Orgazmično jadranje v severnem Jadranu (Grand Soleil 40)

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

stanec
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Ne Nov 21, 2010 17:29
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a stanec » Pe Okt 04, 2013 20:17

Marchi napisal/-a:Je varna oz. bolj varna kot ostati na takem privezu. Tudi tu velja pravilo, ko prvič pomisliš, da se bi bilo dobro odmakniti od obale, POJDI!, seveda ob predpogoju, če imaš plan B.
Drugače ti ostane samo da odpreš pivo in gledaš, kaj se bo zgodilo s tvojo barko. Nekaj časa še zateguješ vrvi, dodajaš nove, ampak ko se to konča, zmaga narava. Če jo barka dobro odnese, je imela srečo, tokrat.


S tem se pa v celoti strinjam. Prav gotovo na odprtem ne bi bilo slabše, bilo bi pa zagotovo varneje.Če ste ostali brez poškodb na vezu, ste jo dobro odnesli, nisem pa prepričan, da ste spremljali vremensko napoved, saj je na različnih napovedih gotovo omenjala tudi tako možnost, kar se vam je zgodilo.
z vetrom v laseh
sodnick
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: To Maj 08, 2012 14:25
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a sodnick » Sr Nov 20, 2013 12:23

Samo vprašanje.

Gledam posnetek z Oliba, kjer smo bili tudi mi maja letos. Če se prav spomnim je pomol lepo zaprt na SZ do SV (burja), samo kot jaz vidim na posnetku, je pihalo iz JZ in zato tudi več valov. Veter ste imeli praktično v bok bark. Za to smer vetra je pomoje boljša zunanja stran pomola, ampak ko pa bi veter do konca obrnil na SZ, pa spet notranja :)
LP, Sodnick
Uporabniški avatar
ECHO
Kontraadmiral
Prispevkov: 332
Pridružen: Sr Sep 07, 2011 16:38

OdgovorNapisal/-a ECHO » Če Nov 28, 2013 16:22

Luka Olib je varna pred burjo, vzhodnikom in jugom (pravim jugom tako, tako)
Ne bi pa ostal na Olibu ob jugozahodniku ali bognedej zahodniku. Na posnetku je verjetno Lebič (nevihtni jugozahodnik), ki zna doseč viharno moč. Nastane, ko se pojavi južno ali jugozahodno od Jadrana anticiklon, s severa pa se približuje ciklon. Najprej zapiha jugo in ob premiku ciklona vzdolž Jadrana se naglo spremeni smer v jugozahodnik. (Lebičada)
Valovi so tudi značilni za lebičado. Ob prehodu ciklone tudi moč hitro pade.
Če je to, kar je na posnetku začetek lebičade, bi se definitivno pobral in šel na Silbo ali na odprto. Barka ima dost močan motor da ob uporabi pravilne tehnike izpluješ tudi pri 30 ih vozlih. Ne bi riskiral, da se komu strga muring.
Ko se ena barka nasloni na drugo je vprašanje časa kdaj bodo šle še ostale vrvi.
Jaz tudi uporabljam načelo, če pomislim na beg se že pripravim in uidem takoj, ko je možno.
Silba je dobra izbira za ta veter. Če ne bi bilo placa v luki pa levo od nje vržeš sidro in čakaš da mine, če se ti lih ne pluje, sam oktobra je po navadi.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov