Spet jadra na Zbiljskem jezeru

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Osamosvojitvena regata 2019

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 14, 2020 11:21

Osamosvojitvena regata 2019 - priprava - dan prej Božič, 25.12.
    Boštjan je na ta dan utegnil šele opoldne. Mimogrede sva 'vrgla uč' še na nekaj klubskih jadrnic, ki čez zimo počivajo zraven Zbiljskega jezera. Ker me trenutno ne zanima umetniški vtis, me moja senca na sliki ne moti
    Slika

    Takole nas pričakajo jadrnice na plavajočem pomolu. Jutranja slana se je že posušila, razen v senci za čolnom na pomolu.
    Slika

    Pogled na nekaj orodja iz mojega nahrbtnika - ona bela stvar z luknjami je moj 'augenmass'
    Slika

    Takole pa okrog 15 30 že skoraj pade senca na plavajoči pomol - še malo pa se ne bo več dalo... Ropotija je pa na brisači (teoretično, seveda) zato, da drobne reči ne padajo skozi špranje med deskami plavajočega pomola
    Slika

    Na tej je bilo treba 'razštrikati' vrvice pri pedalih, s katerimi krmariš mini-12
    Slika

    Dan je kratek In ko ob tričetrt na štiri pospravljamo, je (jugo)zahodno obzorje tako
    Slika

    ampak pospraviti bomo še videli. Vse kaže na mirno noč in glede na to, da bomo tudi zjutraj zgodnji, pustimo brez rigoroznega prvezovanja.
    Slika

    in ko odhajamo je 'kičasto', ampak jaz nimam nič proti.
    Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Feb 14, 2020 11:39

Sem videl tele barcice zadnjic. Ne poznam, kako se obnesejo ?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Osamosvojitvena regata 2019

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 14, 2020 12:04

Osamosvojitvena regata 26. 12. 2019
    Spet 'skoraj kičasto' lep dan. Boje za regato na s slano pokritem plavajočem pomolu in za tiste, ki jih zanima vreme, so soncem obsijane meglice nad vodo. Na desni na polici ob čolnarni TD Zbilje okrog bumov navita glavna jadra mini-12 - in čez zimo še kaj drugega našega
    Slika
    Spet standardna začetna delovna sila - predsednik kluba prireditelja Boštjan mislim da je tule privlekel ozvočenje.
    Slika
    Tole je vozel, ki ga zadnje leto ali dve najpogosteje uporabljamo za te jadrnice namesto pašnjaka
    Slika

    Prišel ostali del regatnega odbora in tekmovalci, jadrnice razporejene s priveza po vsem plavajočem pomolu in priprava jadrnic v polnem teku
    Slika
    Slika

    Ker sem sam tudi jadral in je bila konkurenca resna, vmes nisem utegnil slikati, in ker smo jadrali skoraj do teme, je bilo tudi potem treba ujeti čas, da pospravimo, dokler se je še kaj videlo, in tudi tedaj nisem utegnil slikati.

    Tole je z JK Lokatiming s prejšnje z 2018 (iz časa ko nisem pisal na forum) in s zadnje z JK KERMAR, kjer so tudi udeleženci in rezultati (mene so sicer napisali kot člana JK KERMAR, ampak moj osnovni je JK Bohinj :oops: .

    Pa še posnetek z naslovom Med vodami (TV Medvode?)

Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Feb 14, 2020 12:59

1stofficer napisal/-a:Sem videl tele barcice zadnjic. Ne poznam, kako se obnesejo ?

Ko jih vidiš naslednjič, stopi zraven in boš poskusil (če bom le jaz kje blizu) in potem lahko napisal, kako se obnesejo :wink: .

Sicer pa odvisno. Niso posebej primerne, da jih ena oseba hitro in zlahka da z vozila ali prikolice na vodo in z nje nazaj; zelo krepka sta morda temu kos dva, če naredita vse prav, če imaš prikolico za štiri jadrnice in ekipo penzionistov - tudi če so še v formi - pridejo prav štirje, da naložijo zgornji dve jadrnici. Tudi ni namenskega prostora za pivo itn. itn.

Drugače pa:
  • Miran je na osamosvojitveni - kjer je na njih jadral prvič - rekel, da je presenečen, kako ostro v veter se da z njimi.
  • Z Markom Kreblj-em sva pred nekaj leti - ko so se z ene regate na Rogli jadrnice vrnile z precej po robovih scefranih jadrih (zlasti flokih) testirala, kdaj se to zgodi, če jadraš prav - in jih nisva uspela strgati, sva pa prišla do eksperimentalno potrjenih sklepov, pri kakšni hitrosti vetra si s skrajšanim jadrom hitrejši kot s polnim. Kar zadeva strganje, pa je bil sklep, da so morali za strganje za robom z jadri narobe ravnati (tudi kar se je razcufalo kdaj kasneje, to domnevo doslej potrjuje, ampak o tem tudi v kakem drugem prispevku)
  • Jaz sem s starim skrajšanim jadrom jadral pri okrog 35 vozlih vetra (ok 70 km/h) s popolno kontrolo, brez škode za jadro - (druga krajšava, jadro je bilo tedaj staro vsaj 10 let, izdelovalec s primorske - victory ali olimpic ali nekaj takega, ne SR iz preddvora kot pri sedanjih in tudi tkanina ni bila 'plastificirana' ampak le tkana, kar je bilo za tisti veter bolje.)
  • Dobro se obnese tudi pri ljudeh z gibalni težavami - po poškodbah, pri starejših ali invalidih:
    • Gregor je od takrat, ko se je pred približno dvema letoma včlanil v JK Bohinj manjkal samo na dveh regatah, in v našem okolju lahko jadra brez kakršnekoli namenske podpore (tudi ko piha tako, da jaz za njegovo tehniko sploh ne bi imel dovolj kondicije). Žal na teh paraolimpijskih igrah ni jadranja, sicer bi bila na kakih naslednjih dosegljivo, da bi se kvalificiral tja (tam je bila na prejšnjih paraolimpijadah jadrnica za enosede po pravilu 2,4mR )
    • oče Stanča Logarja je imel predlanskim na Gradiškem jezeru krepko čez 80 let, ko je jadral zadnji dan tridnevnega jadralskega dogodka in me je nabil v enem plovu (in na lanski različici sem dobil skupno prvi in skupno drugi dan, tako da nisem neki lolek, in mu nisem nič popuščal - samo boljši veter je našel in ga izkoristil - in s to jadrnico ga leta niso ovirala)
    • Primož je bil pred mnogimi leti po prometni nekaj mesecev v komi in ima 'pokrevljano' zaraslih kar nekaj reči, pa je že zmagal nekaj plovov (in en je štel za nadomstnega za sicer odpadlo regato) in se zboljšuje
Ampak o večini tega sem že kje pisal in bi dodal povezave, pa zdaj ne utegnem več. Če bi še lahko kasneje urejal starejše prispevke, bi jih dodal kasneje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Feb 14, 2020 14:15

Super !

Z veseljem jo pridem probat. Kdaj pa je to odprto?

Kaj je to za ena jadrnica? Nisem si jo mogel od blizu ogledat ker je blo zaprto. Ma to fixno obtezeno kobilico?

Izkusnje imam sicer z Zeto in Laserjem.
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Lure » So Feb 15, 2020 07:01

Gre z pomanjšano verzijo America's Cup 12-Metre jadrnice - Mini-12.

Tudi pri JK Odisej imamo regate in pa jadranja za začetnike na Mini-12. Jadranje z njimi je res užitek, priporočam.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Feb 15, 2020 08:51

Lure napisal/-a:Gre z pomanjšano verzijo America's Cup 12-Metre jadrnice - Mini-12.

Tudi pri JK Odisej imamo regate in pa jadranja za začetnike na Mini-12. Jadranje z njimi je res užitek, priporočam.
@Lure: poglej tole, prosim.

JK Odisej in mini-12
    JK Odisej je to jadranje na mini-12 pred leti imel na jadrnicah JK Bohinj. Zadnjih nekaj (5?) let, odkar so v Kočevju kupili 8 nekoč naših jadrnic (mislim da jih imajo zdaj še 7), pa imate regate in vadbo 'pri naši konkurenci' na Rudniškem jezeru v Kočevju. Mislim da je bila bistvena prednost znatno časovno krajša pot za večino vaših do Kočevja kot do Bohinja, verjetno pa tudi drugačne vetrovne razmere (Rudniško jezero ni tako obdano z gorami in so vetrovi najbrž nekoliko predvidljivejši).

    Mi - JK Bohinj - smo lansko leto obnovili naših 16 (in kaže, da bo letos treba le na treh popravljati kaj na podvodju, pa narediti nekaj reči na nekaj jamborih, kar kaže, da smo to lani opravili kar dobro (ampak o tem zakaj, kje, kdaj in kako je to šlo morda kdaj drugič v drugi temi). Teh sedem iz Kočevja je tudi že krepko potrebnih obnove - in verjetno bom tudi pri obnovi teh sodeloval.

@povezva na prispevek v vikipediji
    Tista povezava je na tip po pravilu 2,4mR mini-12, in je nekoliko različna od naših. O naših - in kočevskih - so podatki na tem forumu tule.

    Obstaja - poleg naših in 2,4mR - še več različic mini-12 in tudi o tem je na tem forumu že tema; žal je povezava tja iz kazala tipov jadrnic pokvarjena (kaže na tip SanFrancisco Pelican - in tudi tja povezava ni več veljavna; zaradi odvzetih pravic tega ne morem več popraviti).

    Veljavna povezava na temo o različicah mini-12 bi pa morala biti tule.

Imel sem zdajle lep namen opisati (s fotkami) še regato 8.2.2020 - ampak bo morala počakati, ker me zdajle pridejo iskat, da gremo tja jadrat - in kolikor vem, nas bo manj kot 8, kolikor je jadrnic.

Če še koga zanima in ima čas, naj pride na Zbilju na pomol (pozor - prepovedano je padati s pomola v vodo - po moje 'pomečkano' pravilo TD Zbilje) in se zadere, če bom na vodi.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Feb 15, 2020 11:22

Cudno mi izgleda ker se sedi v njej kot v dirkalnem avtu. Na laserju delas s tezo kar mi je nakako bolj blizu, ne predstavljam si kako tu lovis barko (in sebe) ko se ta konkretno nagne. Za kake valove ali hud veter najbrz tole ni?

Bi moral probat
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Lure » So Feb 15, 2020 21:25

@1stofficer: zadeva ima kobilico, tako da je precej razlike z Laserjem (dinghy). Je sicer tako, da moraš pri več vetra kar paziti s krajšavami in/ali pravočasnim popuščanjem jader da ne zajameš s komolcem ali še kaj več.

Je pa užitek jadrati na tej barki.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 16, 2020 00:21

Zdaj sem se vrnil z jezera in 'eno rundo odspal' po tem - in se zdaj zbudil ter lahko zapišem vtise (iz zadnjega tedna).
Sobota, 15. februar 2020
    Član kluba JK KERMAR - upokojenec - je povabil 'kompanjone z neke plesne delavnice in od več povabljenih so prišli tri ženske in dva moška. Od žensk je ena tokrat predvsem čuvala 'žepno' psičko, dva je zanimalo (in ena je že jadrala v pomenu 'tovor'), preostala dva - žena in mož - sta poskusila. Od teh dveh je žena imela preveč lahne sapice zanjo in še ni uspela začutiti, kako barka potegne ob pravi nastavitvi jader, mož pa je imel verjetno malo več sreče z sapicami in mu je to uspelo - in utegne začeti pri JK KERMAR jadrati redno.
    Po pripravi jadrnic in pred začetkom jadranja smo imeli še malček 'fittness-a', ker smo vsi štirje moški iz 'jadralske skupine' prijeli in pomagali članoma TD, ki sta končala vzdrževanje enega od lesenih čolnov in hotela začeti drugega, spraviti 'poštimanega' iz delavnice in naslednjega vanjo. To bi bilo skoraj nemogoče (in nevarno za hrbtenico...) za samo dva, kar hudo za tri (še z mano) in prav udobno z vsemi šestimi. Spet enkrat sem bil - s skupino vred, seveda - 'pridiprav'. Dober občutek pri vseh vpletenih.
    Bil je malo problem, ker se je voda v jezeru dopoldne postopno znižala na vsaj meter pod začetno (tu je 'plimovanje' odvisno od elektrarne, ne od lune), tako da se je bilo treba precej skrbno držati globljih delov jezera. To je bil tudi eden od razlogov, da ni bilo mogoče dati več novincev hkrati na vodo.
    Po njihovem odhodu - sem naredil s čolnom na vesla en 'sprehod' od čolnarne do mosta proti Smledniku in nazaj.
    To 'nalogo' mi je dal Bojan iz čolnarne in rekel, da bi bilo treba biti nazaj v kaki uri. Nismo gledali na uro, ampak so bili ob vrnitvi prisotni mnenja, da je do ure še kar precej manjkalo, čeprav je bila na precejšnjem delu poti voda plitvejša od pol metra in je bilo treba paziti, da se vesla niso preveč zatikala.

Sreda, 12. februar 2019
    Okrog 9.30 ure z (mioelektričnim) skirojem z Ježice do železniške postaje Litostroj, od tam v slabih 15 minutah na ž.p. Medvode, kjer me je čakal par z Jesenic, in z njima na Zbilje. Oba tudi hodita v gore in plezata in ona ni ostala, ker je bilo treba v tistem času najti ustrezne nove čevlje za to. On je po izobrazbi strojnik - lahko uporabim njegovo znanje fizike, osnov hidro in aerodinamike - in poznavanje principov vozlov iz plezarije. ker je tudi trener za triatlonce, ima opravljeno usposabljanje Splošne športne vsebine, ki je tudi eden od temeljev za licenco za poučevanje in treniranje jadranja. Učil bom tako, da bo lahko tudi poučeval jadranje (in zlahka opravil preostanek formalnega usposabljanja za to), če se mu zgodi (kot se je meni), da ne bo več mogel v gore tako kot sedaj.
    Sicer je bil pri jadranju popoln novinec in novega je bilo zanj toliko, da je bil dosežen plato in je dotlej zajeto bilo treba prespati, preden bo naredilo 'klik' in postalo res uporabno - naslednjič (naslednjo sredo?) utrdimo in nadgradimo...
    Končali smo okrog 15. ure (takrat sta me spet odložila na postaji v Medvodah), ker je moral ob 17. biti v Kranjski gori, da vodi trening triatloncev.
Sreda, 5.2. 2019
    JK KERMAR izvaja tudi 'JZS standardno šolanje otrok' (na optimistih, dvosedih in tako dalje - jaz sem zanje prejšnje šolsko leto vodil jadralski krožek v Črnučah, od koder so zdaj trije ali štirje otroci v njihovi ekipi optimistov). Nekoliko manj standardno je, da JK Krmar 'temeljito ponudi' tudi njihovim staršem, da tudi oni jadrajo.
    Tako je oče enega že odjadral Osamosvojitveno regato 26.12.2019, skuaj z mamo drugega iz te ekipe (bratranec in sestrična) pa na dvosedu l'Equipe regato Srečanje ljubiteljev morja in sonca 12.1.2020, . Ta oče je prosil za 'trening' pred regato 'povodni mož' za to sredo popoldne.
    Če se bo kdo spomnil, tisto sredo je krepko krepko pihalo (in nedeljo po regati 'Povodni mož' tudi. Tudi na bregovih okrog Zbiljskega jezera je podrlo nekaj dreves. Jaz sem sicer že jadral po tako močnem vetru s tako jadrnico, a manj spremenljivim po smeri kot je bil tokrat tu ter s sicer tedaj 10+ let starim glavnim jadrom z dvema krajšavama, ki je pa moralo biti iz kvalitetnejše tkanine, kot so bila ta - in ta so imela le eno krajšavo. Ampak bistvo je bilo, da Andraž s to še nikoli ni jadral na vetru, hitrejšem od 10 vozlov, tudi enakomernem še ne, tedaj pa so bili sunki 30+ in v nekaj sekundah spremembe smeri za do 180° (vrtinčenje zaraditerena).
    Izid je bil, da sva med čakanjem, če se bo veter kaj 'pomiril', lepo našila na 4 od 8 glavnih jader našila zanke za monštrine na zadnjem robu (zavetrni rob, ventam, leech) pri zgornji letvici.
    Jaz sem šel potem v petek dokončat še na ostala 4 jadra - da ne bo kdo rekel, da tega ni pri vseh. Ta dan se je opoldne razvil prijeten vetrc in poklical sem Andraža, če slučajno utegne priti. Okrog četrte ure je uspel priti za eno uro
    Slika
    V soboto po regati je rekel, da se je splačalo - in njegova sestrična se je prijavila za naslednje podobne - če bo vse po sreči, bomo kmalu tudi na tej regati imeli eno, ki bo dobro jadrala.

Jutri nadaljujemo za JK KERMAR.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 16, 2020 02:27

Regata 'Povodni mož'
    Sobota, 8.2.2020 - 'Prešernov dan'. Od nekdaj lepe so Ljubljanke slovele... - od tod ideja za poimenovanje regate. Prireditelj JK KERMAR - in njegov predsednik ter jaz kot začetna delovna sila zjutraj in jadrnice iz JK Bohinj.
    En pogled po pomolu, preden začnemo z jadrnicami
    Slika
    Dan je že znatno daljši kot pri prejšnji regati in čeprav je ponoči še slana, je okrog devete ure dober del že otajan. Za naslednji čas sem imel toliko dela (delovna sila in tekmovalec), da na moje slike ni bilo računati, pa je Dušan dovolil objavno njegovih.
    Tole je bilo verjetno takoj po štartu prvega plova. Jaz sem v tej skupini zadnji, levo od mene je štartna boja (oziroma bojica)
    Slika
    Širši zornikot kako minuto kasneje. Veterc je pihal po Savi navzdol in štart je bil 'gorvodno'. jaz 'ga lomim' in zaostajam (pokrit pod jadri vse skupne pred mano, pa mi takrat 'še ni potegnilo').
    Slika

    Prva skupina obrača okrog privetrne boje
    Slika

    nekaj sekund po tem
    Slika

    Okrog zavetrne boje je bilo področje, kjer ni skoraj nič pihalo in zamudniki so na tem, da ujamejo prve
    Slika
    Na pomolu je videti 'regatni odbor'. Tega v osnovi sestavljajo člani ekipe optimistov, ki so tako motivirani naštudirati vse plati štartne procedure (kaj pomeni katera zastavica in kateri zvočni znak - in tako naprej). Drugače je ljudi (ne glede na leta) včasih težko motivirati, da to resno vzamejo in si zapomnijo za rabo, ne le za kak izpit. Tukaj kaže, da takega problema ne bo. Kot zanimivost, med tekmovalci mislim da so bili vsaj trije, ki so bili na sodniških seminarjih in so najprej malo godrnjali, kaj se komplicira z zastavicami (s tem se je tudi pokazalo smer štarta in po kateri strani se pušča boje), pa smo se pustili prepričati.
    Malim je nekdo gledal čez ramo, ampak vseeno so v začetku kdaj kaj zakvačkali (enkrat so pomotoma dali zastavico za štart z vetrom in smo ubogali - in zanimivo je bilo videti, kako jim ni bilo nič reči, kako so ga polomili - škoda, da nisem utegnil slikati tistega). V glavnem, bili so sijajni (čeprav je kdo zraven navijal za svojega očija).

    Menjava jadrnic med plovi
    Slika
    Nekoč - preden smo uvedli to - so si tekmovalci skušali posebej poštimati - ali izbrati - jadrnico, namesto da bi skušali čimbolje jadrati. Zdaj je bolje - če kdo hoče imeti kaj bolje, mora pač bodisi nositi kaj posebnega z barke na barko ali pa poštimati jadrnico tudi za naslednje na njej (tako sem jaz popravil 'tovarniško' narobe na prednjo pripono navite floke na še nekaj jadrnicah - in to so stara jadra, jaz pa sem razlog za napako opazil šele letos... Če jaz nisem smotan...)
    Regatni odbor je polno zaposlen (če je pravilno zapisan vrstni red v cilj in priprava za razglasitev, katera je komu naslednja barka).

    Ko se na tisti konec pomola namota vseh 8 jadrnic, je kar gneća.
    Slika

    Eden od naslednjih plovov, od zavetrne boje proti cilju. Na tem področju je ''lokalna bonaca' in Niko (fotografu najbližji) je zadel kje piha in bo dobil tisti plov.
    Slika

    Nekaj mojih slik med menjavami bark - če že utegnem izvleči fotoaparat, ne bom slikal samo enkrat
    Slika
    Slika
    Slika
    Na spodnji med temi slikami mislim da Niko (regatni odbor) razglaša, kdo gre v katero jadrnico za naslednji plov. Dečki (tokrat ni bilo deklic) vejo, da dobro opravljajo svoje delo - in mi tudi. Respect.

    lačni (miza je še prazna)... in razglasitev rezutatov.
    Slika
    Pred oknom je Staš iz JK Loka Timning, ki je zmagal, desno od njega Marko iz JK Bohinj (ki je bil drugi), levo Janez iz JK Loka Timing, ki je zmagal prejšnje leto (in prinesel prehodni pokal) in imel enako število točk kot jaz, le da sem bil jaz tokrat pred njim pri zadnjem plovu in da sem bil tokrat jaz z enakim številom točk tretji, on pa četrti. Niko - levo - mislim da je za nama zaostajal le za točko ali dve.

    Nič dolgčas torej.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 16, 2020 02:45

Lure napisal/-a:@1stofficer: zadeva ima kobilico, tako da je precej razlike z Laserjem (dinghy). Je sicer tako, da moraš pri več vetra kar paziti s krajšavami in/ali pravočasnim popuščanjem jader da ne zajameš s komolcem ali še kaj več.

Je pa užitek jadrati na tej barki.

V kobilici je malo pod 90 kg svinca (mislim da je nazivno 104 in za res močan veter bi bilo tako bolje, za šibkega pa je po mnenju ostalih bolje - na vseh - ena utež manj - in sicer bi bilo treba še 16 tiste velikosti uliti...). Prav zato je tudi tako stabilna ter primerna tudi za zimo (lahko si oblečen 'kot medved', ne le v obleko za prevračanje (neopren ali suho) in za tiste z gibalnimi težavami (starejši, po poškodbah, invalidi...).

Poleg tega je način jadranja zelo podoben jadranju z velikimi - le
  • da se tu ne moreš izgovarjati na posadko,
  • da se jadrnica odziva v hipu in v enkem času narediš veliko več manevrov in se hitreje učiš,
  • da so sile dovolj majhne in lahko vrvi držiš v roki in čutiš, kako potegne dobro nastavljeno jadro.
    Nekaj podobnosti velikim
  • konfiguracija jader (včasih tudi genaker - na laserju le eno jadro)
  • nagibanje jadrnice v šibkem ali ravnanje v močnem vetru (se presedaš, na veliki bi se posadka prestavljala z boka na bok)
  • glavno jadro se krajša (pri tistih malih, ki se prevračajo, se ne)
  • v tej konfiguraciji je rol flok in ga lahko zviješ, da te glavno obrne s premcem v veter krajšaš glavno jadro na vodi, podobno kot pri velikih - itn.
'Kaj manjka? Sidranje, manevriranje z motorjem - pa seveda pospravljanje spalnice, čiščenje kuhinje in stranišča in podobno udobje :mrgreen:

Zdaj pa še za nekaj ur zaspim, zjuraj pa - kot sem že zapisal - nazaj na Zbilje za JK KERMAR.
in še vedno velja, da če kdo želi in ne bodo zasedene vse jadrnice, naj pride in reče - oziroma če bom na vodi, se bo moral malo zadreti. Koliko bo pihalo, pa zdajle ne grem gledat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 23, 2020 09:17

Nedelja, 16.2.2020
    Vreme - termični veter, jačal od sapice zjutraj do okrog 10 vozlov s sunki od lokalnega in začasnega brezvetrja do dvakrat in več maksimuma - glavni vzrok vrtinčenje zaradi terena (breg, stavbe, rastje, vzpetine).
    Vodostaj - nizek, padal do toliko, da se član kluba, ki 'ne šljivi opozoril, dokler jih ne potrdi lastna izkušnja' ni mogel vrniti iz globokega dela struge do čolnarne in je bilo treba iti pobrat njega in jadrnico, ki ob vsakem poskusu nasedla v mulj. O tem zgodba kdaj drugič - ker je podobnih ljudi precej - in morda bo komu prišla prav. Ostalim pa lahko z malo sreče omogočimo tako lastno izkušnjo, če brez nje res ne gre...

    Precej obiskovalcev, večinoma upokojenci, nekateri samo radovedni, drugi poskusili.

    En nov član za JK Bohinj: mož in žena prej jadrala na svoji Evropi, prodala po težavah moža s hrbtom. Zdaj je hrbet za silo OK (spet gre za silo tenis), ta jadrnica v toplejšem delu bo zanimiva.

    En verjetno nov član za JK KERMAR: žena poskusila verjetno v šibkejši sapici ali z malo manj občutka za silo v jadru in ji je bilo malo dolgčas, mož za njo pa v malo močnejši doživel, ko jadrnica potegne na vozel dva, ko je gladina še vedno zrcalna.

    In zgodba s tistim članom, ki je prej rekel, da še nikoli ni videl tako nizkega vodostaja, da ne bi mogel nazaj... Tistega večera ga je videl.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 23, 2020 09:44

Včeraj, sobota 22.2.2020
    Veter termični (sorazmeren ogrevanju od sonca) od sapic zjutraj mimo lahnega takrat, ko sta bili jadrnici pripravljeni, do okrog Kt10 (značilna hitrost vetra, vrtinčenje oziroma sunki od skoraj nič do vsaj dvakrat več) pod večer.
    Raven vode - visoka, ni neposredne nevarnosti nasedanja razen na nekaj znanih (in večinoma oznsčnih) mestih. Primerno za začetnike, ki še rabijo veliko prostora.

    Zmenek z Aljošo z Jesenic. Njegov drugi jadralni dan sploh, prvi je bil pred kakim tednom z lahnim vetrom in toliko info, kot jih je lahko sprejel.

    Pri pripravi jadrnice utrditev vozlov, postopkov itn. od zadnjič. Uvadil pašnjak - po slikah - z vpletanjem (jezero opica palma ali aligator palma ali...). Zanimivo, je alpinist, a kaže tam novi rodovi od uvedbe plezalnih pasov pred kakimi 50 leti tega vozla ne uporabljajo več, tako da ni znal alpinističnega načina, kako ga narediš.

    Pri preverjanju pred izplutjem tudi preverjanje (in popravilo/nadomeščanje...) monštrinov in pri tem pogovor o tem, kaj kateri kaže in kako uporabiš, kar ti kaže. Nekaj popravil na rol-floku 'moje' jadrnice (staro jadro, serijska napaka od izdelovalca že od začetka, pa meni do letos ni padko v oči, kaj je bil razlog, da 'so tista jadra slaba'. Zdaj niso več slaba, stara so pa še.

    Po izplutju s približno nastavjenimi jadri (da s posnemanjem sčara tako, da gre približno enako hitro kot jaz), potem manevrirava brez spreminjanja nastavitve jader tako, da zadene smer, v kateri jadrnica res potegne. Opazovanje jader pri tem, opazovanje in razumevanje, kaj pri tem kažejo monštrini. Pridobivanje info in občutka v razlićne smeri - vmes ponovitev in utrjevanje prečenja (in kako temu kdo reče - obrat proti vetru, virata, tack...) ter kroženja (obrat z vetrom, poja-la-banda, jibe...).

    Ko se to malo utrdi, obrnemo reč - zdaj se gremo lovit od boje do boje in pri tem je smer določena, tako da se uravnavajo jadra. Ima nekaj prednosti, ker se še pozna moj dodatno 'pomečkan' flok, tako da lahko jadram na polno in ko enkrat ujame en reful, ki me nedoseže, me čisto pošteno 'nabije' za tisti 'plov'. Odlično.

    Popoldne veter pojača v solidne sunke in aktualno postane tisto, kar je prejšnji dan in danes pred tem 'nekoliko preslišal' o uravnavanju globine profila glavnega jadra. Veter je uvideven in po prvih sunkih da čas, da razložim in demonstriram ponovno in tudi on utegne poskusiti prej, preden se sunki ponovijo.

    Izkaže se, da pri takem vetru štoper - oziroma vrv v njem - za poteg glavnega jadra 'po bazi' oziroma po bumu (nateg po jadralskem priročniku? moram spet pogledati) pri teh silah ni držala, če nisi še malo zataknil. Naučimo še to, danes bom pa menjal tisto vrv in popilil štoper, če bo treba.

    S tem in malo vaje sunki vetra te jakosti niso več problem, ampak priložnost. Dober dan.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Feb 24, 2020 12:42

Včeraj - nedelja - od približno 10. ure do približno 17. ure

Vodostaj visok, vreme dopoldne oblačno, popoldne sončno. Veter termični, torej lahen, dokler je bilo oblačno, potem pojačal na kakih 10 vozlov značilne hitrosti s sunki.

Bilo najavljenih več, prišel en jadralec iz Zasavja. izkušnje od večletnega jadranja po jadranu z najeto s skupino prijateljev, sam ali z družino še ni jadral. Ob pripravi jadrnic za jadranje obnovitev/spoznanje vozlov. Ne le, kako se kateri naredi, tudi zakaj je kateri kje primeren in zakaj ne (in to tako, da se vozel pri pripravi jadrnice naredi na različnih vrveh in potem izkusi, na kater vrsti in debelini bo držal in kje ne).

Ritual preverjanja jadrnice pred izplutjem in na moji se najde še en 'zanič' rol flok, ki ima 'fabriško' zamotano jadro okrog žice, da se ga ne da lepo razviti. V nekaj minutah popravim - in dobro, da se najde kaj, saj je tako jasno, da ritual ni odveč. Dobro je tudi, ker se zdaj pri meni flok še ne bo takoj ulegel v pravo obliko in bo imel novinec prednost pri boljši obliki sprednjega jadra; tako grem jaz lahko na polno, ne da bi ga moral kdaj čakati - in kadar mu bo šlo kje bolje kot meni, je to njegova zasluga, ne pa da se mu je kdo pustil.

V začetku je videti je, da sploh ni vetra, jadrnici pa gresta okrog 1 vozel po GPS. Pridobitev občutka za krmarjenje s pedali, za to kaj kažejo kateri monštrini na tej jadrnici, kako čutiš ko dobro nastavljeno jadro potegne škotino, ki jo imaš v roki...

Ko najdeva vesli za obe jadrnici (brez tega je lahko problem, če veter 'ugasne' in istočasno začne elektrarna intenzivno uporabljati vodo, tako da je tok proti jezu), se greva potepat po jezeru na eno stran do pogleda na jez indo pogleda na most pri Smledniku na drugo stran. Kljub visokemu vodostaju je nekaj mest, kjer so na ali pod vodo ovire in tudi to stalno spremljati se po malem avtomatizira. Veter se tudi ves čas spreminja tako s časom kot glede na teren, tako da nikakor ni dolgčas.

Pod popoldne veter pojača in pri pristanku - ko se hitrost giblje okrog 15 vozlov - je treba biti kar natančen, da se na jadra mehko ustaviš pri pomolu, udobno splezaš iz barke na pomol ter primeš privezno vrv, ne da bi te odnašalo, jadra plahutala, ali bi 'kdo lovil jadrnico, ki skuša pobegniti'. Tudi snemanje jader po pristanku ne da te veter moti pri tem je nekaj, česar se je treba naučiti.

Prijetna utrujenost - ne zaradi fizičnega napora, ampak zaradi sprejemanja nove snovi - in potrebna je kava, preden se bova odpeljala. Pri pici pred tem še pogovor, med drugim kje se najbolje naučiti manevriranja pri vplutju in izplutju na motor - in eto kandidata za Marchi-ja, ko bo imel kaj prostora.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov