Daljnogled

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Lastne izkušnje

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jun 09, 2014 10:31

Imam nekaj daljnogledov ampak vse razmeroma staro - trenutno mi padeta v misel dva
  • 8x30 Zeiss iz ok. 1970/80 - vlačil sem ga pro hribih in je prenesel vse in dobro služil, le da takrat še ni bilo polnjenja z dušikom in torej tu pa tam kakšna smet uspela priti tudi v notranjost, pa po dežju ga tudi nisem
  • en mislim da 10x 50 pogrošen ruski (prodajalec pred eno trgovino) - mehanično slab in po razmeroma kratkem času so se deli med sabo majali... in potem tudi slika ni bila več bog-ve-kaj. Za malo denarja torej malo muzike - in ni bilo vredno nakupa, čeprav se je vozil v avtu, ampak
    Nauk: zelo temeljito poglej reči, ki so poceni in če ni vredno, ne kupuj - brez veze je kupovati poceni reči zato, da jih potem mečeš proč.
  • Mislim da imam nekje tudi še vedno enega enocevnega (za iskanje prehodov v brezpotju in pri plezariji - v minimalističnem nahrbtniku vzame veliko manj prostora in je tudi lažji - ampak ga zadnjih petnajst-dvajset+ let nisem uporabljal (od zatrganja meniskusa naprej)
    Še vedno bi komu znal priti prav takle (10x povečava, 25 mm premer objektiva, masa pod 150g) za €15
    Slika
    (Hvala, DR76 - to je cena tam, kjer si predlagal).
Uporabljal občasno
  • Mic-Tic-ov Steiner s kompasom - ne vem točno kateri model - ampak ga imam v zelo lepem spominu in zato je med željami - vendar ga za mini-12 in podobne majhne reči zares ne rabim in zato za zdaj ostaja med željami.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jun 09, 2014 11:19

Najprej nekaj splošnega...
  • Kakovostni sodobni optični izdelki so izpihani in napolnjeni z dušikom, zato morajo biti plinotesni in so s tem seveda tudi vodotesni. To pa še ne pomeni nujno toliko nadtlaka, da izdelek zdrži potopitev dosti več kot en meter (ali udarec večjega vala).
  • Tudi 'morske' optične izdelke je smotrno po zalivanju temeljito izprati s sladko vodo. Ko se morska voda posuši, ostanejo kristalčki soli, ki so razmeroma trdi in razijo površine podobno, kot prah z brusnih paprijev, in kamor pride morska voda in kjer se posuši, pride do tega. Poleg tega je v morski vodi tudi magnezijev klorid, ki je higroskopen (privlači vodo) in je tako tak predmet stalno vlažen - in če obstaja možnost galvanske korozije, bo ta tekla, če temeljito ne izperemo. To zadnje zlasti velja za ne-za-morje deklarirane izdelke.

    Sicer je za daljnoglede s kompasom vprašanje
@al
al napisal/-a:Kaj pa tale PENTAX?

    To - €228,67 - je akcijska cena in če ne želiš kupovati čez internet in če dobiš po tej, kupi. Običajna cena pri tem ponudniku je namreč ok. €300. Pa žal kaže, da ni na zalogi...

    Sicer sem za tega našel cene od $150 do $700. Ampak če pri tistem cenejšem klikneš na 'shipping costs', postanejo reči malček drugačne...

    Marine 7x50 v modri barvi združuje odlično kakovost povečave in uporabnost predvsem na plovilih. Enostaven za uporabnika združuje vgrajen kompas in z LED zaslonom ponuja tudi dobro preglednost ponoči. Poseben premaz zunanjih leč prepreči vpliv vode in prahu.

    Kompas z LCD zaslonom je bedarija - gre za LCD osvetlitev kompasa... ampak izdelek je pa po specifikacijah sodeč OK.

    Ni podatkov o dimenzijah ali masi - za to velikost - 7x50 je verjetno majhen, ni pa nujno, da je lahek, ker kljub temu, da je videti 'cevast', vsebuje set prizm, to pa pomeni nekaj mase.

    Ne omenja gumi oblog, kar pomeni malo manj mase, ampak morda občutljivost na kako obešanje kam, kjer se ob guganju kam zadeva ali kam drgne - in na večje udarce.

    Vododpornost do 1,5 m - torej, kadar ti lahko pade v vodo, bi moral imeti trak, s katerim plava (take trakove se dobi).
@DR76
    Slika
    V commerce, podjetje za trgovino, zastopanje in leasing d.o.o. nima svoje domene pod tem imenom, ima pa nekaj različnih zanimivih za področja, s katerimi se ukvarja (Hi-Fi akustika, astronomska optična oprema...). Na
    Moj teleskop.si je pregled njihove za nas zanimive ponudbe - in kar zadva astronomske, ne vidim, da bi jih na astronomskih forumih posebej 'šimfali' - torej ne kaže, da bi imeli slab renome.

    Toda tudi tu marine - ali vsaj podobno odpornega - daljnogleda s kompasom nisem videl.
@mato
    Tudi Bresser med ostalim dela tudi astronomske daljnoglede - in tudi tu ne naletim na to, da bi kdo veliko pisal o slabih izkušnjah (pa sem malo iskal).

    OK cena in specifikacije - razen tega, da tudi tehta dobro kilo, o čemer je za kak daljnogled kdo že potožil - ampak ne poznam nikogar, ki bi imel to znamko.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 7095
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jan 13, 2015 20:07

Tole se mi za to ceno sploh ne zdi slaba izbira

Praktica Marine 7x50, vodotesen s kompasom
http://www.amazon.it/Praktica-Impermeab ... B0013LAZHS

A bi kdo lahko naročil v Italijo, ker je dostava brezplačna? Sicer mi ni problem doplačat za dostavo v Slo ampak imam z italijansko dostavo slabe izkušnje.

Če pa imamo koga, ki bi vse skupaj zorganiziral iz Rusije pa so gor po 80€+
dajatve na SLO meji, tako da se mi zdi tale italijanska ponudba 129€ precej ok. V Nemčiji je 199€.

Kaj mislite? Je še kdo kandidat?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jan 13, 2015 20:36

Slika

Specifikacija je videti OK.

Edino... Videti je, da je treba pri tem tipu vzeti v zakup, da če gledaš zaporedoma na drugo - precej večjo ali precej manjšo - razdaljo, moraš izostriti vsak okular posebej.

Jaz trenutno imam, kar sem rabil - in glede na to, da pri meni ne bo pretežno na eni barki, ampak v vreči, mi fizično malo manjši (po razdalji med okularjema) Pentax ustreza.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 7095
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jan 13, 2015 21:21

No, super da si to opazil glede ostrenja. Sam ne vem na kaj naj bom pozoren.
Tole z ostrenjem vsakega okularja posebej je pa, vsaj zame, kar moteče.
No ja, bomo videli. Morda še kakšen komentar.
Gartner
Kontraadmiral
Prispevkov: 267
Pridružen: So Sep 07, 2013 17:51

OdgovorNapisal/-a Gartner » To Jan 13, 2015 23:33

Čim je v nazivu NAUTIK ali MARINE cena skoči.
Uporabljam NIKON Prostaff7 8x45 Vodotesen, napolnjen z dušikom, centralno ostrenje.
Nič proti Steinerjem in podobnim, sem vse pregledal, vendar Nikon še vedno zna dobro optiko narediti. Seveda če lahko pogrešate kompas.
Pa cena je OK:
http://www.optik-pro.de/nikon-fernglas- ... e=geizhals
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 16, 2015 04:26

Takega pentaxa sem kupil.
    Izkaže se, da je to točno tisti model, za katerega je pred pol leta spraševal al, samo da je zdaj za morjeplovce malo pod €200.

    Meni ustreza tudi zato, ker je fizično malo manjši od običajnih s premerom objektiva 5 cm, saj vlačim opremo s seboj, ker nimam svojega plovila, kjer bi lahko puščal del opreme. Pa šel je skozi odprtino v vodonepropustno komoro na kinpur-jevem FJ-ju.

    Je tudi malo lažji (pod kilo) od tistega, ki si ga ogledoval ti, Marchi in recimo Steinerjev 7x50 (taki so za ok. 200 g težji). 200 g tukaj manj in 300 g tam manj v kaki mornarski vreči pa tudi ni odveč.

Kompas in vrisana merila za merjenje kotov
    @Gartner: To mi bo prišlo prav tudi, ker često plovem z majhnimi rečmi, na katerih ni GPS navigacije, pa je hitro in dovolj natančno odmerjanje azimuta koristno za določitev svojega položaja. To, da skozi daljnogled bolje vidim reč, katere azimut ugotavljam, kot če bi viziral le čez kompas, pa zmanjša verjetnost, da ne bom pravilno prepoznal orientacijske točke, po kateri določam svoj položaj.

    Če še poznam velikost ali višino reči, ki jo gledam, lahko iz kota tudi ocenim oddaljenost, tako da lahko približno določim položaj tudi že samo iz ene orientacijske točke.

    Pride pa seveda prav tudi, da ko pogledaš plovilo, ki se bliža, že v daljnogledu vidiš, če se njegov azimut ne spreminja; s tem pa takoj veš da se bo trčenje, če kdo kaj ne ukrene.

Vodotesnost - in tako naprej
    Pri vodotestnosti - na splošno, ne le pri daljnogledih - je nekaj razredov - od zavarovanosti pred meglo in vlago od oznojitve, do tega da naj zdrži dež, pa do padca v vodo do tega tule, ki ima deklarirano 1,5 m.
    Waterproof Yes (JIS Class 6 to 1.5m)


    Practica, ki si jo gledal ti, Marchi, mislim da ima enako vrsto zaščite kot tale Pentax, ampak napisano pa nisem videl. Tudi za tisti Nikon bi pa moral pogledati - verjetno pa ima podobno.

    Steiner Marine 7x50 ima verjetno podobno - razen, da trdi, da ni potrebno izostrovanje (Sprots Autofocus) in 'Waterproof: Yes'.

    Steiner Navigator pa imajo poleg tega polnjenje z dušikom pod večjim tlakom in torej potopitev na več - odvisno od tega, kje preberem (lahko odvisno od modela), do 5 m ( piše proof, kar bi moralo biti testriano, ne le zaščiteno - protected) in deset let garancije.

    Steiner Commander imajo recimo deklarirano vodoodpornost do 10 m.

    In tako naprej - do tistega za ok. €3000, ki ima med ostalim digitalni kompas z avtomatičnim upoštevanjem deklinacije (kar mora biti komplicirana reč, ker je odvisna od lokacije - in datuma oziroma letnice, ker se tudi to s časom spremenija - in res se kompasu reče Worldwide Digital). In za garancijo piše, da je tipa 'Heritage TM' - kar bi po besedi sodeč moralo pomeniti, da jamčijo, da tudi sinu ali vnuku ne bo crknil.

    Kar pač kdo rabi... in kolikor lahko za to nameni.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4361
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Jan 16, 2015 21:35

Tudi sam uporabljam Nikon-Action 10-22x50 3,8*at 10x,star 6 let in ni pripomb.Dobra optika ,le pri max.zumu bi rabil skoraj še podstavek(nogice).

http://www.amazon.com/Nikon-7234-Action ... B0002INMK0
mašinfirer
Nimbus
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Po Dec 08, 2014 11:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Nimbus » Ne Jan 18, 2015 21:33

Pentax dalnogled je med omenjenimi za morjeplovsko ceno zagotovo price performance izbira.
Optimalna povečava dalnogledov na plovilih je med 7x do 8x,vse kar je več je brez optične stabilizacije(najbolša je žiroskopska) na uzvalovanem morju neuporabno.
Nazadnje spremenil Nimbus, dne Ne Jan 18, 2015 23:23, skupaj popravljeno 1 krat.
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2393
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Ne Jan 18, 2015 22:13

Dam svoj glas za Canon 10x30 IS.
Nimbus
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Po Dec 08, 2014 11:22
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Nimbus » Ne Jan 18, 2015 22:38

Canon je dvakrat dražji ,brez kompasa in ni primeren za navigacijo.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jan 19, 2015 17:37

Canon 10x30 IS
tomaz_slo napisal/-a:Dam svoj glas za Canon 10x30 IS.

Nimbus napisal/-a:Canon je dvakrat dražji ,brez kompasa in ni primeren za navigacijo.

    Zaradi aktivne stabilizacije tresenja verjetno ni toliko kot sicer in tako potem 10x povečava ni prevelika.

    Daljnogled je manjši in verjetno priročnejši od tistih z okularjem 50mm, ampak zato je najbrž manj uporaben v mraku (če ni kje še kake 'finte').

    Ta model tudi ni waterproof, je le water protected (verjetno je to 'zavarovan pred pršcem').

    Ampak Tomaž se z njim doslej ni prevračal v vodo in se bo tako potrudil še naprej - in kot sam pravi mu za to, kar rabi, dobro služi.

    Cena? Google je pokazal cene nekje od $400 do $600 - aktivna stabilizacija ima pač svojo ceno. Tomaž, to za stabilizacijo rabi baterije? Koliko časa držijo?

    Primerljiva cena Steiner (Lovski mojster, ok. €400) Navigator 7x30 s kompasom (potopitev do 2 m, kompas, autofokus)

    Ta Steiner ima pri približno podobni ceni manjšo povečavo brez stabilizacije, je pa vodoodporen na 2 m globine in ima kompas. Pa kar kdo rabi...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2393
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Po Jan 19, 2015 17:53

Marjan Tomki napisal/-a: Tomaž, to za stabilizacijo rabi baterije? Koliko časa držijo?

Rabi 2 AA bateriji, ki pa mi držita že dve leti. Trošita se šele ob pritisku gumba za stabilizacijo. Zadostujeta za 20 ur gledanja.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jan 20, 2015 17:13

@tomaz_slo
    To morajo biti zelo dobre baterije, z nizko stopnjo samopraznjenja itn. Podobne imam jaz v Led-Lenser baterijski svetilki za pod vodo (ki jo pa uporabljam le v nuji, in tudi še svetijo).

    Ko bodo prazne, popazi, da ne zamenjaš s čim, kar bi lahko izteklo.

Še k kupljenemu Pentax-u
  • Če ni megle (Ob Ankaranski regati je bila :lol: :lol: :lol: - ta konec tedna pa se je iz Lj. lepo videl Triglav) in nastaviš razliko med očesi, je slika zelo lepo ostra.

    Ko sem danes naprej gledal specifikacije in primerjave, sem našel, da pentax tudi za cenejše modele od tega ima fazno korekcijo prizme, ki je potrebna za ostro sliko pri tem tipu daljnogleda.

    Za zdaj dobro kaže za vse tri najbolj bistvene lastnosti - jasno sliko, uporaben kompas in vodoodpornost.

    Če uporablja isti daljnogled na barki zaporedoma več ljudi, ki imajo različne razlike (dioptrije) med očmi, je za dobro ostrino dobro (nujno), da si vsak zapomni svojo nastavitev na desnem okularju. Neugodno je namreč, če mora vsak vsakič z izostrovanjem na primeren predmet poiskati razliko, da ima spet ostro sliko za obe očesi.
  • Zelo okorno je kakršno koli snemanje/nameščanje ovratnega traku (recimo menjanje navadnega traku za plavajočega, če daljnogled uporabljaš še kje, ne le na barki).

    Nekoliko sem čaral s tem zaradi pritrditve gumice za zaščito okularjev in - no ja. Videl sem zaponke za hitrejše odpenjanje, podobno kot imajo to dražji Steiner-ji.
    Slika

    Ampak preden kaj podobnega a manj dragega od 'Clic-Loc' dodam, bom potestiral, če bo stvar držala tudi kako hujše mučenje, da brez veze ne izgubim daljnogleda.
    Slika


Za primerjavo še dva - kot kaže poceni - daljnogleda s kompasom - oglasi za Amazon.com
    Praktica Marine za €129
      Na Amazonu, kamor kaže povezava, vsaj na hitro nisem našel praktično nič, kar bi mi povedalo, koliko je vreden ta daljnogled. Tule je bilo bolje - in kaže, da je dober za svojo ceno. Med ostalim piše, da je priporočena cena ok. $200, čeprav na Amazonu stane manj.

    Bresser Topas 7x50 WP s kompasom za €110
      Ta Bresser pa ni vodoodporen, čeprav ima kompas; navtični Bresser je - tudi na Amazonu - stal €162, a bo morda Bresser namesto - ali poleg - tistega modela zdaj ponujal tegale



    Precej info in primerjav sem našel zbranih tule. Recimo danes [url]primerjavo podobnih lastnosti daljnogledov podobnih cen različnih izdelovalcev[/url] - in odgovor je v grobem, za manj denarja manj muzike, ampak tudi znotraj vsake cenovne kategorije so razlike.

    In nekaj od reči, ki sem jih že omenil, sem na tej povezavi našel lepo naštetih. Če hočeš videti, ali ti bo nek daljnogled zares ustrezal, preden ga kupiš, je pač treba prej premisliti, kako in za kaj (vse) ga boš uporabljal.
    Iz tega ugotoviš, katere lastnosti potrebuješ in katere bi bile še dobrodošle. Po tem greš skozi ponudbo - tudi skozi specifikacije izdelovalca - in vidiš, ali pokrije vse, kar ti je nujno, in ali za ugodno ceno nudi še kaj, kar sicer ni nujno, a zna priti prav.

    Če se potem poklopi še ugodna cena, si blizu 'best buy', ni pa dobro pasti le na nizko ceno. Upam - in za zdaj kaže dobro - da jaz tokrat nisem :oops:
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne To Jan 20, 2015 17:35, skupaj popravljeno 2 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
al

OdgovorNapisal/-a al » To Jan 20, 2015 17:18

Oprostite, lepo prosim nekoga, ki bo vse tole prebral, da mi sporoči kateri daljnogled 7x50 je po njegovem "best buy".
Hvala.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti