Ustrezen propeler?

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

haus
Poročnik korvete
Prispevkov: 54
Pridružen: Sr Avg 18, 2010 22:40
Kraj: Radomlje

OdgovorNapisal/-a haus » To Jun 27, 2017 10:57

Končno nekaj prostih trenutkov na dopustu da napišem nekaj ugotovitev.
Z original propelerjem 11 1/8×13 dosežem 5100vrtljajev in 26 vozlov če sem sam in bolj kot ne prazen čoln.Glisiramo lahko samo 3 osebe.
Propeler 10 3/4×12 dosežem sam na čolnu 21 vozlov pri 5500 vrtljajih glisiramo ravno tako 3 osebe hitrosti in čas da pridemo iz vode zelo dolg.
Za preizkus in po priporočilih iz Adri...c p......r sem dal gor
11,375x12 od firme Michigan match pa sam enako 27 vozlov pri 5800-5900 zelo hitro iz vode in nekako imaš občutek da motor ima neko moč.Z dvema osebama pa dosežem 25.5 vozlov pri 5600 vrtljajih.Mislim da to zna biti pravi prop,ker posadka še spi nisem probal z 4 mi oz 2+3 osebe.
Poročam ko probam.

Lep morjeplovski pozdrav v pravem pomenu besede...😉👍
Bolje biti zdrav in bogat kot reven in bolan.
haus
Poročnik korvete
Prispevkov: 54
Pridružen: Sr Avg 18, 2010 22:40
Kraj: Radomlje

OdgovorNapisal/-a haus » To Jun 27, 2017 13:01

Evo probali tudi z 4 in 5 osebami,z 4 mi gladko iz vode 5200 vrtljajev hitrost 21.5 vozlov .
5 oseb težko ampak pride iz vode 4900-5000 vrtljajev ,hitrost 20 vozlov.
Kaj več bo težko iztisnit,je pa pri tem propu od 1400 vrtljajev pa do 2100 nek čuden zvok,kot bi nekaj drsalo po kovini pa še malo zvoni,ko sem dal nazaj orig.prop zvoka ni.Propeler tudi nikjer ne drsa po nogi,mogoče kdo ve kaj bi lahko to bilo,ker je nadležno.

Privijačil sem ga kot original z obema u podložkama in vse sede kot original.

Lp
Bolje biti zdrav in bogat kot reven in bolan.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » To Jun 27, 2017 16:55

:D Lepo, da si ga našel!

Morda si premalo pritegnil matico in se ti propeler vrti na puši. Ne vem kako gre pri malih propih, pri večjih je tako, da daš na matico orenk ključ, nato eden z rokavicami prime propeler, drugi pa z težjim kladivom nekajkrat useka po ključu. Tu verjetno ni treba kladive, vsekakor je pa treba dat od sebe nekaj švica.
haus
Poročnik korvete
Prispevkov: 54
Pridružen: Sr Avg 18, 2010 22:40
Kraj: Radomlje

OdgovorNapisal/-a haus » To Jun 27, 2017 21:17

Ja hmm matico sem pritegnil ravno toliko da je malce stisnilo in se je pokazala luknja za razcepko.
Tudi prej sem delal isto pa ni bilo tega zvoka.
Bom probal še brez tiste velike podložke in malo bolj zategnit.
Sicer pa je prodajalec rekel da je to pač tak propeler in se ne da nič narest in pa tudi da mere napisane na propelerjih dostikrat odstopajo od dejanskih.
Lp
Bolje biti zdrav in bogat kot reven in bolan.
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1811
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

OdgovorNapisal/-a jozko » To Jun 27, 2017 21:29

Pri menjavi elise pred zategovanjem oziroma odtegovanjem, med eliso in ohišje pete podložim ustrezen kos lesa :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » To Jun 27, 2017 22:58

Jaz eliso vedno zategnem z občutkom, da pride na luknjo za razcepko brez da se pretegnem.
Nazadnje spremenil Daki, dne To Jun 27, 2017 22:59, skupaj popravljeno 1 krat.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4854
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » To Jun 27, 2017 22:59

haus
Poročnik korvete
Prispevkov: 54
Pridružen: Sr Avg 18, 2010 22:40
Kraj: Radomlje

OdgovorNapisal/-a haus » Sr Jun 28, 2017 08:31

Bom malo bolj zategnil da vidim če bo kaj razlike.

Lp
Bolje biti zdrav in bogat kot reven in bolan.
blackhorse
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: Pe Jul 07, 2017 11:13

OdgovorNapisal/-a blackhorse » Pe Jul 07, 2017 12:15

Pozdravljeni,

Sem nov na tem forumu in moral pohvaliti, da sem našel veliko zelo uporabnih informacij za gumenjak in motor. HVALA!

Imam tomos T18 in ne najdem številk na elisi ali je 225, 250 ali 275? Če nisem na pravi temi, prosim administratorja za premik.
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2224
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » Pe Jul 07, 2017 16:22

Vtisnjene so na vrhu propelerja, pod plastično kapico.
blackhorse
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: Pe Jul 07, 2017 11:13

OdgovorNapisal/-a blackhorse » To Jul 11, 2017 14:53

Hvala za odgovor! Sem moral rdečo barvo dol spraskat :lol:

Kdo je na strani

Po forumu brska: Budra in 6 gostov