Vgradnja avtomobilskega motorja
Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator
admin
pri nas v kjer delam imamo keramično volno, ki prenese temperaturo 1100 stopinj zunaj pa lahko držiš z roko.
Če turbino preveč izoleraš pa tudi ne bo delala dobro, ker ne bo padca temperature, pa tudi ispušnega kolektorja ne smeš preveč ohladiti, da bo turbina delala normalno, ali sploh ne moreš preveč ohladiti ispušnih plinov , ker so preveč hitri,
pri nas v kjer delam imamo keramično volno, ki prenese temperaturo 1100 stopinj zunaj pa lahko držiš z roko.
Če turbino preveč izoleraš pa tudi ne bo delala dobro, ker ne bo padca temperature, pa tudi ispušnega kolektorja ne smeš preveč ohladiti, da bo turbina delala normalno, ali sploh ne moreš preveč ohladiti ispušnih plinov , ker so preveč hitri,
OM 602
bora 2
Om 602, označujejo kot neuničljiv, moraš pa vedeti; 5 cilindrov, teža cca. 220 kg ( goli motor brez sklopke, nadgradnje za hlajenje itd. ), je precej visoko grajen ( prostor? ) 90 ks, turbo 126 ks.Če rabiš takega korenjaka v redu.Ampak zakaj turbo.V redu, pridobiš na moči, pri hitrosti malo! Glede tega se tudi jaz strinjam z ADMINOM. Tu je nevarnost požara, komplicirano hlajenje turbine ( zaprti prostor ), skratka, turbo na barki, ne hvala! Razen seveda nove mašine, ampak 8000 €(goli motor, brez sklopke ) pa navzgor,uf
,za mene prevelik zalogaj. Poglej na ebay/de-innenbordmotore.
Dobro, dovolj filozofiranja in ogrevanja teme TURBO.
Pošlji mi e-naslov, da se zmeniva, kako ti posodim Lehmann-a.
LP atilone
Om 602, označujejo kot neuničljiv, moraš pa vedeti; 5 cilindrov, teža cca. 220 kg ( goli motor brez sklopke, nadgradnje za hlajenje itd. ), je precej visoko grajen ( prostor? ) 90 ks, turbo 126 ks.Če rabiš takega korenjaka v redu.Ampak zakaj turbo.V redu, pridobiš na moči, pri hitrosti malo! Glede tega se tudi jaz strinjam z ADMINOM. Tu je nevarnost požara, komplicirano hlajenje turbine ( zaprti prostor ), skratka, turbo na barki, ne hvala! Razen seveda nove mašine, ampak 8000 €(goli motor, brez sklopke ) pa navzgor,uf
Dobro, dovolj filozofiranja in ogrevanja teme TURBO.
Pošlji mi e-naslov, da se zmeniva, kako ti posodim Lehmann-a.
LP atilone
Ja točno, turbina ne bo žarela!!! Da rata jeklena oz. siva litina žareča (dobi rdečo barvo), je potrebna temperatura okrog 1000 stopinj, kar pa na srečo izpuh dizla ne omogoča. Temperatura izpušnih plinov pri dizlih je bistveno nižja... Nekje od 400 do največ 600 stopinj. Je pa druga zgodba pri bencinskih turbinskih motorjih, ki pa jih na srečo v plovilih še ni...
Za požar pa ni potrebno, da turbina žari! Njena visoka temperatura je lahko problematična...
LP
Za požar pa ni potrebno, da turbina žari! Njena visoka temperatura je lahko problematična...
LP
Nazadnje spremenil admin, dne To Dec 18, 2007 19:08, skupaj popravljeno 1 krat.
A je na sliki na tej strani spodaj (delajo senzorje tlaka) bencinska zverina, ki dela na polno, pa še malo čez?
http://www.kistler.com/do.content.si.en ... 20_Engines
http://www.kistler.com/do.content.si.en ... 20_Engines
__________________
lp
motorni
lp
motorni
Joj tole je pa strašno na teh slikah. Zagotovo ne more biti diesel, pa tudi bencinar po mojem znanju termodinamike ne "omogoča" kaj takega... Vsaj ne neka civilna izvedba, mogoče kakšni dirkalni motorji. Za dosego tega na sliki, je po mojem mnenju potrebno dovajati dodatno gorivo in kisik (zrak) v izpušni kolektor...
Če tole ni zmontirano v Photoshopu, potem je nekako naslednje. Jeklom lahko po barvi določimo kar natančno temperaturo. Moja ocena je naslednja:
- kolektor in del pred turbino: preko 1200 C
- turbina: 1100 C
- takoj za turbino: 1000 C
- prvo Y razvejišče: cca. 800 C
Jekla začnejo spreminjati barvo nad 600 C, dejansko pa opazimo šele rahlo rdečo barvo, ki nastopi med 700 in 750 C. Imam pa eno vprašanje... Če je tole res in ima turbina cca. 1100 C, me zanima katero olje je sposobno mazati ležaj pri taki temperaturi. Ali je to neko strašno "vesoljsko" olje, ali pa je tlak olja gromozanski, saj bi v nasprotnem zavrelo...
Glede temperatur je možno, da sem za malenkost zgrešil, saj je barva odvisna tudi od vrste legirnih elementov in njihove količine ter tako za natančno določitev potrebuješ natančno sestavo jekla, vendar pa je tako odstopanje nekje do največ 100 C.
LP
Če tole ni zmontirano v Photoshopu, potem je nekako naslednje. Jeklom lahko po barvi določimo kar natančno temperaturo. Moja ocena je naslednja:
- kolektor in del pred turbino: preko 1200 C
- turbina: 1100 C
- takoj za turbino: 1000 C
- prvo Y razvejišče: cca. 800 C
Jekla začnejo spreminjati barvo nad 600 C, dejansko pa opazimo šele rahlo rdečo barvo, ki nastopi med 700 in 750 C. Imam pa eno vprašanje... Če je tole res in ima turbina cca. 1100 C, me zanima katero olje je sposobno mazati ležaj pri taki temperaturi. Ali je to neko strašno "vesoljsko" olje, ali pa je tlak olja gromozanski, saj bi v nasprotnem zavrelo...
Glede temperatur je možno, da sem za malenkost zgrešil, saj je barva odvisna tudi od vrste legirnih elementov in njihove količine ter tako za natančno določitev potrebuješ natančno sestavo jekla, vendar pa je tako odstopanje nekje do največ 100 C.
LP
marinizacija
Mojstri marinizacije pozor!
Pred leti sem dal v Dalmaciji marinizirati čoln. Dal sem vgraditi "klasično" motor od golfa I. motor smo doma servisirali v "nulo". Po dolgem, dolgem čakanju mi je mehanik, za katerega so rekli, da je "vrhunski mojster" motor res manirizaral. Vse delo je bilo opravljeno kot se za Dalmatince spodobi: šlampasto, nedosledno in precej drago. Pozneje sem izvedel, da so v celi Dalmaciji tri ali štiri "radionice" kjer delajo samo marinizacijo in imajo izkušnje ter so kar solidni.
Sam se morda bolj nagibam k rešitvi, da se poišče rabljen diesel motor, ki je že bil v barki, se ga uredi in postavi v barko. Sem gledal diesel rabljene motorje za barke, tako v Italiji kot v Nemčiji se jih da dobiti po zmerni ceni, ki opravičuje nakup.
Vsekakor pa vsakomur priporočam, da si poišče za marinizacijo res pravega mojstra ( v Sloveniji jih imamo le enih par) in da se pred poslom dogovori natančno kaj vse je zajeto v ceno marinizacije(tu imajo mojstri radi finte) . lp
Pred leti sem dal v Dalmaciji marinizirati čoln. Dal sem vgraditi "klasično" motor od golfa I. motor smo doma servisirali v "nulo". Po dolgem, dolgem čakanju mi je mehanik, za katerega so rekli, da je "vrhunski mojster" motor res manirizaral. Vse delo je bilo opravljeno kot se za Dalmatince spodobi: šlampasto, nedosledno in precej drago. Pozneje sem izvedel, da so v celi Dalmaciji tri ali štiri "radionice" kjer delajo samo marinizacijo in imajo izkušnje ter so kar solidni.
Sam se morda bolj nagibam k rešitvi, da se poišče rabljen diesel motor, ki je že bil v barki, se ga uredi in postavi v barko. Sem gledal diesel rabljene motorje za barke, tako v Italiji kot v Nemčiji se jih da dobiti po zmerni ceni, ki opravičuje nakup.
Vsekakor pa vsakomur priporočam, da si poišče za marinizacijo res pravega mojstra ( v Sloveniji jih imamo le enih par) in da se pred poslom dogovori natančno kaj vse je zajeto v ceno marinizacije(tu imajo mojstri radi finte) . lp
"Dalmatino povišču pritrujena"
Seveda je možno, da je slika realna, vendar pa take temperature v izpuhu ni povzročil motor. To je neka testna naprava, pri kateri še dodatno ogrejejo izpušne pline. Predvidevam, da to z dodatnim vbrizgavanjem goriva v kolektor in seveda tudi kisika... V avtomobilu, motorju ali čolnu, pa na take temperature kar pozabite. Za F1 vsi vemo, da je čudo tehnike in še tam krivine le delno zažarijo na koncu ravnine pred zaviranjem. Ne pa pri kakšnem traktorskem dizlu.
Glede marinizacije pa se strinjam z mojim predhodnikom, da je to precej tvegano početje. Se izplača, če ste sami toliko mojstra, da znate to narediti čisto sami. Takoj ko pa začne generalno in kasneje tudi marinizacijo delati "mojster" pa je ekonomska računica vprašljiva. Vprašljiv je tudi končni rezultat takega projekta.
Za primer, da ne govorim brez veze. Že vsaj ene 100 krat sem omenil Yanmar BY, ki je bil prvo leto prodaje največje sranje od motorja. In motor je popolnoma navaden BMW 3.0d, za katerega vsi vemo, da je odličen. Avstrijci (profesionalna firma), ki so delali marinizacijo za Yanmar, so naredili kar nekaj napak in na koncu je bil cel motor sranje... Po enem letu odpravljanja težav in izboljšav, je motor postal OK. Pri tem pa imejte v glavi, da je za to marinizacijo stalo kar nekaj inženirjev in ne samo nek dalmatinski "strokovnjak"...
LP
LP
Glede marinizacije pa se strinjam z mojim predhodnikom, da je to precej tvegano početje. Se izplača, če ste sami toliko mojstra, da znate to narediti čisto sami. Takoj ko pa začne generalno in kasneje tudi marinizacijo delati "mojster" pa je ekonomska računica vprašljiva. Vprašljiv je tudi končni rezultat takega projekta.
Za primer, da ne govorim brez veze. Že vsaj ene 100 krat sem omenil Yanmar BY, ki je bil prvo leto prodaje največje sranje od motorja. In motor je popolnoma navaden BMW 3.0d, za katerega vsi vemo, da je odličen. Avstrijci (profesionalna firma), ki so delali marinizacijo za Yanmar, so naredili kar nekaj napak in na koncu je bil cel motor sranje... Po enem letu odpravljanja težav in izboljšav, je motor postal OK. Pri tem pa imejte v glavi, da je za to marinizacijo stalo kar nekaj inženirjev in ne samo nek dalmatinski "strokovnjak"...
LP
LP
motor
marjanr
kakšen material si uporabil za izdelavo izpušnega kolektorja in s katero vodo ga hladiš?
lp
kakšen material si uporabil za izdelavo izpušnega kolektorja in s katero vodo ga hladiš?
lp
Re: motor
bora2 napisal/-a:marjanr
kakšen material si uporabil za izdelavo izpušnega kolektorja in s katero vodo ga hladiš?
lp
Pozdravljeni
Če sprašuješ mene,ispušni kolektor sem izdelal iz 2,5mm rostfrei
zunanje cevi in 3mm notranje cevi,hladi pa se z morsko vodo,ki,dred
tem hladi toplotni izmenjevalec in se skozi kolektor izteka in še
dodatno hladi ispušni sistem.
Če te še kaj zanima pa vprašaj.
LP
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov
