bojler

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

spyder
Admiral
Prispevkov: 691
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

bojler

OdgovorNapisal/-a spyder » Sr Sep 21, 2011 19:58

Kolko časa rabi da se segreje bojler 15 litrski,če imam prikljopljeno preko motorja?Montiral sem ga in čoln na mestu lavfal do 65 stopinj pa nič ni bilo. :cry: Se splača še montirat na 220v?Ker u marini se itak tuširam pri njih.
Hvala za pomoč :D
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Sep 21, 2011 23:13

Takoj, ko termostat v motorju odpre, se prične voda v bojlerju ogrevati. Hladilna tekočina motorja mora prisilno krožiti skozi "kačo" (v spiralo navita cev) bojlerja. Bojler mora imeti termostat za regulacijo pretoka saj se voda v bojlerju naj ne bi segrela na več kot 60°C. Bojler pa mora imeti tudi tlačni varnostni ventil, da razbremeni povišan tlak v kolikor primarna regulacija odpove.

Delovna temperatura pri vseh motorjih je minimalno 80°C. Pri večini mariniziranih motorjev se prične ogrevati bojler šele, ko termostat odpre pretok. Ponavadi je že po dvajsetih minutah v 40l bojlerju voda vroča. Če se ti je motor segrel le do 65°C termostat še ni odprl in voda tako ni krožila skozi bojler.

Prav tukaj je prednost v kolikor mariniziraš avtomobilski motor, saj imajo le ti poseben izvod skozi katerega voda prisilno kroži tudi, ko še ni ogreta na delovno temperaturo motorja. Spomni se, da pozimi avto relativno hitro prične odtaljevati stekla, čeprav motor še ni popolnoma segret.
LP NT
spyder
Admiral
Prispevkov: 691
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » Če Sep 22, 2011 20:26

Priključu sem ga na 220v in voda je na začetku malo vroča(kaka 2l)potem pa mlačna.Piše da je original naštiman termostat na 60 stopinj.Je možno da ker ena ceka od tople poteka do kopalnice ,in je samo 15 l bojler,da se zgubi voda po ceveh?V kolkem času se spet segreje ,če se sprazne? :roll:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Sep 22, 2011 20:43

Bojler rabi nekaj časa, da se segreje. Tudi če topla voda iz motorja že kroži, ne bo kar takoj segrela vseh 15 litrov... Izmenjava toplote poteka preko kače v bojlerju, ki je lahko tudi že obložena z oblogo vodnega kamna in je prenos toplote še počasnejši...
Tudi na 230V ni zadeva hipna, saj je vgrajen verjetno grelec moči cca 1 kW. Po enačbi Q = m * C * (delta)T lahko izračunaš koliko časa boš porabil...

Voda se v bojlerju vedno po pol urni plovbi lepo segreje, ne smeš pa pričakovati, da bo vroča v 5 minutah...
spyder
Admiral
Prispevkov: 691
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » Če Sep 22, 2011 21:12

Ne saj ne pričakujem da bo takoj topla.Zdaj sem ravnokar na čolnu in sprobavam :D Ma nikakor da priteče vroča.Original je bila že predpriprava za toplo vodo na čolnu,samo da slučajno ne meša tople in mrzle.Nevem pa kako naj to ugotovim.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Sep 22, 2011 21:15

To si ti montiral???
Če si sam montiral si lahko kaj kiksnil glede na to, da sprašuješ če slučajno ne meša tople in mrzle...
spyder
Admiral
Prispevkov: 691
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » Če Sep 22, 2011 21:19

Ja sam in ne obvladam kaj dosti :oops: Izhod iz bojlerja od tople sem dal na rdečo cevko na čolnu,mrzlo na plavo,iz motorja so mi pa v marini priklopli.Niso pa gledali kaj sem jaz naredil.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Pe Sep 23, 2011 00:06

Prav lahko imaš zrak v ceveh. Sploh, če je bojler dosti višje od motorja. Imel sem enak problem.

Rešil sem tako, da sem zadaj na bojlerju odklopil obe cevi, ki gresta na motor in vanju počasi nalil vodo. Sprva ni bilo rezultata, potem pa je začela voda krožiti kar sama od sebe. :D

:D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
spyder
Admiral
Prispevkov: 691
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » Pe Sep 23, 2011 09:06

Je v višini motorja.Samo če odklopim cevi ki grejo na motor a ne bo tekel antifriz ven?Čudno se mi zdi ker cevi iz pipe se potem spojijo topla z mrzlo.Da niso to zamešali ko so sestavljali?
Lp
spyder
Admiral
Prispevkov: 691
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » Pe Sep 23, 2011 19:11

Rešeno.Mešala se je topla in mrzla :shock:
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Feb 05, 2012 22:01

Topla voda iz bojlerja mi uhaja v bilge. Sicer počasi tam do cca. par litrov/dan a predvsem je moteče, da se bilge pumpa vklopi tudi ponoči (no, super, da se a kdo bo to poslušal).

Problem je lahko samo pri dveh ventilih bojlerja:
1.) varnostni tlačni ventil (označen z rdečo puščico- če imam prav?). Sicer piše na nalepki na bojlerju (in ne recimo v owner's manual...), da je potrebno ventil enkrat na mesec "obrnit".
2.) ventil spodaj- za spustit vodo iz bojlerja

Problem je najbrž v vodnem kamnu.
Zanima me ali je kdo že imel podobno težavo in kakšna je rešitev:
a.) menjava ventila
b.) samo čiščenje?

hvala

Slika
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Feb 06, 2012 19:25

Poskusi očistit s solno kislino ali pa če te je strah, lahko tudi s kisom za vlaganje... Efekt bo podoben oz. isti, le čakati moraš pri kisu ene 100 krat dlje. :wink:
Najprej pa ugotovi na ziher od kje pušča...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov