Preračun akujev na plovilu malo za hec malo za res

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Feb 24, 2012 10:30

Režim praznjenja akumulatrojev nam daje različno kapaciteto... Razlog zato je Peukertov izkoristek oziroma koeficient! Svinčeva baterija (načelno vsaka, vendar pri svinčevih je to bolj izrazito) lahko da od sebe bistveno več, če jo prazniš počasneje!!!

Načelno se podajajo trije podatki za kapaciteto vsakega resnega akuja...
Prvi je C5, kar pomeni, da prazniš s takim tokom, da je baterija povsem na ničli po 5 urah. To je kar močno praznjenje in ga na barki pri pravilno dimenzioniranih celicah ni skoraj nikoli, razen mogoče za kakšno minuto ob konicah!
Drugi podatek je C20, kar pomeni, da je baterija povsem izpraznjena po 20 urah. To je že bolj realno praznjenje in ponavadi na barki računamo s kapaciteto, ki je v katalogih podana za C20.
Tretji podatek je C100, kar seveda pomeni, da celotno baterijo izprazniš v 100 urah. To je relativno počasno praznjenje in daje še večjo kapaciteto kot C20. Na barki je neka vmesna poraba ponavadi v rangu C100, vendar ne smemo računati z njo!!!

Za primer, zgoraj omenjen akumulator Tab Motion 190P ima sledeče kapacitete.
190 Ah @ C5
225 Ah @ C20
250 Ah @ C100

Je sedaj jasno našim štromarjem? :D

P.S.:
@Kr en, morava pa NUJNO na barko vgraditi še en battery monitor, ki bo znal spremljati najino porabo energije iz vseh teh silnih celic... :wink:
V dober battery monitor se vpiše tudi peukertov koeficient in tako le-ta stalno spremlja tvojo porabo in kapaciteto inteligentno prilagaja tudi glede na režim praznjenja... Ker peukertovega koeficienta proizvajalci običajno ne podajajo, ga lahko izračunaš iz podatka za C5, C20 in C100... :wink:
cinki70
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: Ne Feb 27, 2011 11:49
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a cinki70 » Pe Feb 24, 2012 21:20

Jasno kot beli dan :D verjetno sem mankal ko smo to jemali :D
Še eno podvprašanje, kateri režim praznjenja pa proizvajalci upoštevajo za navedene podatke? Povprečje C20?
Hvala za razlago :)
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Feb 24, 2012 21:57

Za štartne akumulatorje so neke DIN norme, ki jih žal ne poznam in ne vem pri katerem režimu praznjenja so izmerjene...

Če pa gledaš poltrakcijske, trakcijske in podobne mokre celice z elektrolitom, pa potem recimo AGM, VRLA (je AGM - valve regulated lead acid), GEL, pa imajo vsi navedene vse 3 kapacitete...
En primer je tukaj za našega proizvajalca TAB:
http://www.tab.si/semi_traction.php?type=1

Če ti prodajalec oziroma proizvajalec ne podata vseh treh kapacitet, potem pojdi stran, ker nimata pojma! :wink:

Za na barko pa priporočam, da vedno računate z načinom C20. Torej akumulator recimo 115P ima dejansko 135 Ah, kar na njemu tudi piše s tistimi velikimi črkami... Je pa potem napisano tudi C5 in C100, vendar na manjše...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Feb 24, 2012 23:07

admin napisal/-a:Tako banko akujev pa bi na 24V z lahkoto polnil s tokom nekje 250 A. Samo kje dobiti tak polnilec... :oops:


Vzemi tole :D
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta