pooblastilo za vožnjo tujega plovila

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » To Jun 04, 2013 17:58

DR.E napisal/-a:Samo Muenchen je bil vedno drag, je pa bil primeren, ker so v dveh ulicah, ki jih zdaj ne bi omenjal znali srpsko-hrvatski.

Se spomnim lastnika trgovine Bačka export, ki se je sredi Muenchna javljal na (stari stacionarni) telefon z MOLIM :lol:
kiti
Poročnik korvete
Prispevkov: 57
Pridružen: Po Sep 20, 2010 19:31
Kraj: Dolenjska

OdgovorNapisal/-a kiti » Sr Jun 05, 2013 06:53

GASO je napisal/a:

Pooblastila ne potrebuje, ožje sorodstvo se pravi 1. koleno (sin, hčerka, oče, mama) ter partner, samo ne takšen na koruzi. Za vse ostale pa je potrebno pri HR notarju overjeno pooblastilo, v katerem lastnik plovila napiše podatke osebe in da dovoli, da upravlja s plovilom. Simpl ko pasulj.



Sem bil na kapitaniji v ponedeljek in vprašam glede sina ,če lahko
vozi sam pa mi je takoj sprintal PUNOMOĆ za izpolnit. Tako da mora
imeti tudi sin OIB št.. Tekst je v hrvaščini ,lahko pa overim pri nas na UE.

Lp

Miran
klemvo
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Jul 08, 2013 14:07

pooblastilo

OdgovorNapisal/-a klemvo » Po Jul 08, 2013 14:19

Pozdravljeni

Če sem prav razumel iz vseh vaših odgovorov...Rad bi posodil jadrnico prijatelju za 14 dni. Jadrnica je registrirana v Piranu - SLO zastava. Ko bo šel prijatelj na hrvaško, je dovolj pooblastilo lastnika barke overjeno na SLO UE?
To sparašujem, ker dobivam cel kup različnih informacij, da stvar sploh ni možna, če na barki ni lastnik.

hvala za odgovor
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: pooblastilo

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Jul 08, 2013 14:37

klemvo napisal/-a:Pozdravljeni

Če sem prav razumel iz vseh vaših odgovorov...Rad bi posodil jadrnico prijatelju za 14 dni. Jadrnica je registrirana v Piranu - SLO zastava. Ko bo šel prijatelj na hrvaško, je dovolj pooblastilo lastnika barke overjeno na SLO UE?
To sparašujem, ker dobivam cel kup različnih informacij, da stvar sploh ni možna, če na barki ni lastnik.

hvala za odgovor


Pa koga sprašuješ, da dobiš različne info?

Tukaj, na morjeplovcu, je pravi naslov!
Info si pa itak sam izluščil in imejte se lepo. Oz. prijatelj s tvojo barko.


LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
klemvo
Prispevkov: 2
Pridružen: Po Jul 08, 2013 14:07

Re: pooblastilo

OdgovorNapisal/-a klemvo » Po Jul 08, 2013 14:52

pajer1 napisal/-a:
klemvo napisal/-a:Pozdravljeni

Če sem prav razumel iz vseh vaših odgovorov...Rad bi posodil jadrnico prijatelju za 14 dni. Jadrnica je registrirana v Piranu - SLO zastava. Ko bo šel prijatelj na hrvaško, je dovolj pooblastilo lastnika barke overjeno na SLO UE?
To sparašujem, ker dobivam cel kup različnih informacij, da stvar sploh ni možna, če na barki ni lastnik.

hvala za odgovor


Pa koga sprašuješ, da dobiš različne info?

Tukaj, na morjeplovcu, je pravi naslov!
Info si pa itak sam izluščil in imejte se lepo. Oz. prijatelj s tvojo barko.


LP

.


hvala za odgovor...odslej poslušam samo še vas!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Jul 08, 2013 15:18

.

Ejga, tudi tukaj gori na forumu ni vseznalstvo!

Tako vprašanje, kot si ga imel ti, pa z levo roko in tazadnjim prstom iz najbolj zakotnega zaliva v nulo rešimo tik-tak!

LP

Slika

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
padunkl
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Po Jul 18, 2011 11:10

Re: pooblastilo

OdgovorNapisal/-a padunkl » Če Jul 11, 2013 09:30

klemvo napisal/-a:Pozdravljeni

Če sem prav razumel iz vseh vaših odgovorov...Rad bi posodil jadrnico prijatelju za 14 dni. Jadrnica je registrirana v Piranu - SLO zastava. Ko bo šel prijatelj na hrvaško, je dovolj pooblastilo lastnika barke overjeno na SLO UE?
To sparašujem, ker dobivam cel kup različnih informacij, da stvar sploh ni možna, če na barki ni lastnik.

hvala za odgovor


Jaz sem pooblastilo v petih jezikih, ki sem ga našel na tem forumu,
overil pri notarju (obiliježnik) za kar sem plačal slabih 50 HRK.
Kolega in njegovo dečvo sem še dodal na popis posadke in na kapetaniji poštemplal (brezplačno).

Sicer so na karti navedene vse kapitanije s tel. ciframi, pa jih "pitaš šta ti treba". Vsaj v Puntu so zelo prijazni, ustrežljivi in pripravljeni pomagati.
lpg
inoswim
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 11:26

OdgovorNapisal/-a inoswim » Po Apr 28, 2014 08:31

To tudi mene bega, so pooblastila enakovredna v vseh jezikih držav članic EU ali ne? Sam bi rad vozil kolegov čoln po hrvaškem. Opcija je tudi prevod dokumentov http://www.alkemist.si/prevajanje/cenik. Je že kdo imel kaj problemo z pooblastili, kakšne so kazni?
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Apr 28, 2014 08:44

.

Zakaj kazni?

Ko boš imel uradno overjeno pooblastilo, boš po črki zakona.

Samo ta drugi, ki ima pooblastilo mora vedet, da ima samo on pravico da upravlja s plovilom. Osebe , ki jih vozi s seboj niso tretirani, čeprav so, kot družinski člani lastnika plovila.

Se pravi samo on, pooblaščenec, in nihče drug!

Nekaj si pa zapomni. Če ne iščeš težav jih tudi nimaš. Kar po pravilu se prekrškarje ujame, ker ga sami pobiksajo. Glisiranje v nedovoljenem območju je pogost razlog. Pri vplutju v lošinjski ali pa medulinski zaliv, naprimer, je že veliko navtikov plačalo nemajhno kazen. Potem pa pregledajo vse in se izkaže, da to in to , pa še to, itd, ... ni v redu.
V vseh letih plovbe sem samo enkrat doživel kontrolo, pa še ta je bila rutinska, ker smo najprej na pomolu poklepetali. Saj veš, vreme, pa če je kaj novega, itd. Pa vpraša če imam čas, da napravimo kontrolo, papirjev plovila. Vse zelo korektno.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

OdgovorNapisal/-a andrejv » Po Apr 28, 2014 16:24

Pravilnik o "dolazku stranih jahti" je popolnoma jasen kar se pooblastila tice, vse pise v 6. clenu:


Na plovilu u vlasništvu fizičke osobe ili fizičkih osoba, koje plovi u Republici Hrvatskoj mogu se za vrijeme plovidbe nalaziti vlasnik plovila, članovi njegove uže obitelji i osobe koje vlasnik plovila za to pisano ovlasti.
Potpis vlasnika na pisanom ovlaštenju iz stavka 1. ovoga članka mora biti ovjeren od domaćeg ili stranog nadležnog tijela.
Na plovilu u vlasništvu pravne osobe, koje plovi u Republici Hrvatskoj mogu se za vrijeme plovidbe nalaziti zaposlenici pravne osobe ili osobe ovlaštene za korištenje plovila temeljem pisane punomoći.
Na tekstu punomoći iz stavka 3. ovoga članka mora biti jasno ispisano ime i prezime odgovorne osobe u pravnoj osobi koja je potpisala i ovjerila pečatom punomoć, vremensko razdoblje korištenja plovila na koje se punomoć odnosi, ime i prezime osobe koja je odgovorna za upravljanje plovilom, ukoliko plovilo nema stalno zaposlenu posadu te imena svih osoba koje će u vremenskom razdoblju važenja punomoći boraviti na plovilu.


Kar se pa jezika tice, jaz imam ze vrsto let pooblastilo v slovenscini in so vedno bili zadovoljni. Vendar za vsak slucaj, ni ovire, da si ga sami napisete v hrvascini in overite pri nasem notarju.

Trik je namrec v tem, da MORA BITI OVERJEN PODPIS, in ne dokument. Torej ce napisete karkoli, bo nas notar potrdil vas podpis in to je dovolj. Predvidevam da se da najti kaksen vzorec "punomoci" tudi na netu...in potem ga pred notarjem podpisete in to je to.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Po Apr 28, 2014 22:46

A ima kdo link na primer takega pooblastila?
Po možnosti v hrvaščini.
Na hitro ga nisem našel na netu - veliko govora o tem, a nobenega primera.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Apr 28, 2014 22:57

Punomoć za upotrebljavanje dolje navedenog plovila. U slučaju davanja na korištenje dolje navedenog plovila trečjoj osobi, odgovornost je na opunomoćeniku, koji jamči u slučaju nesreče, štete ili nepravilnog odnosno protupravnog korištenja.

Tip Broda, broj trupa, registarski broj/Ime plovila
Vlasnik
Opunomoćenik
Valjanost punomoči
Podpis vlasnik


Prevedi v SLO in vse skupaj na eni strani (dvojezično), daj overit na UE.

lpM
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Apr 29, 2014 05:51

V kazalu baze znanja v razdelku 'Pravne zadeve' je bila tudi povezava na temo Ali lahko čoln upravlja oseba brez lastnika na krovu, v tisti pa povezava na en 'doc' z besedilom v več (petih?) jezikih.

Samo meni od tule kupa reči ne odpre, tako da tudi ko poskusim - in ne odpre - ne morem zanesljivo reči, ali je ta vzorec pooblastila še na povezavi ali ne.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a DR76 » To Apr 29, 2014 10:39

Vzorec na zgornji povezavi je še na voljo.
McKenzy
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 137
Pridružen: So Feb 08, 2014 20:17

OdgovorNapisal/-a McKenzy » To Apr 29, 2014 21:03

Pozdravljeni,

tudi mene bega kako pluti brez zapletov na hrvaški. Namreč večkrat uporabljam plovilo s slovensko zastavo na hrvaškem, katerega lastnik je oče, vedno pa ga pripeljem na hrvaško na prikolici. Še nikoli me ni nihče povprašal po pooblastilu, tudi na luški kapetaniji na Krku so mi zatrdili da ne rabim pooblastila. Prebiram vaša poste, v katerih zatrjujete, da je tudi ožjim sorodnikom potrebno imeti pooblastilo. Poleg tega pa sem v e-navtiki prebral članek, kjer piše, da to ni potrebno. Torej, je ali ni ? Hvala za odgovore :)



Torek, 09 Julij 2013 09:29
Kdo je lahko na plovilu?

Na plovilu v lasti fizične osebe oziroma več fizičnih oseb, mora biti med plovbo po Hrvaških vodah lastnik plovila oziroma član njegove ožje družine. Za člane ožje družine se štejejo mož ali žena lastnika, starši lastnika, bratje in sestre ter otroci in vnuki soproga ali soproge. Plovilo lahko uporabljajo tudi prijatelji lastnika. V tem primeru morajo imeti na plovilu tudi podpisano in overjeno pooblastilo za uporabo plovila.

http://www.enavtika.si/novice/1082-kako ... z-zapletov

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov