopilota. Za Sportpilot ne obstaja dokumentacija, zato je popravilo zreducirano na menjavo izhodnih in pred driver tranzistorjev.
Manjša verjetnost je, da je napaka na kompasu.
omas
Admiral
Prispevkov: 822
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a omas » Pe Sep 04, 2020 08:40

Tudi mene traca avtopilot. Raymarine ST 1000 imam. Montiral sem ga na desno stran barke in ne drzi nastavljene smeri. Zacne popravljat v eno stran, vedno hitreje..se pravi bolj ko gre barka iz nastavljenega kurza bolj hitro zacne popravljat ravno narobe. (Gre rahlo v levo iz kurza in zacne vedno bolj popravljat v levo ) Ce dam pa avtopilota na levo stran barke dela pa ok.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 4126
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Autopilot dela samo proti severu

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Sep 04, 2020 09:02

Tudi mene traca avtopilot. Raymarine ST 1000 imam. Montiral sem ga na desno stran barke in ne drzi nastavljene smeri. Zacne popravljat v eno stran, vedno hitreje..se pravi bolj ko gre barka iz nastavljenega kurza bolj hitro zacne popravljat ravno narobe. (Gre rahlo v levo iz kurza in zacne vedno bolj popravljat v levo ) Ce dam pa avtopilota na levo stran barke dela pa ok.


Meni se tako obnašanje zdi povsem logično.
Xilinx Vivado HLx trainee

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov