AKUMULATOR

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
glens
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: To Avg 17, 2010 18:25
Kraj: ACI Ičići

OdgovorNapisal/-a glens » Sr Apr 20, 2011 15:51

Se mi je zdelo, da tudi tebe to zanima :D
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Apr 20, 2011 22:02

Nikola Tesla napisal/-a:Ni problem a je + na levi ali desni ampak nastavek, ki vedno paše in ima različen premer za + in -. Napačna oznaka pa je napaka proizvajalca. Imam precej za opisat glede kvalitete akumulatorjev še posebej tistih najdražjih, ampak še vedno čakam na rešitev reklamacije Veloga za moje akumulatorje, ki so šli sami od sebe rakom žvižgat. Evidentno zaradi napake proizvajalca pa mi še do danes niso vrnili denarja. Verjetno bom moral opisati svojo izkušnjo v detalje v kolikor ne povrnejo kupnine.
LP NT


Seveda je problem v tem, da obstaja levi in desni plus... Tako so potem zmontirali desni akumulator v ohišje od levega... Ali pa na koncu vžgali oznake od levega... Nekaj od tega pač...
Je pa res, da je + pol malce večji po premeru kot -, vendar je razlika premajhna. Kot je napisal Grega295, če malo potolčeš gre skupaj...
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » Če Apr 21, 2011 00:07

glens napisal/-a:Danes sm na mornarju zasledil tale link: http://www.avto.net/mornar2003/ad.asp?ID=102271 , pa me zanim, če so dobri ti akumulatorji, saj je cena zelo ugodna. Uporabljal bi ga pa za porabnike in ne kot štartni akumulator.

LP

Prvič slišim.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6231
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Apr 21, 2011 08:32

Na nalepki na eni od slik piše Oerlikon - tako se je imenovala firma, ki je med drugo svetovno vojno delala (zelo pohvaljene) protiletalske topove. Ampak od takrat je že dolgo...

Slika

Ostale reference na slikah so pa nekam v Rusijo. Rabimo kake poskusne zajčke?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Apr 21, 2011 09:06

Jaz se ne spoznam najbolje...

Jaz moram menjati akomulator. Ali je ta primeren tudi kot startni za 90HP 4T? ne vem koliko potegne starter.
Nasvet pa bom zajcek :)
Edit: Sem že prebral, da je primeren.
Se me ne bo kdo napadel bi vprasal vas, ki ste bolj domaci tu, v cem naj bi sploh bila razlika napram "navadnim" startnim. Naj bi zdrzal globlja praznenja?
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » Če Apr 21, 2011 10:26

Jaz bi se raje odločil za preverjen akumulator vsaj, dokler osebno ne bi iz zaupanja vrednih virov izvedel kakšno izkušnjo, se mi ne da ekperimetirat na barki, da bi prišparal 50€. AGM 100Ah, stane min. 150€, ta cena je pa smešna, kot že rečeno malo denarja malo muzike, vendar, ne trdim da je vsaka poceni stvar zanič, ampak bi raje počakal, da kdo drug poskusi kako je s tem akumulatorjem.

Ker na koncu če si poskusni zajček, te Akumulator stane 200€ , 50€ za kitajca, potem ko pa vidiš da to ni to, pa kupiš še nek normalen akumulator 150€, na koncu te vseskupaj stane 200€, kar pa je zelo drago.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2024
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Če Apr 21, 2011 19:08

Da si sposodim temo: kdaj na manjšem plovilu, kjer je le štartni akumolator zamenjati le tega? Moj je sedaj star 5 let in zaenkrat kresne motor brez problemov (tudi pozimi sem ga 1x mesečno startal).
Kaj svetujete? Ali zamenjati, ali počakati, da bo začel kazati znake staranja in sabo vozit kable za vžig? Uporabljam ga le za start, drugih porabnikov ni. Letos bo mogoče še elektro motor za izplutje iz veza na plitvini (5-10min), če sebo obneslo.
mirno morje
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » Če Apr 21, 2011 20:15

Startnega tako na bencinski kupiš, kdar hočeš, nima smisla prej preden se ne pokaže problem, ob pravilnem polnjenju, uporabi in vzdrževanju, ni razloga v kolikor imaš kvaliteten akumulator da nebi zdržal tudi več kot 5let.
Kabli za vžig pa tako morajo biti na barki vedno.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Če Apr 21, 2011 21:07

Roman1, kot ti je že Gaso povedal - ne kompliciraj!!

Na vsakem plovilu je vedno dobrodošel kakšen meter vodnika 35mm, s katerim povežeš plus pole v primeru, da ti servisni akumulator rikne.
Minus poli med akumulatorji tako ali tako morajo biti povezani.
Lahko pa si montiraš "emergency switch", stikalo, ki povezuje vse akumulatorje med seboj. Ampak za tega sme vedeti edino lastnik pa še ta ne sme biti pozabljiv.
Sicer bo na plohih v vodi porival barko, da bo vžal motor. :lol:
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Apr 22, 2011 10:58

Roman na njegovem čolnu nima dveh bank, saj gre za manjše plovilo...
Bi pa svetoval 2 akumulatorja kar paralelno, če misliš spluti še malo na elektriko... Elektro izvenkrmni motor je namreč kar precej požrešen in bo en aku lahko malce prešvoh...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Apr 22, 2011 13:14

Gaso napisal/-a:Ker na koncu če si poskusni zajček, te Akumulator stane 200€ , 50€ za kitajca, potem ko pa vidiš da to ni to, pa kupiš še nek normalen akumulator 150€, na koncu te vseskupaj stane 200€, kar pa je zelo drago.


Na svetu skorajda ni stvari, ki je nekdo ne bi izdelal še slabše in prodal še ceneje. Tako postanejo ljudje, ki se ozirajo samo na ceno, pravična žrtev takšnih mahinacij.
Nespametno je plačati preveč, še slabše je plačati premalo. Če plačate preveč, boste izgubili nekaj denarja in to je vse. Če pa plačate premalo, boste včasih izgubili vse, ker kupljen izdelek ne more izpolnjevati naloge, ki mu je namenjena.

Zakoni ekonomije onemogočajo, da za malo denarja dobite veliko vrednost. Če sprejmete najnižjo ponudbo, morate pripraviti nekaj denarja za tveganje, kateremu ste izpostavljeni. In če to storite, to pomeni, da imate dovolj denarja, da plačate nekaj boljšega.

John Ruskin
Angleški socialni reformator
(1819 - 1900)
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3328
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Apr 24, 2011 23:32

Spet nekaj "A je To" vprasanj z moje strani:

1) Ravnokar sem po enem tednu prisel na plovilo in voltmeter kaze pod 12V, tam nekje 11,7 (je analogni). Priblizno enako je za startni in servisni akumulator. Nazadnje sem bil na plovilu 1 teden nazaj; barka je bila vsaj 30 ur priklopljena na 220V preden sem jo zapustil. A je normalno, da se v voltaza v enem tednu spusti pod 12V? (vsa glavna stikala so bila izklopljena, akumulatorja sta nova, soncna celica se ni zmontirana).

2) Po priklopu 220V, ni voltaza nic poskocila, je se vedno pod 12V, ceprav bi polnilec moral zagotavljati nad 12V. Je normalno, da analogni stevec se vedno kaze pod 12V ob priklopu 220V? Kot berem tule, str. 37, bi moral biti polnilni tok vsaj 13,8V. Je mozno da polnilec ne dela?
Dioda "charging" sicer sveti in je rdeče barve - na strani 44 tule piše, da je torej akumulator med 10% in 50% napolnjenosti.
Edit: po 8 urah polnjenja, še vedno voltaža obeh aku. pod 12V, dioda še vedno rdeča.

3) Na barki sem podedoval Waeco Mobitronic 915-012TB polnilec.
Zanima me v kakem rangu je ta polnilec; a je to ze t.i. "pametni regler" ali bolj jajc, ki bi ga bilo treba zamenjati, ce bi zelel imeti sistem, kot smo govorili tule?
A je regulator za alternator ponavadi ločena enota, ali gre za isti kos, ki pretvarja tudi iz 220V v marini?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Apr 25, 2011 08:46

1,2 - Ne v enem tednu napetost ne bi smela pasti pod 12V. Verjetno, da je voltmeter netočen. Uporabi instrument in izmeri. Tako boš tudi ugotovil, če ti polnilec polni. Ko polnilec polni se napetost na aku sponkah poviša. Tok merimo v amperih.

3. Alternator regulator NIMA NIČ SKUPNEGA z ničemer drugim kot SAMO Z ALTERNATORJEM, zato se mu tudi tako reče!!!!
LP NT
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Po Apr 25, 2011 17:24

Ugotovil sem, da je pri prejšnjem aktivnem Gregorjevem švasanju :lol: akumulatorjev prišlo tudi do okvare na polnilcu in ne samo na radiu in Vhf postaji. Zato je napetost na servisnih akumulatorjih pod 12V, medtem ko je startni 12,7V. (kljub temu, da je priklopljen na obalo)

Mu pa deluje polnenje preko alternatorja in ločilne diode. Tu se je takoj videlo, da je startna baterija v redu in jo je alternator polnil z dobrimi 3A, medtem ko je hotela servisna baterija skoraj 17A. Seveda bi tok po daljšem obratovanju motorja sčasoma padal.

Ima pa Grega stalno priklopljen računalnik in tudi radio mu stalno brenči. Tako da bo rešitev problema v popravilu ali menjavi polnilca. (tudi v solarnem modulu, da mu čez teden ohranja akumulatorje)

Današnja rešitev pa je bila: odhod na morje in uživanje. :D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Apr 27, 2011 11:56

Fantje a je kdo od vas zainteresiran za group buy akumulatorjev iz Kitajske? Danes mi je malo dolgčas in sem na Alibabi našel AGM akumulatorje 12V 200Ah, ki bi pripeljani v Slovenijo z vsemi stroški prišli cca 200€ po komadu (šibkejši pa ustrezno manj). Minimalna količina za naročilo se giblje od 50 do 100 kosov, odvisno od proizvajalca. Če bi zbrali zadosti interesentov, bi jaz organiziral uvoz.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov