Vgradnja avtomobilskega motorja

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

bora2
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Ne Okt 28, 2007 14:13

OdgovorNapisal/-a bora2 » So Dec 15, 2007 13:06

admin
pri nas v kjer delam imamo keramično volno, ki prenese temperaturo 1100 stopinj zunaj pa lahko držiš z roko.
Če turbino preveč izoleraš pa tudi ne bo delala dobro, ker ne bo padca temperature, pa tudi ispušnega kolektorja ne smeš preveč ohladiti, da bo turbina delala normalno, ali sploh ne moreš preveč ohladiti ispušnih plinov , ker so preveč hitri,
bora2
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Ne Okt 28, 2007 14:13

OdgovorNapisal/-a bora2 » So Dec 15, 2007 13:27

antilone
ravno to rabim. ogledanega imam mercedesa om 602 td.
Za literaturo bi bil zelo hvaležen.

lp
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » So Dec 15, 2007 15:17

Seveda je res, ampak v navtiki se turbina ponavadi izolira s stekleno volno ali čim podobnim. Mene osebno to zelo moti!

LP
monster_d
Kapitan
Prispevkov: 196
Pridružen: Ne Apr 08, 2007 18:43
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a monster_d » So Dec 15, 2007 15:35

Turbina kaj sama od sebe pri normalni voznji nebo zarela, jo je treba en cas gnat na visokih turah, za kolektorje pa se dobijo povoji, odporni do 1200stopinj.
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OM 602

OdgovorNapisal/-a atilone » Ne Dec 16, 2007 18:41

bora 2

Om 602, označujejo kot neuničljiv, moraš pa vedeti; 5 cilindrov, teža cca. 220 kg ( goli motor brez sklopke, nadgradnje za hlajenje itd. ), je precej visoko grajen ( prostor? ) 90 ks, turbo 126 ks.Če rabiš takega korenjaka v redu.Ampak zakaj turbo.V redu, pridobiš na moči, pri hitrosti malo! Glede tega se tudi jaz strinjam z ADMINOM. Tu je nevarnost požara, komplicirano hlajenje turbine ( zaprti prostor ), skratka, turbo na barki, ne hvala! Razen seveda nove mašine, ampak 8000 €(goli motor, brez sklopke ) pa navzgor,uf :cry: ,za mene prevelik zalogaj. Poglej na ebay/de-innenbordmotore.
Dobro, dovolj filozofiranja in ogrevanja teme TURBO.
Pošlji mi e-naslov, da se zmeniva, kako ti posodim Lehmann-a.

LP atilone
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Dec 16, 2007 20:09

Ja točno, turbina ne bo žarela!!! Da rata jeklena oz. siva litina žareča (dobi rdečo barvo), je potrebna temperatura okrog 1000 stopinj, kar pa na srečo izpuh dizla ne omogoča. Temperatura izpušnih plinov pri dizlih je bistveno nižja... Nekje od 400 do največ 600 stopinj. Je pa druga zgodba pri bencinskih turbinskih motorjih, ki pa jih na srečo v plovilih še ni...
Za požar pa ni potrebno, da turbina žari! Njena visoka temperatura je lahko problematična...

LP
Nazadnje spremenil admin, dne To Dec 18, 2007 19:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Dec 17, 2007 18:35

A je na sliki na tej strani spodaj (delajo senzorje tlaka) bencinska zverina, ki dela na polno, pa še malo čez?
http://www.kistler.com/do.content.si.en ... 20_Engines
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Dec 17, 2007 21:44

Joj tole je pa strašno na teh slikah. Zagotovo ne more biti diesel, pa tudi bencinar po mojem znanju termodinamike ne "omogoča" kaj takega... Vsaj ne neka civilna izvedba, mogoče kakšni dirkalni motorji. Za dosego tega na sliki, je po mojem mnenju potrebno dovajati dodatno gorivo in kisik (zrak) v izpušni kolektor...
Če tole ni zmontirano v Photoshopu, potem je nekako naslednje. Jeklom lahko po barvi določimo kar natančno temperaturo. Moja ocena je naslednja:
- kolektor in del pred turbino: preko 1200 C
- turbina: 1100 C
- takoj za turbino: 1000 C
- prvo Y razvejišče: cca. 800 C

Jekla začnejo spreminjati barvo nad 600 C, dejansko pa opazimo šele rahlo rdečo barvo, ki nastopi med 700 in 750 C. Imam pa eno vprašanje... Če je tole res in ima turbina cca. 1100 C, me zanima katero olje je sposobno mazati ležaj pri taki temperaturi. Ali je to neko strašno "vesoljsko" olje, ali pa je tlak olja gromozanski, saj bi v nasprotnem zavrelo...

Glede temperatur je možno, da sem za malenkost zgrešil, saj je barva odvisna tudi od vrste legirnih elementov in njihove količine ter tako za natančno določitev potrebuješ natančno sestavo jekla, vendar pa je tako odstopanje nekje do največ 100 C.

LP
bora2
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Ne Okt 28, 2007 14:13

OdgovorNapisal/-a bora2 » To Dec 18, 2007 17:27

Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2636
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Dec 19, 2007 16:26

Prav to sliko sem zasledil v tiskanem katalogu te firme že pred več kot 10 leti, pa je bolj malo verjetno, da so jo obdelali s kakim programom. Je pa res, da komaj verjameš, kar vidiš.
__________________

lp

motorni
rabuni
Viceadmiral
Prispevkov: 491
Pridružen: Pe Sep 07, 2007 11:04
Kraj: Rogaška Slatina

marinizacija

OdgovorNapisal/-a rabuni » Sr Dec 19, 2007 17:14

Mojstri marinizacije pozor!
Pred leti sem dal v Dalmaciji marinizirati čoln. Dal sem vgraditi "klasično" motor od golfa I. motor smo doma servisirali v "nulo". Po dolgem, dolgem čakanju mi je mehanik, za katerega so rekli, da je "vrhunski mojster" motor res manirizaral. Vse delo je bilo opravljeno kot se za Dalmatince spodobi: šlampasto, nedosledno in precej drago. Pozneje sem izvedel, da so v celi Dalmaciji tri ali štiri "radionice" kjer delajo samo marinizacijo in imajo izkušnje ter so kar solidni.
Sam se morda bolj nagibam k rešitvi, da se poišče rabljen diesel motor, ki je že bil v barki, se ga uredi in postavi v barko. Sem gledal diesel rabljene motorje za barke, tako v Italiji kot v Nemčiji se jih da dobiti po zmerni ceni, ki opravičuje nakup.
Vsekakor pa vsakomur priporočam, da si poišče za marinizacijo res pravega mojstra ( v Sloveniji jih imamo le enih par) in da se pred poslom dogovori natančno kaj vse je zajeto v ceno marinizacije(tu imajo mojstri radi finte) . lp
"Dalmatino povišču pritrujena"
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Dec 19, 2007 17:28

Seveda je možno, da je slika realna, vendar pa take temperature v izpuhu ni povzročil motor. To je neka testna naprava, pri kateri še dodatno ogrejejo izpušne pline. Predvidevam, da to z dodatnim vbrizgavanjem goriva v kolektor in seveda tudi kisika... V avtomobilu, motorju ali čolnu, pa na take temperature kar pozabite. Za F1 vsi vemo, da je čudo tehnike in še tam krivine le delno zažarijo na koncu ravnine pred zaviranjem. Ne pa pri kakšnem traktorskem dizlu. :D :D

Glede marinizacije pa se strinjam z mojim predhodnikom, da je to precej tvegano početje. Se izplača, če ste sami toliko mojstra, da znate to narediti čisto sami. Takoj ko pa začne generalno in kasneje tudi marinizacijo delati "mojster" pa je ekonomska računica vprašljiva. Vprašljiv je tudi končni rezultat takega projekta.
Za primer, da ne govorim brez veze. Že vsaj ene 100 krat sem omenil Yanmar BY, ki je bil prvo leto prodaje največje sranje od motorja. In motor je popolnoma navaden BMW 3.0d, za katerega vsi vemo, da je odličen. Avstrijci (profesionalna firma), ki so delali marinizacijo za Yanmar, so naredili kar nekaj napak in na koncu je bil cel motor sranje... Po enem letu odpravljanja težav in izboljšav, je motor postal OK. Pri tem pa imejte v glavi, da je za to marinizacijo stalo kar nekaj inženirjev in ne samo nek dalmatinski "strokovnjak"...

LP
LP
bora2
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Ne Okt 28, 2007 14:13

motor

OdgovorNapisal/-a bora2 » Sr Jan 02, 2008 10:34

marjanr
kakšen material si uporabil za izdelavo izpušnega kolektorja in s katero vodo ga hladiš?

lp
MarijanR
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 133
Pridružen: Če Jun 28, 2007 08:44
Kraj: Radenci

Re: motor

OdgovorNapisal/-a MarijanR » Sr Jan 02, 2008 18:42

bora2 napisal/-a:marjanr
kakšen material si uporabil za izdelavo izpušnega kolektorja in s katero vodo ga hladiš?

lp


Pozdravljeni
Če sprašuješ mene,ispušni kolektor sem izdelal iz 2,5mm rostfrei
zunanje cevi in 3mm notranje cevi,hladi pa se z morsko vodo,ki,dred
tem hladi toplotni izmenjevalec in se skozi kolektor izteka in še
dodatno hladi ispušni sistem.
Če te še kaj zanima pa vprašaj.

LP
bora2
Kapitan fregate
Prispevkov: 114
Pridružen: Ne Okt 28, 2007 14:13

OdgovorNapisal/-a bora2 » Pe Jan 04, 2008 19:00

marjanr
nekje sem zasledil, da kolektor ni v redu, če je iz inoksa ker ga razžerajo žvepleni ispušni plini, koliko časa je že v obratovanju ?
Kaj je boljše, hladiti kolektor z morsko vodo, ali hladiti z vodo iz motorja.
oba sistema pa izdeluje BOWMAN
LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov