Spet jadra na Zbiljskem jezeru

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

JulesVerne
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: So Jan 17, 2015 14:41

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a JulesVerne » Ne Mar 06, 2022 20:17

KOlikor je meni znano na Gradiškem jezeru lokalno turistično društvo ni preveč prijazno do športnih dejavnosti, ki zahtevajo dostop z vozilom do jezera.

Tako so ob poteh za rampami skopani globoki jarki, ki se sredi noči obnavljajo, da ljudje ne morajo dostopati z avtomobilom. Videl sem že nesrečnike, ki tega niso videli, in poškodovali vozilo. Zaradi tega je bila vložena kazenska ovadba zoper gospoda in gospo, ki te jarke vzdržujeta. Bomo videli, kaj bo...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jun 27, 2022 18:14

No ja, minulo soboto (25.6.) sva s še enim oldtimerjem poštimala enega od l'Equipe-ov JK Kermar (posprejat kapljico Kenta PTFE na vsako reč, ki se mora premikati, od škripcev mimo rakcev do šin za robove jader), in potem nekaj ur jadrala.

Na PTFE tip maziva sem naletel v priporočilu, kje in za kaj je primeren v navodilih za Seascape 18 (poišči odstavek na povezavi), kjer so predvsem razen na maticah za uravnavanje napetosti pripon prepovedana maziva na osnovi nafte, če pomnim prav pa tudi odsvetovana tista na osnovi silikonov - in sem poskusil in se je doslej obneslo.

PTFE (PoliTetraFluorEtilen) je problematičen, kar zadeva reciklažo v naravnem okolju (omenjeni, a neimenovani) kompanjon pravi, da ima že dobrih 50 let aorto iz teflona, pa še služi in se še ni reciklirala :mrgreen: ), zato ga uporabimo le toliko, kot je treba, in le tam, kjer je treba.

Dobra stran pa je, da kaže, da se ta tip maziva nanese s tekočim penetrantom, ki odhlapi, PTFE pa prime površin, ki morajo drseti, in tam ostane (ni treba mazati vsakega pol leta... Jaz imam po nekaj letih še vedno prvi sprej doma in prvega v Bohinju in če si tako "šparoven", je obremenitev okolja najbrž manjša, kot če bi kako drugo mazivo, ki tudi ne razpada, nanašal vsakih nekaj mesecev znova).

Bilo je prav simpatično popoldne in ko sva se vrnila pospravit barko, je bil tam kinpur iz kluba Kermar s svojim FJ in je tudi tam šla po kapljica ali dve, kamor je bilo treba. In sledilo je simpatično vprašanje, kdaj bi lahko prišla malo jadrat še z dvema njihovima l'Equipe, ki tudi rabita tako vzdrževanje :wink: :mrgreen:

Bova, seveda... Ampak v nedeljo (včeraj) je bila bistveno boljša prognoza za veter v Bohinju (kjer ima druga piksna Kent PTFE tudi še nekaj dela na drugih jadrnicah).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Nov 02, 2022 16:17

Malo novic:

  • za minuli konec tedna načrtovana regata ŠD JK KERMAR je bila odpovedana zaradi preveč zarasle večine jezera
  • "drča za v vodo" je še kot je bila (z zgornjo površino iz lesa, prbita in privita na sicer blaten breg)
  • 4 izmed mini-12 bomo (ko gredo konec tedna z Bohinjskega jezera) bomo pripeljali na Zbiljsko in bodo šle s prikolice v vodo, čim bom utegnil.
    Glede na to, da bo tisti dan veliko dela (12 trupov in jamborov od 16 jadrnic - tri vožnje s prikolico za 4 - gre tisti dan na Jesenice) bom te na vodo, ko bom utegnil in ko bo na razpolago še kaka roka.
      Za snetje trupa barko s prikolice (za štiri) je praviloma treba tri ljudi, čeprav ko so enkrat na tleh (npr. na travi z mehko rušo) praviloma zadoščata dva. To bo verjetno trajalo kak teden, razen če bom takoj imel posla s tistimi na Jesenicah.

Za te štiri zaraščenost velikega dela jezera ne bo motila, ker ne bo tekme ali česa podobnega in se lahko držimo le globljega dela jezera. Bilo je tudi vprašanje, zakaj ne bi rajši na Trbojsko jezero, ampak za zdaj imamo tu že tudi uporabo čolnarne in pomola, poleg tega je meni bližje in dostopnejše z javnim prevozom.

Ja, pa še ena fotka in zgodba od tu izpred koronskega časa (2019)Zbiljsko jezero – Regata ob dnevu samostojnosti
Slika

Letos ob taki zaraščenosti, kot je, ne bi šlo...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Spet jadra na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Jun 18, 2023 09:44

Najprej poročilo za minulo zimo na Zbiljskem jezeru(2022/2023)

Načrt
    Po pospravljanju jadrnic mini-12 z Bohinjskega jezera (12 na Jesenice v obnovo, 4 na Zbiljsko jezero za jadranje čez zimo) te 4 sestaviti. Med njimi je tudi "Gregorjeva": večina ima krmilo, ki se upravljajo z nogami s pedali, Gregorju pa po nesreči pred nekaj desetletji ne delajo noge in omogoča vse upravljanje samo z rokami. Ker je možen dostop z vozičkom do pomola čolnarne, bi lahko redno jadral tudi izven "bohinjske sezone".

    Ko bi bila končana obnova prvih štirih (od 12) jadrnic mini-12 na Jesenicah, bi te štiri z Zbiljskega jezera zamenjali z že obnovljenimi, s katerimi bi bilo mogoče tu jadrati do tedaj, ko bi šle v Bohinj.

    Nekaj o tem je že tule
Ni šlo po načrtu
    Ko so bile 4 jadrnice mini-12 lani jeseni pripeljane na Zbilje in dane v vodo z balastom (ne pa še opremljene z jambori), bi moral jaz v že v naslednjih dneh priti (s kolesom, ali z mestnim avtobusom ali vlakom na oldtimer kartico - in naprej s skirojem) in to do konca sestaviti, potem pa otvoriti sezono in morda tudi pripraviti kake match race regate za obletnice referenduma o osamosvojitve, Prešernov dan in še kakšnega, za kar so 4 jadrnice dovolj.

    To ni šlo, ker sem dobil vnetje v enem sklepu v stopalu, ki se je približno poštimalo šele v februarju, in ker je vesv ta del "projekta" stal na tem, kaj lahko naredim jaz, je bilo mogoče z mini-12 jadrati samo kak mesec v drugem delu februarja in prvem delu marca, in ostali dogodki so odpadli. Za dodatek tudi obnova na Jesenicah ni šla čisto po načrtu, ampak tudi o tem več tule.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: Zflorjanc in 2 gosta