PETEK 7.10.2011 - SUKOŠAN

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Poletni veter
Kapitan
Prispevkov: 167
Pridružen: So Okt 08, 2011 17:29
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Poletni veter » Sr Okt 12, 2011 19:49

cela štala....v takih primerih moraš biti ali silno dobro privezan v marini ali pa na odpretm morju čim dalj od obale ....je pa to lahko biti pameten , ko sediš doma na topelm in varnem...mene je ravno enkrat z elanko v Sukošanu v petek zvećer dobil hud veter -burja , ravno ko sem se vplul v marino...bilo je prav zabavno, seveda ne zame, za gledalce pa...pol marine me je na štrikih vleklo na privez...haha, nikol ne bom pozabu...ja, včasih ma človek več sreče kot pameti....pa prav je tako....če imaš srečo ti še penis zraste, tudi če se brez njega rodiš...
bostjan9
Admiral
Prispevkov: 1341
Pridružen: Sr Feb 04, 2009 20:28

Neurje

OdgovorNapisal/-a bostjan9 » Če Okt 13, 2011 21:13

Hvali more i drži se......

Tjelaščica je super...je ščitena prev vsemu....jutri odrinem v Tjelašcico in
okoli Sestrice....seveda, če bo vreme dopuščalo.

Zopet napovedujejo močno burjo.....bomo videli.

l.p. b9
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1211
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » To Okt 18, 2011 12:51

al napisal/-a:Pa na tisti fotki z jadrnico je še nekaj jader zadaj!?
To so zame totalno neodgovorni ljudje. Pametni v gostilni, neumni na morju.
Cel teden se je opozarjalo na drastično poslabšanje vremena in najmanj, kar bi moral narediti ta "kapitan" je, da bi barko nekje pametno vezal. Pa tudi če bi s tem zamudil predajo barke čarter firmi za kak dan (kaj drugega, kot čarter to ne more biti!).
Mater.


No, no... kar mirno.
Neodgovorno je v taki situaciji predvsem biti blizu obale ali slabo vezan... odprto morje ni tako nevarno, niti pri tako hudih vetrovih, dokler to ni na dolgi rok in z velikimi prelivajočimi se valovi.

Upam, da je imel vsaj odprte oči... ker tudi škontraduro se na vodi prav lepo vidi ko se bliža. Samo gledati je treba.
In pravočasno popustiti vrvi oz. vsaj začeti zvijati genovo.

Pristajanje oz. vezanje v taki situaciji je dobra izbira le v dobrem pristanišču, na primerno zavarovanem prostoru in z dobrimi vrvmi...
al

OdgovorNapisal/-a al » To Okt 18, 2011 12:54

Rok-11 napisal/-a:
al napisal/-a:Pa na tisti fotki z jadrnico je še nekaj jader zadaj!?
To so zame totalno neodgovorni ljudje. Pametni v gostilni, neumni na morju.
Cel teden se je opozarjalo na drastično poslabšanje vremena in najmanj, kar bi moral narediti ta "kapitan" je, da bi barko nekje pametno vezal. Pa tudi če bi s tem zamudil predajo barke čarter firmi za kak dan (kaj drugega, kot čarter to ne more biti!).
Mater.


No, no... kar mirno.
Neodgovorno je v taki situaciji predvsem biti blizu obale ali slabo vezan... odprto morje ni tako nevarno, niti pri tako hudih vetrovih, dokler to ni na dolgi rok in z velikimi prelivajočimi se valovi.

Upam, da je imel vsaj odprte oči... ker tudi škontraduro se na vodi prav lepo vidi ko se bliža. Samo gledati je treba.
In pravočasno popustiti vrvi oz. vsaj začeti zvijati genovo.

Pristajanje oz. vezanje v taki situaciji je dobra izbira le v dobrem pristanišču, na primerno zavarovanem prostoru in z dobrimi vrvmi...


Kaj mirno? Ne štekam?
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1211
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » To Okt 18, 2011 12:58

al napisal/-a:Kaj mirno? Ne štekam?


"Mirno" - kot "kar brez obsojanja o neodgovornosti drugih kapitanov" je bilo mišljeno.
Ker mogoče je bil pa izkušen morski volk, ki je vedel v kaj se pelje.

Sicer pa ni bistveno... saj te nisem želel učitit ali tu pametovati. Namenjeno je bilo bolj pomorskim novincem, da ne bodo delali napake in se v takem "vedno in za vsako ceno" poskušali približati kopnemu.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1881
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » To Okt 18, 2011 15:44

Rok-11 napisal/-a:
al napisal/-a:Kaj mirno? Ne štekam?


"Mirno" - kot "kar brez obsojanja o neodgovornosti drugih kapitanov" je bilo mišljeno.
Ker mogoče je bil pa izkušen morski volk, ki je vedel v kaj se pelje.

Sicer pa ni bistveno... saj te nisem želel učitit ali tu pametovati. Namenjeno je bilo bolj pomorskim novincem, da ne bodo delali napake in se v takem "vedno in za vsako ceno" poskušali približati kopnemu.


Zelo dober nasvet :!:
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
al

OdgovorNapisal/-a al » To Okt 18, 2011 17:08

Prvi nasvet je: preden greste na morje, poglejte vremensko napoved.

Soglašam s tabo Rok-11.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5982
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » To Okt 18, 2011 18:23

al napisal/-a:Prvi nasvet je: preden greste na morje, poglejte vremensko napoved.

Soglašam s tabo Rok-11.


Res je, prav imaš!

Zopet je tukaj , ampak...!

Količkaj spodoben motornjak, gliser te v enem dopoldnevu prestavi iz okolice Zadra v Portorož. Narediš cca 100 milj pri potovalki 20-25 m/h in to je to. V tem času zamenjaš pas severne Dalmacije, prečkaš Kvarner, prepelješ celo zahodno obalo Istre, da zaviješ v Tržaški zaliv in pripluješ v Portorož. Kar nekaj vremenskih pasov lahko prečkaš.
Tam te pričaka pa tole

http://www.morjeplovec.net/forum/viewto ... 0322#30322

potem pa bodi pameten.

Prav imate vsi, ki trdite, trdimo, glej vremensko napoved, toda .....

Ja no, takle mamo, kaj čmo!

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
bostjan9
Admiral
Prispevkov: 1341
Pridružen: Sr Feb 04, 2009 20:28

Sedaj še burja

OdgovorNapisal/-a bostjan9 » Če Okt 20, 2011 02:13

Ja, kot smo predvidevali....

Burja, burja in še 1 x burja....po odhodu iz Lamijane nas je v soboto okoli 10.00 ure sredi kanala Ždrelac-Zaglav zajela zmerna do močna burja....ki je naredila "lepe" vlove in smo s hitrostjo na 2700 obratih bili ravno dovolj hitri, da smo "jezdili" z burjo na valovih proti Zaglavu.

Kolega je nekajkrat ponovil: "popolnoma sami smo na morju".......
pot nazaj proti Ugljanu je bila nemogoča...

(v petek, ko smo se prijavili na luški kapitaniji v Zadru, je bil kapitan toliko vljuden, da nam je natisnil prognozo za 2 dni in je bila v soboto in nedeljo napovedana le slaba Tramontana.....super,,,,

Na bencinski črpalki v Zaglavu se ni bilo mogoče vezati, ker bi nas preveč "nabijalo" v beton....., zato smo se dokaj dobro privezali ob desni obali v Zaglavu. Potem za 2 uri v gostilno, nakar je okoli 12.00 ure burja le nekoliko popustila, da smo lahko natankali in gasssaaaa ob južni obali Lavdare do Velike proverse in na Suho punto (zraven Katine).... Burja je naslednja dva dni soboto in nedeljo bila zelo delovna in ni popuščala, tako, da smo se lahko vrnili šele v ponedeljek.

To je to......glej prognozo in verjemi, če verjameš??????


b9
Original-One
Viceadmiral
Prispevkov: 482
Pridružen: Po Maj 25, 2009 21:56

Re: Sedaj še burja

OdgovorNapisal/-a Original-One » Če Okt 20, 2011 07:30

Dhmz napoved - 3 dni in aladin za tri ure naprej. Tale 3 urni aladin vedno drži.
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2224
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Re: Sedaj še burja

OdgovorNapisal/-a Piki » Če Okt 20, 2011 08:12

Original-One napisal/-a:Dhmz napoved - 3 dni in aladin za tri ure naprej. Tale 3 urni aladin vedno drži.


Ja, drži za stalni veter, nevihte pa v tem intervalu ni sposoben napovedati. Zato še vedno ostaja lastno opazovanje.
janadino
Admiral
Prispevkov: 3977
Pridružen: Če Okt 11, 2007 14:57

OdgovorNapisal/-a janadino » Če Okt 20, 2011 12:08

Če redno spremljaš napoved, tudi aladina, pa čeprav je na tri ure boš vsekakor zasledil, da so možne lokalne nevihte. Potem se je brezveze pritoževati, da si mislil da bo to pet milj vstran od tebe pa take. Če je možnost neviht se je potrebno umakniti pa pika. Počakaš par ur pa je mir, vsaj ponavadi.
Guma je guma, zaenkrat.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 7097
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Okt 20, 2011 12:35

Aladin + napoved za Jadran

IZVJEŠĆE POMORSKOG METEOROLOŠKOG CENTRA SPLIT DRŽAVNOG HIDROMETEOROLOŠKOG ZAVODA
DAN 20.10.2011. U 06 SATI

UPOZORENJE
Mjestimični udari juga 35-40 čvorova. Tijekom jutra se na sjevernom Jadranu, navečer i na dijelu srednjeg, očekuju mjestimični udari bure 35-65 čvorova i more navečer na otvorenom ponegdje 5. Na sjevernom Jadranu, navečer i u noći i na srednjem, ponegdje nevere.

STANJE
Očekuje se sporo premještanje plitke ciklone preko Jadrana.

VREMENSKA PROGNOZA ZA JADRAN ZA PRVIH 12 SATI
Jugo 15-25 čvorova. Tijekom jutra na sjevernom Jadranu, navečer i na dijelu srednjeg, očekuje se bura 15-35 čvorova. More 3-4, navečer na otvorenom sjevernog Jadrana moguće 5. Vidljivost 10-20 km. Promjenljivo i pretežno oblačno, ponegdje s kišom, a poslijepodne su na sjevernom Jadranu, navečer i na srednjem, ponegdje mogući pljuskovi i grmljavina. Malo toplije, a na sjevernom Jadranu u drugom dijelu dana malo hladnije.

VREMENSKA PROGNOZA ZA DALJNJIH 12 SATI
Umjereno do jako jugo, a na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana umjerena do vrlo jaka bura. More umjereno valovito i valovito, na otvorenom sjevernog Jadrana ponegdje jače valovito. Promjenljivo oblačno, ponegdje kiša i pljuskovi s grmljavinom, uglavnom na sjevernom i srednjem Jadranu.

PMC - Split


Pa da ne bo kdo rekel, da ni vedel. Enako velja za nevihte, so napovedane in zelo predvidljive.
Nazadnje spremenil Marchi, dne Če Okt 20, 2011 12:38, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2224
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » Če Okt 20, 2011 12:35

Težko boš to zasledi samo po smeri vetra, ki jo kaže aladin. Treba je spremljati oboje, napoved za pomorce in aladina.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7536
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Okt 20, 2011 12:36

Ko sem bil še frišen morjeplovec in nisem gledal Aladina, sem sebe in družino spravil v takšno piz.arijo, da so mi hoteli vsi pobegnit z barke, ko smo se končno uspeli privezati in nikoli več nazaj nanjo :evil:

Od takrat naprej redno spremljam Aladina in če ni res nujno ne rinem na morje, dokler ni vse belo 8)

Še tako je nevarnost, da me kaj preseneti... ampak dosti manjša.
Nazadnje spremenil H2O, dne Če Okt 20, 2011 12:39, skupaj popravljeno 1 krat.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov